Aangifte tegen Ajax-voetballer Labyad Drie Amsterdammers wegens bedreiging en mishandeling zitten vast voor afpersing 3 REPORTAGE ROTTERDAM HEEFT NIEUWE ARCHITECTONISCHE BLIKVANGER VAN WERELDFORMAAT Een uiterst markant, kogelrond gebouw waarin de complete skyline van Rotterdam wordt weerspiegeld. Koning Willem-Alexander verricht vrijdag de opening van het Depot gebouw dat al bijval oogstte in NewYork. Koffiekopjes, een ther- moskan en een schaaltje voor de suikerklontjes. Niets bijzonders verder. Het is de vaste uitrusting van duizenden vergadertafels door heel het land, ook bij het Rotter damse architectenbureau MVRDV. Toch zou één van deze alledaagse voorwerpen de basis worden voor het ontwerp van een opzienbarend gebouw dat binnenkort zijn deuren opent: het Depot van Museum Boijmans Van Beuningen, het eerste voor het publiek toegankelijke kunst depot ter wereld. Het spiegelende komvormige bouwwerk in het Rot terdamse Museumpark is al voor de officiële opening een ware pu bliekstrekker. In de zomer van 2013 durfden ze daar bij MVRDV nog niet van te dromen. In de besloten ver gaderkamer op de eerste verdieping heerste een cri sisachtige sfeer. Ze waren al we ken bezig met een ontwerp, maar kwamen niet verder. Op tafel stond een enorme kubus van blauw foam: dat was ongeveer het vo lume dat werd gevraagd voor een nieuw museumdepot dat toeganke lijk moest zijn voor het publiek. ,,Gaan we een vierkant blok neer zetten? Een kubus midden in het park? Dat nooit!'', riep hoofdarchitect Winy Maas vertwijfeld uit. Bij de rest van het achtkoppige gezelschap was de stemming bedrukt. Ze hadden nog maar een paar weken de tijd om met iets nieuws te komen. Tafel Een paar jaar daarvoor maakte MVRDV nog furore met een eerder depotplan in de vorm van een kolos sale tafel: vijfenveertig meter hoog, honderd meter lang en zestig meter breed. De verdiepingen bevonden zich in het tafelblad, te bereiken via liften in de poten. Het ontwerp werd gekscherend 'Opstelten' genoemd. De maquette trok veel bekijks op ex posities. Het voordeel van de hoge stelten was dat het Museumpark langs geen enkele zijde werd afgeslo ten. Museumdirecteur Sjarel Ex was wildenthousiast. Hoe opzienbarend ook, de mega- tafel haalde het niet. Te duur en con structief te ingewikkeld. Dus zat het MVRDV-team te staren naar een grote blauwe kubus van foam. Enkele architectuurtermen vlogen door de ruimte: het nieuwe gebouw moest zich 'insnoeren' in het park, met een 'smalle taille' en een zo 'klein moge lijke footprint'. Maar hoe? Suikerschaaltje Dan, plotseling, is daar de doorbraak. ,,Een beetje zoals deze kom'', zei Maas filosoferend. Hij keek naar het suikerschaaltje en schoof het naar voren. Alle ogen waren op eens gericht op de aluminium- kleurige Ikea- schaal. De Blanda Blank, een ser veerschaaltje van roestvrij staal. Prijs: 3,99 euro. ,,Het was me teen duidelijk: dit wordt het'', zegt Maas terugblik kend. ,,Het schaaltje was ook licht glimmend. Het moest een spie gelend gebouw worden. Dat geeft een gevoel van oneindigheid. Eigenlijk kwam alles bij elkaar in dat schaaltje, het moest alleen veel groter.'' Zeg dat wel. De Blanda-schaal heeft een hoogte van 9 en een diameter van 20 centimeter. Het Depot van Boij- mans is 40 meter hoog en heeft een diameter van 60 meter. De prijs is ook iets hoger: de totale kosten zijn opgelopen tot ruim 90 miljoen euro. MvRDV-partner Fokke Moerel was een van de deelnemers aan het overleg, waarbij een schaaltje de weg baande naar een gebouw dat zelfs op de voorpagina van de New Tork Times heeft gestaan. ,,Het gaat rond als een sterk verhaal, maar zo is het echt ge gaan.'' De vraag dringt zich op of het Depot een ander uiterlijk zou hebben gehad als toevallig ander servies op tafel had gestaan. Daar gelooft Moerel niet in. ,,Nee, dan hadden we geen pi ramide ofzo gemaakt. Toeval bestaat niet. Dit was een perfecte samenloop van omstandigheden.'' De juridisch adviseur van de aan nemer, Karim Aachboun, bevestigt dat er aangifte is gedaan tegen La- byad en ook tegen de vader van de voetballer. Het incident vond plaats in juli 2020. Een conflict over de be taling van een klus zou medio vorig jaar volledig zijn geëscaleerd op de oprit van de Ajacied in Blaricum. Volgens Aachboun kwam zijn cliënt verfraaiingen aanbrengen aan de villa van Labyad. Dat liep niet zoals de bedoeling was. Toen de man zij n geld niet kreeg en ver haal ging halen, liep het voor de woning uit de hand. Er zouden rake klappen zijn gevallen. De aanne mer zou ook zijn bedreigd met een vuurwapen. Huisvredebreuk De aannemer zou de profvoetballer beschuldigen van mishandeling en bedreiging met de dood. Voetballer Labyad is door de recherche ge hoord als verdachte in het onder zoek, maar deed zelf ook aangifte tegen de aannemer: wegens huis- vredebreuk en bedreiging. Advocaat Mariëlle van Essen staat Labyad bij. Zij laat het bij de vol gende verklaring: ,,Cliënt betreurt het dat de heer de media opzoekt voor een geschil dat reeds in onder zoek is bij het Openbaar Ministerie en de rechtspraak, ook wat betreft de rol van de heer zelf waartegen een aangifte loopt. De heer heeft hiermee kennelijk geen ander doel dan het beschadigen van de eer en goede naam van mijn cliënt." Volgens Van Essen geven de aan nemer en zijn adviseur 'een ver keerde voorstelling van zaken.' - Tim Van Rodijnen De Groot staat al geruime tijd cen traal in een grote drugs- en afper singszaak. De verdachten zijn mannen van 19 en 21 jaar en een vrouw van 20. Het drietal wordt ervan verdacht 'een sturende rol te hebben gehad bij enkele inci denten.' De politie doelt daarmee op de beschietingen van wonin gen in de Bommelerwaard en Waardenburg van personeel van De Groot, en een brandstichting bij een woning in Tiel. De drie zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris. Justi tie wilde - 'in het belang van het onderzoek' - geen details geven over hun rol en omdat de verdach ten in alle beperking zitten. Dat houdt in dat ze alleen contact mo gen hebben met hun advocaat. Na de brandstichting in Tiel, in juni, zijn al vier verdachten aange houden. Zij werden op heterdaad betrapt en zitten nog vast. De po litie meldt dat nog meer aanhou dingen 'niet worden uitgesloten.' - ANP GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 zo groot liumiiilii Antti Liukku Rotterdam 350 keer - Het Depot van MVRDV-archi- tect Winy Maas is nu al een stadsicoon. foto's ANP, SOPA IMAGES, IKEA Een schaaltje van Ikea zorgde voor het aha- moment. FOTO BOIJMANS VAN BEUNINGEN AMSTERDAM HEDEL Politie en justitie doen onder zoek naar een geweldsincident tussen een aannemer, Ajax-mid- denvelder Zakaria Labyad (28) en enkele familieleden. Afgelopen woensdag zijn drie Amsterdammers aangehouden in verband met ernstige bedrei gingen rondom fruitbedrijf De Groot in Hedel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3