Saskia Noort Ik was de vijand en nu ben ik het boegbeeld Omslag in de klimaatcrisis N DEZE SPECIAL KLIMAATSPECIAL EN: KLIMAATVERBETERAARS SPREKEN Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt Vorige week werd ik voor de zevende keer genomineerd voor de NS Publieksprijs. Zeventien jaar geleden was de eerste keer, met De Eetclub, en sindsdien deed ieder boek dat ik schreef mee. Nooit won ik, helaas, maar vaak bevond mijn boek zich tussen giganten als A. F. Th. van der Heijden, Geert Mak, Griet op de Beeck, Tommy Wieringa, Adriaan van Dis, Herman Koch en Arthur Japin, en dat vond ik al een hele eer. Het is toch wel wat als je boeken al ruim ze ventien jaar bij de best verkochte zitten. Bovendien is het een mooie, de mocratische prijs, bedoeld om de mensen meer te laten lezen en dat is al tijd een goed streven. Van lezen wordt je wereld groter, mooier en rijker, en je kunt het - ongeacht wat voor lockdown dan ook - overal doen. De fijnste brieven die ik krijg, zijn die van jonge en oude mensen die schrijven dat ze door mijn boeken (weer) zijn gaan lezen. Ten tijde van het succes van De Eetclub moest ik me verdedigen tegen over Connie Palmen over het al dan niet literaire gehalte van mijn 'lite raire' thriller. Sowieso moest ik me toen non-stop verdedigen, want hoe kon het dat een thriller het werk van alle literaire mastodonten versloeg. Ontlezing, verdomming, failliet van de litera tuur, het leek allemaal de schuld van mij, Kluun en Heieen van Royen. Inmiddels, zeven tien jaar later, zit ik nog steeds aan de tafel der genomineerden, dit keer als enige fictieschrij ver. Slechts drie van de titels worden gepro moot door de auteur zelf, de drie anderen heb ben bekende tv-persoonlijkheden als lijstdu wer. De vermoedelijke winnaar van deze boe kenprijs heeft bijna 700.000 volgers op Insta- gram en een realityshow waar een miljoen mensen naar kijken. Daar kan geen bedelcam- pagne met gezellige filmpjes op sociale media tegenop. De kans is groot dat de prijs wordt ge wonnen door de man die claimt nooit te lezen, gekozen door stemmers die op twitter oproe pen om die zure literaire dozen eens een poepie te laten ruiken. Van de vij and van de literatuur, ben ik ineens het boegbeeld geworden, en dat is toch wel weer een mooie ontwikkeling, maar dat terzijde. Dat het slecht gaat met de boekverkoop weten we allemaal. Sarah Meuleman schreef hierover een fantastisch verhaal in Het Parool. De Nederlandse literatuur bevindt zich in een existentiële kramp. Er is geen boekenprogramma dat er toe doet, geen aandacht voor nieuw talent, recen sies zijn voor steeds weer dezelfde oude garde, de literatuur heeft zich dus danig vervreemd van de lezer, dat de bestsellerlijst wordt aangevoerd door een realityster die wel de brug naar het grote publiek weet te slaan, met een boek vol taalfouten. Ondertussen wordt in de literaire wereld genavelstaard en ruzie gemaakt over wie een gedicht mag vertalen. De teloorgang heeft de boekenwereld aan zichzelf te danken, met als gevolg dat ik, door La Pal men ooit tot nietsnut gedoopt, als enige de literaire verbeelding zit te ver tegenwoordigen. Waar is Connie als je haar nodig hebt? Desalniettemin vraag ik jullie, als je niet op ondergetekende wenst te stemmen, stem dan toch, maar op outsider Ruud ten Wolde, en zijn ont roerende boek Ziek Gelukkig. Hij zal het helaas zelf niet meer meemaken, maar postuum een dreun uitdelen is hem en zijn nabestaanden zeer ge gund. .1 Hoe ontstond deze klimaatcri sis en hoe komen we er uit? Deskundigen Ed Nijpels en Heleen de Coninck wijzen ons de weg. P2-11 'Afbreken en tegelijkertijd het nieuwe opbouwen' Herman van der Meyden van Shell P5 'Kritiek van de jongere generaties op ons is terecht' Klimaatoma' Marlies Gommers P7 'Standaardmiddelen werken niet. Ieder huis is anders' Peter Cool van I ntergas P9 'Plas van de koe helpt gewas in de sierteelt' Jochem Tolkamp van CowToilet P10 In ons huis in de Randstad, waar we ruim twintig jaar woonden voordat we kortgeleden terugkeerden naar Zee land, ging de verwarming geregeld uit of op standje-dikke-trui. Dat was eer lijk gezegd niet omdat wij ons al zo vroeg bewust waren van ons aandeel in de klimaatverandering. Het had vooral te maken met de krakkemikkige CV-in- stallatie in het huis (bouwjaar 1913). De leidingen waren zo beroerd aangelegd dat het klonk of er wraakzuchtige klop geesten door het huis waarden als het buizenstelsel opwarmde; of afkoelde. Die ervaring speelde dus een belang rijke rol bij de keuze voor ons nieuwe huis. Dat is zo optimaal geïsoleerd dat de CV maar heel af en toe in de benen moet om de temperatuur in alle stilte op een constante, behaaglijke temperatuur te houden. We dragen dus al een tijdje ons steen tje bij, al is het misschien niet om de al lerbeste redenen. Wel zijn we thuis enorm geholpen met mensen die goed nadenken over hoe ervaringen of pro ducten beter, of minstens even goed, ge maakt kunnen worden en tóch duur zaam zijn. Zoals de makers van de vega- burger die pas bij ons op tafel stond. We waren even bang dat die vooral zo lekker was omdat we hem per ongeluk bakten in de pan waar ook de spekjes voor de stamppot in zaten. Maar ook gebakken in de olijfolie, bleek die burger echt heel lekker te zijn. Misschien nog wel beter dan een burger van vlees. De omslag die er moet komen, wordt in veel opzichten makkelijker dankzij knappe koppen die ons leven beter, leuker en soms ook lekkerder maken. Dat vind ik het mooie van onze tijd. Ronald van Geenen, Hoofdredacteur PZC ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO L) Teksten Ton Voermans, David Bremmer, Bob van Huët, Hans Nijenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50