'Zonder goede data komen we er niet' M 9 men. Misschien kreeg u al folders om uw huis te isoleren. Voor 2030 worden er 1,5 miljoen woningen van het gas gehaald en onder han den genomen. Daar is al mee be gonnen, al vlot het nog niet echt. Welke vorm van warmte daarvoor in de plaats komt verschilt per wijk. Vaak valt het woord geother- mie, in gewoon Nederlands: aard warmte. Die wordt uit de diepe ondergrond gehaald en via een warmtenet naar woningen en be drijven gebracht. Voorlopers ver tellen op feestjes over hun warm tepomp: die kan elke woningeige naar zelf aanschaffen en laten in stalleren, de pomp haalt warmte uit het grondwater en uit zonne panelen. In 2050 wordt bij nie mand thuis nog gestookt of ge kookt op gas. Tenzij op groen gas, een duurzaam opgewekt gas, bij voorbeeld uit tuinafval en resten van groente en fruit. Dat is allemaal geen sciencefic tion. ,,Dit is innovatie, zegt Ed Nijpels. Zo wordt ons land slim mer en het levert banen op, zegt hij. Voor hem echt een wenkend perspectief van de energietransi tie. Een ander is comfort. ,,Heer- lijk! Isolatie betekent geen toch tige huizen meer." Reken wel op veel openliggende straten om lei dingen en kabels aan te passen. En gedoe over kosten. Krijgt iedereen hulp, of alleen diegenen die het niet kunnen betalen? Dat is on derwerp van politieke discussie. Maar dat het gaat gebeuren staat wel vast. Althans: het staat sinds 2019 in de wet, de Klimaatwet. In het zogenoemde Klimaatakkoord staat een reeks afspraken tussen overheid, bedrijfsleven en maat schappelijke organisaties om tot uitvoering van de regels te komen. Het kabinet heeft Ed Nijpels aan gesteld om daar op toe te zien. Bedrijven zijn inmiddels be gonnen hun productie te verduur zamen. ,,Dat betekent schonere lucht!", zegt Heleen de Coninck, als haar wordt gevraagd naar wen kend perspectief. Om CO2 uit de lucht te halen worden meer bos sen aangeplant. ,,Daar kun je lek- ker wandelen." Meer plantaardig eten en minder rood vlees op het bord? ,,Dan leef je meteen een stuk gezonder." In 2030 komt 75 procent van onze elektriciteit van wind en zon, dan zijn we minder afhanke lijk van een land als Rusland. In 2040 ziet het er bij de tankstati ons wellicht als volgt uit: eerst de oplaadpunten voor elektriciteit en waterstof, en dan in een hoekje nog de benzine en diesel. In 2050 verhuizen fabrieken die veel energie verbruiken misschien wel naar Afrika, omdat daar zonne- energie in overvloed is, en wordt de wereld ietsje eerlijker. Maar het mooiste perspectief is natuurlijk dat onze (klein)kinde- ren dan dezelfde kansen krijgen die wij hebben gehad. Stel je voor dat we de rampspoed die nu op hen afkomt kunnen weghouden! Dan kan Formule 1-kampioen in de waterstofklasse Maxime Ver stappen zorgeloos lachen om die ouderwetse benzinebolide van haar vader. Opslag van groene energie in batterijen in huis is de stap van na2030 GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 PETER COOL, TECHNISCH DIRECTEUR VAN INTERGAS ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS eten is weten. Alleen warmtepompen plaat sen is niet genoeg.'' Pe ter Cool, technisch directeur van Intergas, dat cv-ketels en warmte pompen maakt, kan het niet vaak genoeg zeggen. ,,Een warmte pomp kan op papier een bespa ring geven, maar als je de installa tie niet goed regelt dan schiet het elektriciteitsverbruik omhoog. Re- gelfouten zie je alleen als je con tinu een dataverbinding hebt. Dan kun je de eigenaar een berichtje sturen dat er iets niet goed gaat.'' Eén plan om een hele buurt 'van het gas' af te halen met stan daardmiddelen werkt niet. ,,Ieder huis is anders. Wij hebben inmid dels 80.000 installaties geplaatst waarvan we iedere minuut de ver bruiksgegevens krijgen. Die klan ten hebben een slimme thermo staat en app die voor de data zorgt. Als je dan bij het KNMI de buitentemperatuur ophaalt, dan zie je meteen hoe die woning presteert. Als je kunt meten hoe veel spouwmuurisolatie bespaart bij tien jarendertighuizen dan weet je dat dat ook gaat werken bij alle huizen uit die periode.'' Cool werkt aan een digitale ener- giekaart van Nederland waar op wijk- en zelfs straatniveau inzich telijk moet worden hoeveel gas er wordt gebruikt. Dat moet ook in zicht geven in moge lijk oplossingen, hoe wel die voor Cool vaak op hetzelfde neerkomen: ,,Een kleine hybride warm tepomp met een HR-ketel op gas voor die dagen in februari dat het echt koud is en voor het warme water. Ja, dan ver bruik je nog een beetje gas - nog zo'n 20 procent van wat het was. Als we dit met een kleine 2 miljoen wo ningen doen dan ha len we de CO2-be- sparing voor 2030 al. Opslag van groene energie in thuisbatte- rijen is de stap na 2030. Batterijtechniek zit in een stroomversnelling. De prijs per ki lowattuur gaat halveren, dan kun je elektriciteit voor je warmte pomp opslaan op de momenten dat er veel en goedkoop aanbod is.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57