4 'Kritiek jongere generaties is terecht' 7 nisch trekje van klimaatverande ring: de landen die de meeste uit stoot veroorzaken, worden als laatste door de gevolgen getroffen. Het begint bij ons nu een beetje. Denk aan de hete zomers van 2018 en 2019, of vraag de Limburgers naar die van 2021. Tegenstand. In landen als Rus land of Saoedi-Arabië is zo onge veer het hele systeem gebaseerd op de overvloedige opbrengsten van olie en gas. Australië is de grootste exporteur van steenkool in de wereld. Minder gebruik van fossiele brandstoffen bedreigt die regeringen net zo zeer als het stij - gende zeewater Kiribati. Tegenstand ook van bedrijven. ,,Er wordt zoveel geld verdiend met fossiele brandstoffen", zegt Heleen de Coninck: ,,De geves tigde belangen zijn gewoon heel groot." En dan heb je het over een machtige lobby. Nathaniel Rich: 'Tussen 2000 en 2016 heeft de in dustrie meer dan 2 miljard dollar uitgegeven, tien keer het bedrag dat milieugroepen hebben uitge- geven, om wetgeving ten aanzien van klimaatverandering te dwars bomen.' Maar de politici dan, onze lei ders? „Politici zijn net mensen: ze houden niet van problemen waar voor ze geen makkelijke oplossing kunnen bieden", zegt Heleen de Coninck. En dit probleem kan geen land in zijn eentje oplossen. Bovendien vallen de kosten nu, en komen de baten pas later. Weet ie mand trouwens nog waarover het kabinet viel waarin Nijpels minis ter was? ,,Over een klimaat- en milieumaatregel!" De gedeelte lijke afschaffing van het reiskos tenforfait, dat was een beperking van de belastingaftrek voor woon-werkverkeer, was onder deel van Nijpels' Nationaal Mili eubeleidsplan. ,,Mijn eigen VVD hield het tegen: de belangen van automobilisten mochten niet worden geschaad." En zo komen we toch weer bij ons. Automobilisten. Reizigers. Consumenten. Waarom vragen burgers niet om meer maatrege- len? Heleen de Coninck: ,,Burgers vertrouwen op de overheid, die zorgt wel dat het goed komt, toch?" Nathaniel Rich: 'Het is ook moeilijk nuchter na te denken over een existentiële bedreiging van onze soort. En we zijn niet in staat om moderne gemakken op te geven voor toekomstige genera ties.' Ed Nijpels wil daarom graag iets positiefs zeggen over kritische or ganisaties als Urgenda, Milieude fensie en Greenpeace. ,,Die zijn echt nodig om de overheid achter de vodden te zitten." Hij vindt het mooi dat Urgenda een rechtszaak heeft gewonnen en het kabinet zo tot meer actie verplicht. ,,Dat is gewoon heel goed. En als ik dat misverstand meteen even de we reld uit mag helpen: Het is niet zo dat de rechter op de stoel van de politiek gaat zitten. De politiek heeft voor zichzelf doelstellingen vastgesteld, en die vervolgens vastgelegd in wetten. Wat die rechter alleen maar doet, is vast stellen of de overheid zich aan die wetten houdt." In Duitsland en Frankrijk zijn in navolging van Ur- genda vergelijkbare rechtszaken tegen de overheid aangespannen. En gewonnen. Wat moet er gebeuren en wie controleert dat? Om de opwarming tot 2 graden te beperken, moet de wereldwijde uitstoot in 2030 met de helft zijn teruggebracht, en in 2050 naar nul. Het zijn geen gekke henkies die dit zeggen. Het is gewoon uitgere kend en Mark Rutte, Macron, Mer kel, Johnson, Biden, ja zelfs die dwarse leiders van Hongarije en Polen onderschrijven het. Die doelen zijn in zowel Europa als in Nederland in de wet vastgelegd. Ook niet echt omstreden is hoe dit kan worden bereikt. Fossiele brandstoffen moeten worden ver vangen door andere bronnen van energie: vandaar dat woord ener gietransitie. Uitstoot, zoals in het verkeer en de landbouw, moet omlaag. En als we zuiniger met energie omgaan, bijvoorbeeld door onze gebouwen te isoleren, hebben we er minder van nodig. Maar het echte gevecht gaat, zoals wel vaker, over geld. Gebouwen isoleren en windmolens bouwen is tot daar aan toe, maar wie betaalt de infrastructuur voor de nieuwe energievormen? Wie neemt de kosten op zich die bedrijven moe ten maken? Wat gebeurt er voor de mensen die hun baan verliezen als hun kolenmijn of olieraffinaderij sluit? En betaalt elk land voor zich, ofmoeten rijke landen betalen voor de armere, omdat de rijken immers het probleem hebben veroorzaakt? Wie begint er? Voor wie nu wanhopig wordt: de wereld is inmiddels een beetje begonnen. China is niet meer al leen de grootste vervuiler, het is Beloften nakomen is iets wat je aan je kinderen leert GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS LEES VERDER OP PAGINA 8 MARLIES GOMMERS, ACTIVISTE BIJ 'GROOTOUDERS VOOR HET KLIMAAT' Varlies Gommers (71) uit Gorssel heeft er als oma de nodige klimaatacties op zitten. Bij 'Grootouders voor het Klimaat' werd ze tot actievoe ren geïnspireerd na een docu mentaire over Zuid-Amerikaanse indianengrootmoeders die de te loorgang van de natuur en de aarde betreurden. ,,Ik moest den ken aan dat oerbeeld van de vrouw als moeder aarde." Met Grootouders voor het Klimaat begon ze vijf jaar geleden te de monstreren - met een protest bord - voor de ingang van de Tweede Kamer. Dat trok politici die met de grootouders in ge sprek kringen. Voor Gommers volgden er lezingen, voorleesac- ties en andere protesten. De oma's en opa's zijn behoorlijk boos om wat niet is bereikt. ,,Ne- derland heeft het Akkoord van Parijs ondertekend en is de af spraken niet nageko men. Beloften nako men is iets wat je aan je kinderen leert." In Engeland dwingen geestverwanten groe ner beleid af bij ban ken. Gommers: ,,We hebben ons wel ge richt op pensioen fondsen. Het gaat om óns geld. Het is es sentieel dat ze dat be leggen op een manier die perspectief biedt aan onze kinderen en kleinkinderen." Maar - hoor je weleens van jongere generaties - waar waren deze be zorgde opa's en oma's toen ze in de kracht van hun leven waren en misschien zelf ook als beleidsmaker de kost verdien den? Gommers: ,,Die kritiek is te recht. Onze generatie kan zich niet verschuilen, het Rapport van de Club van Rome gaf destijds al genoeg reden tot zorg. We heb ben daar niet goed naar gehan deld. Ik kan hier het argument aanvoeren dat we steeds weer overal intrappen, maar de kritiek van de generaties na ons is, hoe ongemakkelijk ook, op z'n plek." En haar eigen kleinkinderen? Die zijn trots: ,,Mijn kleindochter van 6 zag een groepje wandelende grijze mensen en ze vroeg aan haar moeder: Mama, zijn die men sen aan het demonstreren?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55