II m Kabinet dubt over coronamaatregelen 5 Merkendagen Vaker een coronapas laten zien, en een dringend thuiswerk- en afstandsadvies. Deze maatregelen liggen bovenop de stapel bij het kabinet. Volgens Haagse bronnen hakt het kabinet dinsdag de knoop door over mogelijke nieuwe corona maatregelen. ,,We hebben dit weekend huiswerk, diverse maat regelen worden eerst verder on derzocht", zegt een ingewijde. Met oplopende infectie- en zieken- huiscijfers zoekt het kabinet in strumenten die snel resultaat boe ken en dus niet te veel tijd kosten om juridisch te regelen. De coronapas met QR-code kan relatief eenvoudig breder ingezet worden in bijvoorbeeld culturele instellingen, doorstroomlocaties, sportscholen en zwembaden. ,,Maar het invoeren van de corona pas bij bedrijven kost bijvoorbeeld meer tijd, omdat de wet moet wor den aangepast", zegt een bron. Een speciale aanpak in lokale brandhaarden - in grote steden en de Biblebelt gaan de grafieken hard omhoog - wordt bekeken. Maar daarvoor is ook de steun van burgemeesters nodig. Eerder ver zetten die zich juist tegen lokale maatregelen. Het kabinet wil daarom maan dag, bij het burgemeestersberaad, de bal bij gemeenten zelf leggen. Vooral de steden Den Haag, Rot terdam en Amsterdam. ,,Er zijn wel klachten dat in Den Haag en Amsterdam de handhaving te wensen over laat. Daar is dus nog wel winst te halen, wellicht zelfs met verscherpte maatregelen, maar dan moeten zij dat echt zelf instigeren." Harde lockdownregels - avond- klok, schoolsluiting en winkels dicht - zijn voorlopig uit beeld. Maar wel wordt mensen dinsdag bij de persconferentie waarschijn lijk opnieuw gevraagd afstand te houden, massa's te mijden en zo veel mogelijk thuis te werken. Be trokkenen broeden nu op de pre cieze vorm en boodschap: een af- standsregel wettelijk verankeren, kost weken. Een dringend beroep zou alvast kunnen werken. Voor het invoeren van de coronapas bij bedrijven moet wet worden aangepast Want afstand houden heeft zin, benadrukt een OMT-lid: ,,Dat hebben we altijd gezegd." Maar formele herinvoering van die regel ligt gevoelig op het Binnenhof, pas een maand geleden werd de 1,5 metersamenleving enthousiast geschrapt. Over herinvoering van de mondkapplicht wordt nog ver gaderd. Speciale regels voor ongevacci neerden - bijvoorbeeld door hen de toegang tot horeca te ontzeggen - komen er vooralsnog niet. Al is de uitbreiding van het QR-sys- teem voor hen wel degelijk een ex tra hobbel. Niet-gevaccineerde personen moeten dan vaker tes ten. Experts en politici vinden scher pere maatregelen tegen ongevacci neerden niet wenselijk en onprak tisch, ook omdat de vaccins niet 100 procent werken tegen zieken huisopname en verspreiding. ,,Het gaat wel heel erg tegen individuele vrijheden in", zei OMT-lid en arts-microbioloog Jan Kluytmans eerder deze week. Operaties Ingrijpen is nodig nu het aantal co ronapatiënten in ziekenhuizen zo hard oploopt dat andere operaties weer moeten worden afgezegd. Momenteel liggen er 1021 patiën ten met corona in het ziekenhuis, 300 meer dan ruim een week gele den. Dat is in absolute zin nog al tijd minder dan in eerdere corona- golven, maar de ic-capaciteit is nu beperkt door personeelsproble men en de grote zorgvraag voor andere ingrepen. Hoeveel effect maatregelen heb ben is de vraag. Meer dan acht op de tien Nederlanders is volledig gevaccineerd. Dat zal ook effect hebben op naleving van gedrags maatregelen. Het kabinet worstelt met de taaiste fase van de crisis nu zo veel mensen gevaccineerd zijn maar er nog altijd te veel toe stroom naar ziekenhuizen is. Je komt van alles tegen; poep, plas, pijn, depressie GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 'Vaker coronapas en thuiswerken' Tobias den Hartog Niels Klaassen Den Haag - Haagse ingewijde G Het kabinet denkt er sterk aan de coronapas met QR-code ook in te zetten voor de toegang tot culturele instellingen en sport scholen. FOTO ROBIN UTRECHT Matthijs Libert werkte in een theater en volgt nu een oplei ding tot verzorgende. Eigenlijk is zijn leven nu een stuk regel matiger dan toen hij nog in het theater werkte. De 26-jarige snapt dat het bo venstaande misschien wat vreemd klinkt. „Voor mij is deze baan op dit moment juist rusti ger dan in de horeca, al ben ik pas net begonnen", vertelt hij. Tijdens de coronacrisis kwam hij thuis te zitten, omdat het theater dicht moest. Het ziekenhuis had juist mensen nodig. Libert ging als gastheer patiën ten verwelkomen. ,,Ik wilde al langer meer diepgang in mijn werk. In de horeca bezorg je iemand een leuke avond, maar in de zorg heb je meer impact." En dus ging hij op zoek naar een leerwerkplek. In het ziekenhuis kon hij niet direct aan de slag, omdat hij geen ervaring had. Daarom koos Libert voor een opleiding verzorgende. Bijna twee maanden geleden kon hij in de ouderenzorg aan de slag. ,,Dat is wel even wennen hoor. Je komt van alles tegen; poep, plas, pijn, depressie. Het is be langrijk om bij het begin te be ginnen. Je leert mensen aanra ken en wassen." Zijn nieuwe opleiding valt niet tegen. ,,Ik zie zeker mijn toe komst in deze sector." Al hoopt hij later alsnog naar het zieken huis te kunnen doorstromen. „Door corona had ik het gevoel: ik wil meedoen. Ik heb heel veel respect voor wat de zorgmede- werkers hebben gedaan." hebben. Ik miste dat stukje van de zorg erna. Dat vind ik op de ic. Het liefst ga ik straks de ene maand op de spoedeisende hulp werken en de andere maand op de ic. Het is mooi als dat binnen een ziekenhuis kan." Want dat zijn toch echt twee verschillende werelden, heeft ze inmiddels ervaren. Op de spoed eisende hulp komen patiënten binnen en is Di Rocco vooral be- zig met het uitzoeken wat een patiënt mankeert en moet alles snel. Terwijl patiënten op de ic intensieve zorg krijgen en wor den opgenomen, bijvoorbeeld als zij niet meer zelfstandig kunnen ademen of kampen met een falend orgaansysteem dat moet worden overgenomen en gestabiliseerd. FOTO'S CORNÉ SPARIDAENS, NIELS DE VRIES, GUUS SCHOONEWILLE TRECA pastoe Molteni&C leolux meer dan 250 showroommodellen sterk afgeprijsd en mooie aanbiedingen 'Actieperiode van zaterdag 30 oktober t/m zondag 14 november bok op zondag geopend van 12:00-18:00 15.000 m2 design topmerken Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen Slapen, Koreman Home enSiematic +31 (0)115-562010, pot.nl keukenstudio op de 18 verdieping Berden interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5