'Aftreken en gelijk het nieuwe opbouwen' 5 senteerde staat het zo: 'Als we doorgaan op de huidige weg, ste venen we af op een opwarming van 3 graden Celsius. Een veran dering van deze omvang brengt catastrofale gevolgen met zich mee. 3 graden lijkt misschien niet veel op het eerste gezicht. Maar om dit in perspectief te plaatsen, het verschil in temperatuur tus sen de laatste ijstijd (circa twin tigduizend jaar geleden) en nu is ook maar 5 graden. Destijds was een kwart van de aarde bedekt met ijs. Als klimaatverandering niet snel genoeg wordt beperkt, zal het leven van toekomstige ge neraties onomkeerbaar verande ren.' 3 graden warmer in 2100, het jaar dat meestal als referentie wordt genomen. Wat betekent dat? Meer hittegolven. In delen van de wereld kun je zomers hele maal niet meer naar buiten, in Nederland wordt sporten en wer ken in de buitenlucht moeilijk. De zeespiegel stijgt: als water warmer wordt zet het uit. Neder land moet rekening houden met een verhoging van twee meter. Een derde van alle dier- en plan tensoorten sterft uit, met alle ge volgen voor onze voedselvoorzie ning. Daarom hebben vrijwel alle lan den van de wereld in 2015 in Parijs afgesproken te streven naar niet meer dan 1,5 a 2 graden opwar ming. De wereld is op dit moment gemiddeld al ruim 1 graad warmer dan aan het eind van de 19de eeuw. Dat referentiepunt wordt genomen omdat de industriële re volutie en daarmee de door men sen veroorzaakte CO2 uitstoot toen op stoom kwam. 2 graden gemiddeld wereldwijd is ook geen pretje trouwens. Ook dan meer extreem weer en een stijgende zeespiegel. Maar de be langrijkste deelnemende landen achten zichzelf nog in staat zich daaraan aan te passen. De klein tjes niet, helaas. 2100 klinkt nog ver weg. Maar als de kinderen van Max ook nog kinderen krijgen, of als uw klein kinderen kinderen krijgen, dan zullen zij merken dat de opwar ming in 2100 natuurlijk niet in eens ophoudt. Steeds grotere de len van de wereld zullen onleef baar worden. De zeespiegel stijgt gestaag door. Of zoals Heleen de Coninck het zegt: „Amsterdam heeft zijn langste tijd wel gehad, dat lijkt me duidelijk." Ze woont zelf in Nijmegen. Op een boot. Wat wordt er aan gedaan en is dat wel voldoende? Ik besefte al luisterend dat dit een heel groot politiek issue zou gaan worden 'Mühren, Van Basten, goed, o wat een goal! Wat een goal!" 1988. Dat was het jaar waarin het IPCC werd opgericht, het Intergovernmental Panel on Climate Change, de club van wetenschappers die voor de VN eens in de zes jaar sa menvat wat er over klimaatver andering bekend is geworden. 1988 was ook het jaar dat Ed Nij- pels als minister van Milieu een wetenschappelijke conferentie in Canada bijwoonde. Over klimaat- GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 Herman van der Meyden werkt bij Shell - hoe fossiel wil je het hebben? - en toch vindt klimaatwetenschap per Heleen de Coninck dat hij 'echt goed bezig is'. Ook Faiza Oulahsen van Greenpeace ge looft dat hij oprecht is'. Van der Meyden onderhoudt contact met politiek en milieubeweging over Shells verduurzaming. Je zou bijna zeggen: een oliemannetje. Hij rijdt zelf elektrisch, heeft een warmtepomp, eet minder vlees en schreef een boekje met bespa- ringstips. Wat Nederland moet doen: ,,Als een dolle windmolens bouwen op zee. Het gaat bij de energietransitie om het nieuwe, niet om de afbraak van het oude." En dat is precies wat Shell Neder land doet, zegt hij. ,,We bouwen ons bedrijf om en dat kost ge woon tijd." Shell investeert in twee van de vijf grote windmolenparken op zee. Bouwt een biobrandstoffenfa- briek. Zet laadpalen bij benzinestations. ,,Vijf- tien jaar geleden had ik voor mijn functie binnen Shell met zo'n vijfhonderd mensen contact, nu eigenlijk met alle 9000." En dan toch dit jaar zo'n rechtszaak verlie zen van Milieudefensie. De rechter gelastte Shell méér te doen om de uitstoot te vermin deren. ,,De mensen rechten zijn in het ge ding, lees je dan, dat is best een slag in je ge zicht." Een jaar eerder, aan het begin van de coronacrisis, was Shell nog tot vitale sector uitgeroepen. ,,Toen kreeg ik tele foontjes als: wat moeten we doen om te zorgen dat de raffinaderij blijft draaien? Want als de raffina derij niet draait, dan hebben we geen diesel. Dan rijden de ambu lances niet en kunnen we de su permarkten niet bevoorraden. Al die fossiele energie heeft voor enorm veel welvaart gezorgd. Als jij thuis op een hometrainer gaat zitten om je eigen energie op te wekken, kom je niet voorbij één douchebeurt. Natuurlijk moeten we fossiele brandstoffen afbou wen, ze bedreigen ons voortbe staan. Maar we moeten eerst echt nog heel veel opbouwen." ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS LEES VERDER OP PAGINA 6 HERMAN VAN DER MEYDEN, RELATIEMANAGER ENERGIETRANSITIE BIJ SHELL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53