1I«K Pf:'f lil 'Politiek zwabbert van rechts naar links' t i Onder politici Toeslagenaffaire is een gruwel, maar wee degene die nuanceert m De nuance viel weg in de hoon op sociale media ;0 i 11 v&. - m iTliï'iffl'1A 'vtcRfi '1 ws» -AvtA \,Jta Wij zijn als industrie nooit heel open ge weest. Daar hebben we nu last van Elke week schrijft politiek verslaggever Hans van Soest over wat er speelt in Den Haag in Onder Politici. Deze week: hoe gêne over de toeslagenaffaire het debat blijft bepalen. De toeslagenaffaire blijft het debat in Den Haag beheersen. Deze week werden er weer drie de batten aangevraagd door Kamerleden over het nog al tijd voortslepende schandaal. Het leidde direct tot een gespannen sfeer. Kamerlid Pieter Omtzigt wilde een debat over een rapport van de Raad van Europa dat naar aanlei ding van de toeslagenaffaire aan bevelingen deed over de Neder landse rechtsstaat. Dat rapport is er mede op Omtzigts initiatief ge komen en hij leverde er ook input voor. Met nog honderden Kamer debatten die op de wachtlijst staan, wilden de coalitiepartijen het rapport liever bespreken bij een al eerder gepland debat over het onderwerp. Direct verweet Omtzigt hen geen debat te willen voeren over een kritisch rapport. ,,Het is echt verschrikkelijk." D66-Kamerlid Salima Belhaj maakte nog bezwaar tegen die suggestie. Het rapport wordt wél besproken, alleen in een ander de bat. Maar die nuance viel weg in de hoon op sociale media. Enkelen vertellen over de moeite om nuance aan te brengen. De toe slagenaffaire is lang genegeerd door de meeste partijen waardoor duizenden ouders jaren een soort gevangene van de overheid waren. Uit schaamte voor dat lange nege ren lijkt er van de weeromstuit een tegenovergestelde beweging te ontstaan. ,,Als je niet bij elk ver haal in de media beaamt hoe vre selijk alles wel niet is, word je me teen weer weggezet als iemand die het leed van de slachtoffers niet serieus neemt'', zegt er een. Maar geen Kamerlid wil het verwijt krijgen de toeslagenaffaire nog steeds niet serieus te nemen. Hoe lastig nuance is, bleek nadat het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) een cijfer had gepu bliceerd over het aantal uit huis geplaatste kinderen van ouders die gedupeerd zijn door de toeslagen affaire. In de periode 2015 tot en met 2020 ging het om 1115 kinde ren. Het leidde tot een golf van verontwaardiging en de Kamer eiste unaniem een debat. Het opvallende is alleen: volgens het CBS zelf zegt dat getal hele maal niets. ,,In september stond in de Volkskrant een verhaal dat hon derden kinderen van ouders in de toeslagenaffaire uit huis zijn ge plaatst. Het ministerie wilde we ten of dat klopt'', vertelt CBS-on- derzoeker Tanja Traag. „Wij heb ben bestanden naast elkaar gelegd en dat getal van 1115 kwam er uit. Wij zijn wettelijk verplicht elk antwoord op een vraag ook op onze website te publiceren. Alleen: uit dat simpele getal kun je geen conclusies trekken.'' Want, vertelt Traag: ,,We weten niet waarom die kinderen uit huis zijn geplaatst. We weten niet of de toeslagenaffaire er iets mee te ma ken heeft of dat er andere redenen waren. We weten niet of uithuis plaatsingen bij gedupeerden van de affaire vaker voorkomen dan bij andere Nederlanders. En we we ten niet of de problemen met de jeugdzorg niet al speelden vóórdat de ouders ook problemen kregen met de Belastingdienst. Het kan goed zijn dat het een verband houdt met het ander, maar we we ten het domweg niet.'' En zelfs als het om minder dan 1115 kinderen gaat die door de schuld van een als een blinde bull dozer opererende Belastingdienst bij hun ouders zijn weggehaald, zijn dat er te veel. Maar nuance doet ertoe. Gebrek aan nuance leidt tot nieuwe tun nelvisie. Door tunnelvisie ont spoorde de fraudebestrijding bij de kinderopvangtoeslag destijds. Bij Jeugdzorg gaan veel zaken mis. Sinds de invoering van een nieuwe Jeugdwet in 2015 is het aantal uithuisplaatsingen alleen maar toegenomen tot ruim 40.000 kinderen. Jeugdzorg Nederland zelf erkent dat er problemen zijn met een tekort aan deskundig per soneel. Dat probleem wordt niet opgelost door alleen naar de toe slagenaffaire te wijzen. En waarom nuance er toe doet, blijkt ook uit het boek Code Rood dat deze week verscheen. Daarin beschrijven journalisten Thijs Broer en Peter Kee hoe binnen het CDA in aanloop naar de verkiezingen geschermd werd met het idee om WD-leider Mark Rutte in een anonieme k lastercampagne neer te zet ten als hoofdverant woordelijke voor de toeslagenaffaire. De duizenden slachtoffers verdienen het niet om ook nog misbruikt te worden voor het politiek gewin van an deren. GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 &0Ï - 'i v' -%-JS KAREN DELATHOUDER DIRECTEUR RAFFINADERIJ BP IN ROTTERDAM EUROPOORT Vet tien aanlegsteigers, honderd opslagtanks, en dagelijks 400.000 vaten aardolie om te verwerken tot loodvrij, diesel, LPG of kerosine is de raffinaderij van bp in Euro poort gigantisch. En er moet echt veel veranderen, zegt Karen de Lathouder. Eerder werkte ze in Duitsland en Oman, ze promoveerde aan de TU Delft en haalde een MBA in Rotterdam. Nu is ze bezig aan de schijnbaar onmogelijke klus om de uitstoot van een raffinaderij te rug te brengen naar nul in 2030. Ook wil bp de grootste 'groene' waterstoffabriek van Europa bou wen in Rotterdam. Wereldwijd wil bp in 2050 CO2-neutraal zijn. Het Europese systeem van emis sierechten, waarbij bedrijven steeds meer moeten betalen voor hun uitstoot, werkt. ,,Hoe de in dustrie zich aanpast, dat is revolu tionair. Maar het tempo is eerder evolutionair", zegt De Lathouder. „Vier a vijf jaar is al snel als je iets wilt veranderen. Je moet het nu eenmaal goed ontwerpen, zorgen dat het veilig is, en dat het werkt.'' Wat dan zou helpen, zegt ze, is een consistent overheidsbeleid. ,,De politiek zwabbert van rechts naar links. Hebben we een oplos sing die werkt, moet het toch weer net an ders. Het gaat er toch om dat iets zoden aan de dijk zet?'' Het af vangen en opslaan van de CO2 bijvoor beeld werd aanvanke lijk omarmd, maar ligt inmiddels onder vuur omdat de productie er niet wezenlijk groe ner van wordt. Ook zou ze afwillen van het gepolari seerde debat. ,,Als ik iets zou mogen wen sen is het dat mensen nieuwsgieriger zijn naar het onbekende. Stel eens een vraag. Wij zijn als industrie nooit heel open ge weest, daar hebben we nu last van. Ik werk er hard aan om dat te veranderen." Natuurlijk helpt daarbij dat ze een vrouw is, zegt ze ,,Diversiteit helpt om anders naar de wereld te kij ken. De top van ons bedrijf be staat al lang niet meer uit grijze mannen met sigaren." Meerdere Kamerleden zijn verle gen met de manier waarop het toeslagendebat wordt gevoerd. Daarmee is het getal niet on bruikbaar. Schuldenproblema tiek heeft invloed op een gezin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59