'Nederland kan een leidende rol spelen' Wd 5 KLIMAATSPECIAL 8 Wë,WM& m v We zullen fors moeten investeren in de pro ductie van duurzame waterstof G'fiA dm,' ook de grootste producent van zonnepanelen en windmolens. In Europa is een systeem opgetuigd om bedrijven via 'emissierechten' te laten betalen voor uitstoot, en ze zo tot schonere energie aan te zetten. In Nederland wordt elke vier seconden een zonnepaneel gelegd. McDonald's en Burger King bieden vleesloze opties, ja er is geen bedrijf dat niet aan ver duurzaming werkt. Een beetje. Genoeg is het bij lange na niet. Kan het eigenlijk wel? Of is dit probleem gewoon te complex en vereist het een eensgezindheid die we als mensen zelden hebben? Toch, voorbeelden genoeg. In Ne derland worden vaak de Deltawer ken genoemd, een nationaal pro ject van maar liefst veertig jaar. Of neem de vorige energietransitie. In 1963 werd het eerste gas in Gro ningen gewonnen, eind 1964 was 450 kilometer aan leidingen aan gelegd, tien jaar later was 90 pro cent van de woningen in ons land op het gasnet aangesloten. Internationaal is er ook een voor beeld: het gat in de ozonlaag. In 1984 ontdekten wetenschappers dat de ozonlaag, die de aarde als een soort zonnebrandcrème be schermt tegen ultraviolette stra ling, werd aangetast door cfk's die met name in spuitbussen zaten. Regeringsleiders staken de kop pen bij elkaar en cfk's werden ver boden. De ozonlaag is zich aan het herstellen. De Nasa verwacht dat ze tussen 2060 en 2080 weer onge veer is zoals in 1980. ,,Wat daarbij wel hielp", zegt Heleen de Coninck, ,,was dat het gat in de ozonlaag vooral een probleem was voor landen dicht bij de poolcirkels: Canada, Austra lië, Nieuw Zeeland en Noord-Eu ropa." Daar is de ozonlaag het dunst en daar kwam het meeste gebruik van de CO2 vandaan. Rijke landen inderdaad, met macht. ,,En het ging over spuitbussen en haar drogers, dat is nog te overzien. Bij klimaatverandering gaat het over bijna al ons gedrag." Is er een wenkend perspectief? Het gat in de ozonlaag was een probleem van landen bij de poolcirkels Als u als lezer hier bent aangeko men bent u een doorzetter. Kli maatverandering voelt nog ver weg. En het gaat ook vaak over 'minder': Minder vlees eten. Min der auto rijden. Minder vliegen. Minder spullen kopen. Minder le ven, lijkt het wel. Terwijl we daar zo hard voor hebben gewerkt. Of net voor aan het studeren zijn. Nu kan hier natuurlijk weer een zin over die mand met sinterklaascadeaus. Een alinea over dat het misschien niet om minder gaat maar om minder méér. Een vraag over de man die op zondag het vlees sneed, die deed dat niet elke dag toch? Maar als u een preek wilt gaat u wel naar de kerk. Of kijkt u Greta Thunberg terug. Dus het wenkend perspectief. Wat levert het nou op? Allereerst, de maatregelen tegen klimaatver andering gaan heel dichtbij ko- ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO HELMIE BOTTER, GASUNIE aterstof, H2, gaat een voorname rol spelen bij de verduurzaming van de industrie en het zware vervoer. Bij de Gasunie leid ik de water stofactiviteiten in Nederland en Duitsland. In tegenstelling tot elektriciteit valt het zonder ener gieverlies op te slaan in tanks, lege gasvelden en zoutcavernes. Waterstof is een industriële grondstof en wordt onder meer gebruikt bij de productie van kunstmest. Voordeel is dat je er een veel hogere verbrandings- temperatuur mee kunt realiseren. Willen we als Neder land de klimaatdoelen halen dan moeten we nu beginnen met de aanleg van een water stofnetwerk. Het gaat om grote investerin gen die jaren vergen. Ons doel is om de Rotterdamse haven, de IJmond, de Eemshaven, de Zeeuwse chemie en het Limburgse Cheme- lot te verbinden. Volgend jaar willen we daar al mee starten, ambitie is om in 2025 in elk industriegebied de waterstofinfrastruc tuur te hebben. In 2027 moeten ze ver bonden zijn. Daarnaast moet er grootschalige opslag zijn. We beginnen niet op nul. Voor 85 tot 90 procent kunnen we aard gasleidingen hergebruiken, We kunnen snel grote stappen ma ken. Het scheelt veel geld: de aanleg is vier keer goedkoper dan een nieuw netwerk. Deze zomer heeft het kabinet ons gevraagd te starten met de waterstof-ruggen graat. Er is 750 miljoen voor uit getrokken. We zullen ook fors moeten inves teren in de productie van duur zaam waterstof. Nu wordt water stof vooral gemaakt met aardgas. We willen echt 'groene' waterstof produceren met windparken, dat hopen we met het NortH2-project in de Noordzee te bereiken. Dit is één van de grootste projecten van Europa. We hebben uitstekende papieren om een voortrekkersrol te spelen: we zijn welvarend, liggen aan de Noordzee en hebben veel wind en water, plus grote kennis van gas en olie. Laten we die gebruiken om de aarde te verduurzamen." - A:-0 VO o VERVOLG VAN PAGINA 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56