'De visserij moet duurzamer en kleinschaliger. Voor Zeeland 14 mijn kleinkinderen. En hun vrienden vragen of ze ook een keer meekunnen. Die vinden het prachtig." Caljouw checkt of de jongens hun veiligheidshesjes aanhebben. Eenmaal door de sluis draait de kleine blauwe kotter stroomop waarts de Westerschelde op. Langzaam komt de zon boven de horizon. Een containerreus vaart in de verte richting de Noordzee. Caljouw wijst naar het enorme schip: ,,Daar kun je maar beter uit de buurt blijven." Op aanwijzing van hun opa gaan de kleinzoons en hun twee vrienden aan de slag. De jongens leggen aan weerszijden van het schip de netten klaar om straks de eerste sleep te maken. Dan is het wachten tot ze de visplek hebben bereikt. Een pak koekjes gaat rond. Alle vier zien wel toekomst in de visserij en willen ze straks de beroepsopleiding gaan volgen, zeggen ze. Ze zijn opgegroeid met de visserij. Ze kennen wel een paar jongens van buiten de visse rij die er interesse voor hebben. Nieck: ,,Maar als je niet in het we reldje zit is het moeilijk." Besloten beroepstak De visserij was en is inderdaad in de praktijk een besloten beroeps- tak. De maritieme opleiding van Scalda in Vlissingen biedt visserij als extra vak aan. Van de 250 stu denten volgen er 24 de lessen vis serij die op vrijdag worden gege ven. ,,Het zijn zonder uitzonde ring jongens uit vissersfamilies bij wie het vissen in het bloed zit", zegt Arno Siereveld, teamlei der Scheepvaart van Scalda, de school voor middelbaar beroeps onderwijs. Deze studenten kennen de vis serij van huis uit. Op donderdag avond en vrijdagmorgen staan ze op de kade te wachten om de te ruggekeerde boten te schrobben. ,,Daar zijn we niet altijd even blij mee, want de lessen visserij zijn op vrijdag", zegt Siereveld met een knipoog. Veel jongens gaan in de vakanties ook een weekje mee de zee op om te helpen aan boord. De belangstelling voor de twee- of driejarige opleiding is toegeno men sinds een aanpassing in de Wet zeevarenden. Het is nu aan trekkelijker om visserij te combi neren met de koopvaardij-oplei- ding. ,,Vroeger was de eis dat je elke vijfjaar ten minste één jaar in de koopvaardij én één jaar in de visserij actief moest zijn, anders verloor je je vaarbevoegdheid voor de sector waarin je niet geva ren had. Dus kozen veel jongens, vaak op aandrang van de ouders, voor de koopvaardij omdat dat meer toekomstperspectief biedt. We zagen de belangstelling voor de visserij-opleiding teruglopen tot een mannetje of tien. Nu be houd je je vaarbevoegdheid ook al heb je dat jaar niet op de koop vaardij gevaren. Daardoor zien we nu een opleving van de belang stelling voor de visserij-oplei- Noah Caljouw, Nieck Joosse, Joan van Belzen en Luca Caljouw (vlnr) willen straks de beroepsopleiding visserij gaan doen. Noah Caljouw (links) en Joan van Belzen gooien het net uit. Nieck Joosse luistert naar de uitleg van Cas Caljouw. ding." Wie tijdens zijn opleiding voor visserij kiest, beperkt dus niet langer zijn carrièrekansen in an dere maritieme sectoren. Siere- veld: ,,Je kunt de opleiding visserij er gewoon bij doen. Het is heel verstandig een dubbeldiploma te halen." Overnamekansen De tweejarige opleiding leidt op tot schipper/werktuigbouwkun dige voor de kleinere kotters. Na het voltooien van een driejarige opleiding heeft de student een vaarbevoegdheid voor de grotere vissersschepen. Daarna is het de vraag of ze uiteindelijk als zelf standig visser met een eigen boot aan de slag kunnen. Overname kansen zijn er in de praktijk vrij wel alleen voor jongens uit fami lies die al een schip hebben. Het bieden van toekomstper spectief is belangrijk om deze jon gens voor de visserij te behouden. Buiten de visserij liggen er im mers genoeg kansen voor hen. Siereveld: ,,Met hun werkmentali- teit kunnen ze overal terecht. Je haalt je papieren niet om jaren achtereen alleen maar aan boord vis te strippen." Het kwartet op de ARM-25 Een ochtendje praktijkles met de ARM-25 op de Westerschelde ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 FOTO'S THEO GIELE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62