'Plas van koe helpt gewas van sierteler' l s i 'Met de gasprijs lachen we in ons vuistje' KLIMAATSPECIAL Él! 10 I De urine loopt door het zand en wordt opge vangen. De poep wordt gezeefd Ik heb een passie voor duurzame energie. Ik probeer er bewust mee om te gaan ns hoekhuis in Barneveld hebben we volledig ver duurzaamd. Het meet 140 vierkante meter, nieuw en was al goed geïsoleerd, maar was nog wel op het gasnet aangesloten. We hebben twintig zonnepane len op het dak gelegd, plus een warmtepomp en een zonneboiler laten plaatsen. Bij elkaar kostte dat een kleine tienduizend euro. In april is de gasleiding afge sloten. Waarom verduurza men? Ik heb een passie voor duurzame energie. Ik probeer er bewust mee om te gaan. Eerder heb ik dat ook met onze huurwoning gedaan. Weliswaar iets ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO JOCHEM TOLKAMP COWTOILET De koe op het toilet, alle beetjes helpen. En dat be gint met een massage. Wrijf Bertha 128 boven haar uier en ze trekt haar staart op voor een stevige straal. De firma Hans kamp uit Doetinchem kwam een paar jaar geleden op het idee die straal af te vangen middels een - met innovatieprijzen onderschei den - CowToilet. De truc is dat de koe rond haar uier wordt gemas seerd terwijl ze nietsvermoedend haar krachtvoer eet. De plas wordt opgevangen in een kunst stof toilet en opgesla gen. Het gaat dan om zo'n vijftien liter pure urine per koe per dag die normaliter in de mestkelder belandt of verdampt en zo het broeikaseffect ver sterkt. We hebben vier miljoen runderen in Nederland die alles bij elkaar voor 6 procent van de CO2-uitstoot zorgen Hiermee zijn de proble men van de sector ui teraard niet opgelost, maar alle beetjes hel pen. En dat is opge merkt tot in Japan, zegt Jochem Tolkamp van Hanskamp die tekst en uitleg geeft. ,,De reacties uit de agrarische sector variëren van ongeloof tot bewondering. De urine blijkt als natuurlijke mest heel geschikt voor de sierteelt, die anders veel kunstmest be hoeft. De ene agrarische sector kan de andere helpen." Terwijl het CowToilet zichzelf nu aan het bewijzen is, ontwikkelen ze in Doetinchem alweer het zo genoemde 'VrijLevenStal'-con- cept waarin urine en vlaaien mid dels een zandbodem worden ge scheiden. Het idee is buiten de box te denken van de traditionele koeienstal, aldus de in Wagenin- gen afgestudeerde boerenzoon Tolkamp. ,,Met bestaande tech nieken werken we nu aan een stal zonder roosters en beton en met meer ruimte. De koeien staan en liggen vrij op zand. De urine loopt daar doorheen en wordt opge vangen. De poep ligt bovenop en wordt elke dag gezeefd." De eerste proefstal met zand is recent geopend in Stolwijk. De Dierenbescherming waardeerde het idee met hun Deltaplan vee houderij award. ILLUSTRATIE THIJS UNGER TIM MOURIK, VERDUURZAAMDE HOEKWONING VAN ZIJN GEZIN minder rigoureus, maar dankzij zonnepanelen en isolerende maatregelen ging onze jaarrekening met honderden euro's omlaag. Met de huidige gasprijzen lachen we in ons vuistje. Van 1200 kubieke meter per jaar onder de vorige bewoners zitten we nu op nul. Ons stroomverbruik ligt met een kleine 10.000 kilo wattuur overigens wel hoog. 2500 tot 3000 kilo wattuur gaat op aan de elektrische auto en nog eens 1500 kilowattuur aan de warmtepomp. Dat mag veel zijn, maar met ons stroomtarief van 30 cent per kilowattuur kom je op 450 euro uit. Vergelijk dat eens met wat 1200 kuub gas kost Al met al betalen we iets onder de duizend euro aan energie per jaar. Voor de toekomst staat een thuis- batterij op het verlanglijstje. Daar wacht ik nu nog even mee, want door de salde- ringsregeling kunnen we nu ongebruikte zonnestroom volledig verrekenen. Als die regeling vanaf 2023 wordt afgebouwd, wordt zo'n bat terij interessant. Ook over weeg ik nog wat meer zon nepanelen op ons dak. Of ik een verduurzamings- advies heb voor mensen? Neem in ieder geval zonne panelen. Voor isolerende maatregelen geldt het- zelfde. Wil je nog meer doen dan valt voor oudere huizen een hybride warm tepomp te overwegen. Zelf ben ik trouwens meer dan tevreden over onze warmtepomp. Voor goed geïsoleerde huizen is dat perfect. Op basis van de buitentemperatuur gaat de pomp vanzelf harder wer ken als het kouder wordt. Hij moet wel goed worden ingeregeld. Zelfs in die ijskoude febru- ariweek van dit jaar bleef onze woning behaaglijk. In de wintermaanden werd het geregeld zelfs te warm in huis en heb ik het de pomp rustiger aan laten doen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58