C0ROHA B^TMT Nfol}€W 'S NjKS MlS Her HerKL/MMT11 ZEELAND 11 Kopschopper betert leven en krijgt minder straf Pompoen is razend populair en niet alleen door Halloween jpe DUB&etS öN7K£NN££\- De 42-jarige Terneuzenaar R.M. lijkt zijn leven een positieve draai te geven, door samen met de gemeente plannen te maken om een rijschool te beginnen. Het gerechtshof in Den Bosch heeft hem daarom een maand minder straf gegeven voor kop- schoppen. Hij kreeg daarnaast nog eens een maand minder straf, omdat de zaak te lang was blijven lig gen. In totaal krijgt de Terneuze- naar zeven maanden cel, waar van drie voorwaardelijk. Van de rechtbank in Middelburg kreeg hij dik drie jaar terug nog negen maanden cel. De man schopte op 22 januari 2017 bij een café in Terneuzen een medebezoeker. De ruzie ging buiten verder en daar schopte M. het slachtoffer een paar keer flink tegen het hoofd, terwijl die al bewusteloos was. Een paar maanden ervoor had M. ook al ruzie in een café. Hij werd toen buiten opgewacht en vluchtte naar huis. Daar pakte hij een alarmpistool. Hij schoot daar ook mee. Dat leverde een veroordeling op voor bedrei ging. koken ook veelvuldig met deze herfstgroente, dikwijls als pom- poenzalf bij het hoofdgerecht of als smakelijk soepje. Pompoenen pas sen in elk dieet: weinig calorieën en veel vezels. Daar is het darmstelsel maar wat blij mee. Ook is de groente rijk aan calcium, ijzer, vita mine C en E. Vooral de oranje pom- sierpompoenen die de Van der Zweeps verkopen aan grootgrutter Albert Heijn. ,,Als decoratie is de pompoen erg populair. Je kunt er meer mee dan alleen naar kijken. In de kas telen we bijvoorbeeld groene fleskalebassen. Als je ze een paar maanden laat indrogen, kun je ze bewerken. Klanten maken er lam pen en muziekinstrumenten van." 't Hof Geersdijk houdt elk jaar een Halloweendag. Kinderen kunnen op het erf pompoenen uitsnijden. Zo'n 200 kinderen gingen afgelo pen zaterdag aan de slag. ,,We ge bruiken hiervoor de Halloween- pompoen. Hij bezit een grote holle ruimte en een zachte wand, zodat hij makkelijk in te snijden is", zegt Menno van der Zweep die sa men met zijn broer Kees-Jan en ou ders Paul en Annelies van der Zweep op 3,5 hectare en ook in de kas pompoenen teelt. De eetbare soorten verkopen ze in hun boerde rijwinkel die voor hand liggend De Pompoenwinkel heet. Arbeidsintensieve teelt De pompoenenteelt is in opmars in Nederland. Tussen 2018 en 2021 is het areaal pompoenen in Neder land gestegen tot ongeveer 1250 hectare. Dat is een toename van 66 poen zit boordevol bètacaroteen. Het lichaam zet dat om in vitamine A. Eetbare pompoenen zijn ook lang te bewaren. Makkelijk twee tot drie maanden. De kabocha pom poen blijft zelfs tot maart goed. Gros is sierpompoenen Toch is het gros van de pompoenen van 't Hof Geersdijk onverteerbaar. Het overgrote deel van de oogst zijn Met familieleden kunnen we het nu net rooien. Het is een arbeidsintensieve teelt procent. De Van der Zweeps heb ben met hulp van familieleden dit jaar zo'n 150.000 pompoenen ge oogst. Uitbreiding zit er voorlopig niet in. Menno van der Zweep: ,,Met familieleden kunnen we het nu net rooien. Het is een arbeidsin tensieve teelt. Nawieden en oog sten doen we met de hand, anders raken de vruchten te snel bescha digd. Je moet dus elke pompoen op tillen en met een snoeischaartje af knippen. Dat er veel werk aan zit, heeft een voordeel. Andere boeren beginnen er niet zo snel aan." Tijdens de pandemie hebben meer mensen pompoenen ontdekt als gezonde groente. Restaurants zaterdag 30 oktober 2021 Pieter van Klinken Den Bosch Kijk op de site bij /video 'Deze groente is erg gezond' Half Zeeland onder de twaalf jaar heeft hem al uitgehold: de Halloween-pompoen. Zondag vieren kinderen het 'griezel- feest' Halloween. Kunnen ze hun pompoen maandag nog eten? ,,Het kan, maar deze pompoen is niet echt culinair. Dan kun je beter de oranje Hokkaido-pom- poen kiezen." Frank Balkenende Geersdijk A Menno van der Zweep met een Hal loween-pom- poen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN -Menno van der Zweep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39