Jan Vantoortelboom Al mijn hele leven wars van autoriteit In het nieuws Lobbyen voor de Zeeuwse zaak Uit het nieuws Lief en leed-straatjes inspireren 'Zeeland heeft Den Haag nodig, maar Den Haag heeft Zeeland ook nodig 'Je wordt vanzelf meer gefocust op wat er speelt in je straat U weet, de aap bovenin de boom schijt altijd naar beneden 12 \a zestien jaar docent Engels aan de Hogeschool Zeeland te zijn geweest heb ik mijn Engelse do centenpij aan de wilgen gehangen en mijn ont slag gegeven. Dat heeft allerminst iets te maken met de studenten, want de omgang met studen ten is leuk. Dat heeft nog minder te maken met de collega's, want de meeste collega's zijn nog leuker. Maar dat heeft alles te maken met een benauwenis, een administratieve beklemming die als een klauw rond mijn nek zat. En ik was al die jaren nog maar een parttime do cent. Ik kan me dan het ellendige gevoel bij sommige full timers zeer goed voorstellen. Vooral de eigenzinnige en vrije geesten onder de collega's lijden eronder. De ratrace om allerlei certificaatjes die kunnen aantonen dat een on derwijsinstituut goed bezig is en waarbij een docent na vaak tientallen jaren gewaardeerd docentschap moet kun nen aantonen dat wat hij al die jaren heeft gedaan eigenlijk toch wel goed is, is krankzinnig. Het toont aan hoe wan trouwend en controledriftig de managementlaag is. Een laag die onvermoeibaar onuitvoerbare plannen afscheidt, en u weet, de aap bovenin de boom schijt altijd naar bene den. Waar komt de hoop diarree terecht? Juist. Op de hoofden van de mensen waar het in het onderwijs om draait: de docenten. want ik ben mijn hele leven al wars van autoriteit. Daar krijg ik de ziekte van. Ik ben nu dus mijn eigen baas. Maar het docentschap verlaat me nooit. Ik geef les aan een aantal schrijversopleidingen, begeleid mensen met grote schrijfplannen die gaan van vuistdikke romans en verha lenbundels tot het schrijven van levensverhalen voor kinderen en kleinkinderen. Zeer bevredigend werk. Maar daar is nu een grote ambitie bijgekomen. Nog niet zolang geschreven schreef ik in de column De jeugd van Zeeland aan de woorden dat ik de Zeeuwse jongeren wilde bereiken, de worstelende dagboekschrij- vende pubers, de onverza digbare en bij zwak nacht licht lezende lettervreters met uitgestelde en onzekere schrijfplannen, de patholo gische en soms introverte fantasten die met hun oever loze humor de wereld en de mensen om zich heen draaglijk maken en houden. Wel die ambitie wordt werkelijkheid: de Provincie Zeeland heeft het schrijfproject Zeeland Schrijft dat ik samen met Jeanine Naerebout, vakreferent en advi seur Literatuur van de ZB Bibliotheek van Zeeland, heb in gediend, gehonoreerd. Het doel van het project is het ont wikkelen van creatief schrijftalent, maar ook de therapeuti sche component van het schrijven dat tot psychisch welbe vinden leidt en niet in het minst de zelfontdekking en -ont plooiing van de Zeeuwse jongeren. Bovendien verbetert de leesvaardigheid door het schrijven en laat dat nu net iets zijn waar de Nederlandse jeugd de laatste jaren bijzonder slecht op scoort. Alleen maar voordelen. Binnenkort ga ik dus de hort op en zal ik persoonlijk zo veel mogelijk middelbare scholen bezoeken om docenten en jongeren te enthousiasmeren. Bij dezen al een oproep aan alle bevlogen docenten Nederlands: kijk eens goed rond in je overvolle klaslokaal, ken je pappenheimers, en denk na wie van je leerlingen zijn of haar pen zou willen slijpen, in wie het vuur van het schrijverschap nu op een waakvlam- metje staat, maar niet kan wachten om dat te laten ontste ken in een vreugdevuur van knetterende letters. Commissaris van de koning Han Polman vindt de jaarlijkse Haagse Dag, waarop Zeeland zich presen teert, erg belangrijk. De provincie huurt komende dinsdag Nieuws poort af en presenteert er Zeeuwse thema's. Het is ook een lobby- en ontmoetingsdag van ambtenaren, bestuurders en poli tici. ,,Alle lopende dossiers kun nen aan de orde komen", vertelt Polman. Hoofdthema's dit jaar zijn slimme mobiliteit, ondermijning en cultuur. ,,In een internationaal georiënteerde provincie die logis tiek aantrekkelijk is, moeten we werken aan slimmer vervoer." Maar juist de ligging en logistiek maken Zeeland ook aantrekkelijk voor criminelen. ,,Ze proberen geld wit te wassen in bijvoorbeeld toerisme. Dat moeten we voorko men." Ondermijning of beïnvloe ding zijn risico's in Zeeland. ,,We hebben capaciteit voor opsporing en vervolging hard nodig." Dat vraagt investeringen in politie en rechterlijke macht. Ook cultuur staat op de agenda dinsdag. ,,De Zeeuwse culturele infrastructuur verdient betere on dersteuning. Cultuur is belangrijk, geld moet niet alleen naar rand- stedelijke gebieden gaan." Naast de hoofdthema's kunnen alle lopende dossiers tijdens lunch, borrel en diner aan de orde komen. De tolvrije tunnel zal on getwijfeld een gespreksonderwerp zijn. ,,Het is een rode draad in de gesprekken met Den Haag", zegt Polman. Er zijn wat hem betreft goede eerste stappen gezet. Nu nog het vervolg. ,,Waar een wil is, is een tolvrije weg", haalt Polman gedeputeerde Harry van der Maas aan. De Haagse Dag is een blijvertje, wat Polman betreft. Als Kamerle den en Haagse ambtenaren Zeeuwse bestuurders en ambtena ren ontmoeten, helpt dat in sa menwerking en onderling begrip. ,,Politiek en bestuur is mensen werk." De timing van de Haagse Dag is ook prima, vindt Polman. ,,Er wordt gebouwd aan een nieuw kabinet en Den Haag moet ook een coalitie bouwen met het land, met de regio's." „Zeeland heeft Den Haag nodig, maar Den Haag heeft Zeeland ook nodig", zegt Han Polman. Op thema's als klimaatverandering en energietransitie kan Zeeland een belangrijke rol hebben, denkt hij. Ellen Verstraten kreeg veel posi tieve reacties op de 'Lief en Leed straatjes' in de gemeente Hulst. ,,Het ging verder dan alleen maar 'Oh, wat leuk'. Er vroegen ook veel mensen hoe ze zelf zoiets kunnen beginnen in hun eigen dorp of stad." Verstraten heeft wel tips. ,,Veel Zeeuwse gemeenten hebben geld voor bijvoorbeeld projecten om eenzaamheid te bestrijden. Klop daar gewoon aan." Ze is enthou siast omdat ze merkt dat het werkt wat extra aandacht aan buren te besteden bij mooie én bij droevige gebeurtenissen. ,,Een mooi begin kan ook zijn mee te doen aan de Nationale Burendag, Het Oranje fonds is daar heel actief mee." Hulst voor Elkaar introduceerde het Lief en Leed Straatje-project en Verstraten is daarbij betrokken. Ze is zelfs 'gangmaker' in Clinge in haar straat, de Molenstraat. Bu ren krijgen van haar en van andere gangmakers een presentje of een kaartje bij vrolijke of verdrietige ervaringen. ,,Je wordt vanzelf meer gefocust op wat er speelt in je straat. Je gaat automatisch meer met elkaar de len", ervaart Verstraten. ,,Als je dan op een dag aanbelt en met een presentje komt, krijg je zo'n golf van warmte over je heen. We zijn er vaker bij 'leed' dan bij 'lief' en mensen vinden het fijn dat je ze ziet en dat buren, dat de buurt be trokken is." Verstraten heeft nog een tip. ,,Wees eens creatief met je kaartjes of presentjes. Zelfgemaakte kaart jes of lokale presentjes zijn vaak «V>.t leuker en voordeliger dan stan daard wenskaarten of dure ca deaus." In Hulst heeft Tragel Shop van zorginstelling Tragel mooie presentjes. ,,Mensen maken die daar in de dagbesteding, dus dat werkt dubbel goed." ,,Je maakt deuren open als men sen merken dat je ze ziet, belang stelling hebt en naar ze omkijkt", vertelt Ellen Verstraten. Het gaat niet alleen om mensen die ergens al jaren wonen en vereenzamen. ,,Juist ook voor mensen of gezin nen die nieuw in een straatje komen, is vaak nog alles vreemd en nieuw." Door een beetje aan dacht in Lief en Leed-straatjes voelen mensen zich welkom. Het maakt straten prettiger en leef baarder." ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO Het zal wel aan mij liggen, Commissaris van de koning Han Polman. FOTO ANP Ellen Verstraten, Mirjam Sarneel en Samantha Stroo- band (vlnr) van het Lief en Leedstraatje in Clinge met en kele presentjes. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60