4 Het liefst ga ik de ene maand op de spoedeisende hulp werken en de andere maand op de ic De ziekenhuizen zijn koortsachtig op zoek naar nieuwe mensen. Tien procent extra stageplekken moet toekomstige collega's over de streep trekken. „Corona heeft ons nog meer wakker geschud." met meer dan 10 procent op, van zo'n 380 naar 420 per jaar. Ook lukte het de uitval tijdens de opleiding flink terug te dringen, van zo'n 25 naar 10 procent. Hoe ze dat deden? Door goed te luisteren naar waarom mensen ver trekken en flink te investeren in het vernieuwen van opleidingen. De op leidingen tot gespecialiseerde ver pleegkundigen worden zo aangepast, dat als ze bepaalde leerstof reeds be heersen, ze daar geen tijd meer aan hoeven te besteden. En operatieassis tenten hoeven niet per se alles te le ren in de ok, maar kunnen dat ook doen in een zogenoemd leerlab. Geen optie Wat ook helpt: er zijn harde afspra ken dat alle ziekenhuizen het maxi male aantal verpleegkundigen oplei den. ,,Als een ziekenhuis zegt: sorry, we kunnen er even geen tien oplei den, misschien vijf, dan is dat geen optie. We gaan toch zoeken naar een oplossing, want iedereen moet maxi maal meedoen", verklaart Kahmann. Ook in Brabant proberen zorgorga nisaties daarnaartoe te werken. Door Covid-19 is het besef ontstaan dat ziekenhuizen wel móeten investeren in opleidingen. ,,Opleiden wordt vaak gezien als kostenpost en een stagiaire betekent extra handen aan het bed. Maar we kijken nu veel meer naar de per sonen die de opleiding doen, laten ze niet meelo pen maar coachen ze", vertelt Wilma Jackson, manager leerhuis van het Elisabeth-TweeSteden Zie kenhuis in Tilburg. Jackson durft te stellen dat de studies 'echt veel leuker' zijn geworden. Op de spoedeisende hulp is de missie voor nu al geslaagd. Daar lukte het om twee keer zo veel verpleeg kundigen op te leiden. ,,We moesten eerder een spoedeisende hulp slui ten, omdat we te weinig mensen hadden. Nu hebben we er te veel", zegt Jackson. Maar het heeft nog een belangrijk voordeel, zegt haar bestuursvoorzit ter Bart Berden. „Leerlingen worden minder in het diepe gegooid als ze beginnen. Zo hopen we ook de uit stroom tegen te gaan." Het lijkt dé manier om de vicieuze cirkel in de zorg te doorbreken. Want als er te weinig mensen op de werkvloer zijn, wordt de werkdruk nog groter en vertrekken er nóg meer verpleeg kundigen. Komen er daarentegen nieuwe collega's bij, dan krijgt iedereen meer tijd, meer zin en blijft een leegloop hopelijk uit. De afgelopen anderhalf jaar lagen de personeels problemen in de zorg onder een vergrootglas. Er kwamen zóveel coronapatiënten bij dat de reguliere zorg op zijn gat lag. Uit een rondvraag blijkt dat de meeste ziekenhuizen de oplossing zoeken in het opleiden van meer mensen. Én in het vernieuwen van die opleidingen, zodat ze minder snel vertrekken. Alle ziekenhuizen hebben afgesproken dat er 10 procent meer stageplaatsen moeten komen en de uitstroom met 10 procent omlaag moet. „Corona heeft ons nog meer wak ker geschud", erkent Carina Hilders (foto), directievoorzitter van het Rei- nier de Graaf Gasthuis in Delft. ,,We moeten echt zorgen dat we vol doende mensen aan het bed houden en de uitstroom tegengaan." Vorig jaar vertrokken ruim 122.000 werkne mers uit de zorg, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Hoeveel verpleegkundigen daar bij waren, is onbekend. Overigens was de instroom hoger, waardoor onderaan de streep meer zorgmedewerkers bleven. Maar met een groeiend personeelstekort willen de ziekenhuizen minder vertrekkers. Animo In het noorden van het land werken ziekenhuizen, hogescholen en am bulancediensten al een paar jaar sa men om de toekomst van de zorg veilig te stellen. Hun conclusie: er zijn genoeg mensen die in de zorg willen werken. ,,Je leest vaak dat er te weinig verpleegkundigen zijn, maar de animo voor dit mooie vak is nog steeds heel groot", constateert Michiel Kahmann, voorzitter van Zorg voor het Noorden. ,,Het tekort zit hem met name in specialisaties, bijvoorbeeld voor de ic, spoedei sende hulp, kinderverpleegkunde, oncologie, de ok." Daarom schroefden de zorgorgani saties het aantal opleidingsplekken al ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO Zorg staat te springen om extra handen De 30-jarige Sandra di Rocco is verpleegkundige op de spoedeisende hulp (seh) in het Nij Smellinghe en doet nu de opleiding voor ic-verpleegkun- dige. Langzaamaan specialiseert Di Rocco zich verder. Ze begon als afdelingsverpleegkundige, staat nu op de spoedeisende hulp en mag zich volgend voorjaar ook ic-verpleegkundige noemen. En dat vindt ze heerlijk. ,,Ik vind het heel fijn om me te ontwikkelen, beter te worden." De kans om in het Nij Smellinghe Ziekenhuis de opleiding tot ic-verpleegkundige te kunnen volgen, greep ze daarom met beide handen aan. ,,Mijn ideale baan is een combinatie van seh- en ic-verpleegkundige. Nu gaan mijn patiënten naar een andere afdeling als we weten wat ze Ellen van Gaalen Delft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4