'De strijd is nu, niet in de toekomst' 2 KLIMAATSPECIAL 4 'De technici die wij nodig heb ben kunnen kiezen uit 32 vacatures' uitstoot. Tel daarbij op wat er na de Tweede Wereldoorlog gebeurde. De wereldbevolking begon te groeien, en een deel van die bevol king begon meer te consumeren. Er kwam een tv in huis, een koel kast, warm water, computers.Of ga eens na: hoeveel kregen we vroeger voor Sinterklaas en hoe veel nu? Er stond net 'tel daarbij op', maar nu moet Heleen de Coninck toch echt even een vergelijking op het bord schrijven. Het is namelijk geen optelsom, maar een verme nigvuldiging. De uitstoot van CO2 wordt bepaald door: de omvang van de bevolking maal de rijkdom van die bevolking, maal de hoe veelheid energie die het kost om die rijkdom te produceren, maal de uitstoot die met het opwekken van die energie gepaard gaat. Bevolking, dus toch! „Klimaat verandering wordt veroorzaakt door overbevolking, waarom durft niemand dat te benoemen?", schreef lezer Bert Fontein uit Apeldoorn vorige week in een in gezonden brief. De krant krijgt re gelmatig zulke brieven. De vraag is terecht. Alleen: het woord overbe volking draagt in zich dat er te veel mensen zijn. Wie moet er dan ver dwijnen? Of niet geboren worden? In Tsjaad groeit de bevolking, maar het energieverbruik neemt juist af. De armste landen ter we reld produceren met hun grote be volkingen slechts 10 procent van de uitstoot. De rijkste 10 procent produceert de helft. „Geboortebe perking in Nederland zou zo be zien meer klimaatwinst opleveren dan geboortebeperking in Tsjaad", zegt Heleen de Coninck. ,,Maar klimaat is natuurlijk niet de enige factor. Best lastig om beleid op te maken." Maar wat als elk huishouden in Tsjaad een gloeilamp zou in draaien? Een tv zou aanzetten? Sinterklaas zou vieren? In Tsjaad is dit nog ver weg, vervelend voor de mensen daar, mazzel voor ons. Maar in China zijn ze een heel eind gekomen. ,,Ga even zitten", zegt Heleen de Coninck. „Tussen 2000 en 2010 is de welvaart van de gemiddelde Chinees zó toegeno men, dat de groei in uitstoot van CO2 wereldwijd in die tien jaar bijna een vol procent hoger was dan de gemiddelde jaarlijkse uit stoot in de drie decennia daar voor." China haalde de energie voor die welvaartsgroei ook nog uit vieze kolencentrales. Wel is het dan weer zo dat die Chinese groei met name te danken was aan de productie van barbies, puzzels, sportschoenen, kleding, mobiel tjes en wat je nog meer kunt be denken voorons. Het verschil tussen landen die zich al ontwikkeld hebben en die dat nog willen doen is een grote kwestie bij internationale onder- handelingen. Landen die net op gang komen met hun groei, en dus met hun CO2-uitstoot, zeggen: waarom moeten wij ons iets ont zeggen dat jullie allang hebben? Hoe ernstig is het, hoe snel gaat het? Waarom is die uitstoot nou zo'n probleem? Daarvoor moeten we eigenlijk even de fiets pakken. Maak een ritje van dertien kilome ter. Zo klein is de afstand tussen ons en het heelal. Het gaat dan over de onderste laag van de dampkring, waarin 80 procent van de gassen hangen die het leven op aarde mogelijk maken. Zuurstof, voor mens en dier. Stikstof, voor bomen en planten. CO2, en het in kleinere hoeveelheden voorko mende lachgas en methaan zijn broeikasgassen. Elk kind in het Westland begrijpt wat dat bete kent. Broeikassen houden de zon newarmte vast die anders weer het heelal in zou verdwijnen. Heel nuttig. Alleen, als er extra CO2, lachgas en methaan in de damp kring komt, wordt de warmte dus ook extra goed vastgehouden. En dan verandert er iets op aarde. Dat gebeurt op natuurlijke wijze, door vulkaanuitbarstingen bijvoorbeeld. Klimaatverandering is van alle tijden, zegt Thierry Baudet daarom. En hij heeft gelijk. Het heeft ook al vier keer tot mas sale uitsterving geleid. (De vijfde keer was met de dinosaurussen en die meteorietinslag.) En: die vo rige keren was het een natuurver schijnsel dat tienduizenden jaren in beslag nam. Deze keer komen de gassen in de dampkring door wat mensen doen. En het gaat veel, ja echt véél, nee, echt héél véél sneller. Hoe snel dan? Nee, niet zo snel als Max Ver stappen. Maar wel zo snel dat zijn kinderen, mocht hij die krijgen, de gevolgen écht gaan voelen. En of Max junior en Maxime dan ook hun vader willen opvolgen als autocoureur? In de Miljoenennota die het kabinet vorige maand pre- PII§®1 gKSSSS ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO MARLIES VISSER, CHIEF OPERATIONS OFFICER ALLIANDER Varlies Visser wil met Alli- ander kabels laten leggen waardoor duurzame energie naar onze huizen en be drijven kan stromen. Ze verzorgt met netwerkbeheerder Liander de distributie van energie in vooral Gelderland, Flevoland en Friesland. Met zo'n 92.000 kilo meter elektriciteitskabel. Kijk even mee op de to-dolijst van Marlies Visser. Datacenters schie ten als paddestoelen uit de grond - de 'cloud' is nu eenmaal niet echt een wolk - en die gebruiken elk evenveel energie als een mid delgrote stad. Gasketels worden vervangen door warmtepompen, auto's gaan aan de laadpaal. Prachtig, maar het elektriciteitsnet dat er soms al honderd jaar ligt, kan dat gewoon niet aan. Ook wordt meer stroom opge wekt met zon en wind. Dat gebeurt vaak in dunbevolkte gebieden en daar liggen nou net de dunste kabels. De aanleg van een zonne- park kost ongeveer een jaar. De noodzakelijke aanpassing van het stroomnet vergt jaren, soms een jaar of... acht. Acht? Nou: Het techni sche werk is binnen an derhalf jaar wel ge piept. De rest is voor de 'ruimtelijke inpassing'. En als Marlies Visser haar mensen dan lek ker aan het werk wil zetten, moet ze ze wel eerst vinden. ,,De MBO-geschoolde technici kunnen kiezen uit gemiddeld 32 vacatu res." Alliander heeft al vier klas sen met statushouders opgeleid. Maar om al het benodigde werk uit te voeren zijn nog wel 10.000 technici nodig. Visser: ,,Als je jong bent kun je gaan demonstreren, je kunt ook elektrotechniek stude ren en bijdragen aan de oplos sing." Netwerkbeheerders moeten nu vaker dan hun lief is 'transportbe perkingen' opleggen. Dan moet een bedrijf dat wil verduurzamen, daarmee wachten tot het stroom net het aankan. Wat Alliander zou helpen is een masterplan voor de transitie, zegt Visser. ,,De strijd te gen klimaatverandering was iets van de toekomst. Maar het is nu, en het is veel praktisch werk. Machtig mooi werk, dat wel." VERVOLG VAN PAGINA 3 u li"' .n-r-C i' - --..-il

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52