onafhankelijk voorzitter (m/v) Primeur voor schouwburg Middelburg Annemarie Stern legt rijke geschiedenis park bloot svrz llli A Èm Key Accountmanager 6 De cliëntenraad SVRZ 't Gasthuis zoekt Verticale zonnepanelen Ze geeft direct aan dat zulke bij zondere panelen nu nog veel te duur zijn om terugverdiend te worden. ,,Maar we willen laten zien dat er meer mogelijk is dan de klassieke zonnepanelen." De ge meente kon de panelen installeren dankzij subsidie uit het Interreg Vlaanderen-Nederland project TERTS. De panelen zitten naast de hoofdentree en zijn voorzien van een kunstzinnige grafische voor stelling. Ze zijn matzwart met een verticaal rood adertje. Het design is in het glas van de panelen gegra veerd, waardoor de panelen kleur vast zijn en het design niet door weersomstandigheden kan wor den aangetast. De kleur van de pa nelen past volgens Hannewijk goed bij de bakstenen gevel. Geza menlijk wekken ze de suggestie van toneelgordijnen langs de en tree van de schouwburg. In totaal gaat het om veertig vier kante meter aan zonnepanelen. Sa men wekken ze zo'n 4.700 kWh per jaar op. Dat is ongeveer de hoe veelheid elektriciteit die twee huishoudens jaarlijks verbruiken. Energietransitie De stadsschouwburg is een mar kant gebouw in het beschermde stadsgezicht van Middelburg. Om de energietransitie te versnellen wordt gezocht naar diverse manie ren om op een duurzame manier energie op te wekken. Zonnepane len worden doorgaans op daken of op de grond geplaatst. Toepassen van verticale panelen vraagt om een maatwerkoplossing. En zo zijn er volgens Hannewijk wel meer maatwerkoplossingen. Zo juicht ze het al toe als inwoners meer de fiets pakken of een dag geen vlees eten. Voor het ontwerp van de verticale zonnepanelen huurde de ge meente een bureau in dat een stu die verrichtte naar de mogelijkhe den. Voor het rendement is de oriëntatie belangrijk: zoveel moge lijk op het zuiden gericht en zo min mogelijk schaduw. Voor bewust wording van inwoners voor de energietransitie is volgens de ge meente belangrijk dat de panelen zich in het zicht bevinden vanaf de straat. Voor veel Middelburgers is Park Toorenvliedt een oase om even tot rust te komen. Maar er is ook een groot aantal Zeeuwse hoofdstede lingen dat het stadspark niet of nauwelijks kent. Bekend of niet, Annemarie Stern kan parklief hebbers veel wetenswaardighe den vertellen. Zij is gids bij het IVN, officieel het Instituut Voor Natuureducatie en duurzaam heid, en leidt regelmatig mensen rond in het bijzondere park met diverse attracties. Hof Toornvliedt Over al die attracties kan Stern veel vertellen: verhalen over de elf bunkers in het park, de kunst van Willem Buys, vogelopvang De Mikke, het labyrint, de gedichten in cortenstaal en de aanleg van Park Toorenvliedt en 't Hof Toornvliet. Toornvliet ja, want zo heette de voormalige buitenplaats al voordat welgestelde eigenaars het landhuis in 1754 in zijn hui dige vorm lieten bouwen. Communicatie bunker Toorenvliedt had een vitale functie Als gids bij een natuurorganisa tie wijst Annemarie Stern leden en andere belangstellenden tij dens parkwandelingen op al aan wezige het natuurschoon. Maar zeker op 6 november, 'de officiële bevrijdingsdatum van Middel burg', geeft de gids de bunkers speciale aandacht. ,,De communi catiebunker in Park Toorenvliedt was tijdens de oorlog heel belang rijk. Vanuit die bunker werd in formatie verstrekt voor verdedi gingswerken en afweergeschut in de hele Westerscheldemonding en aan een groot deel van de Noordzeekust." Elf verrassingen Tot verrassing van velen die den ken dat de meeste bunkers direct aan de kust zijn gebouwd, staan er in de nabijheid van de communi catiebunker nog tien bunkers in het park. Stern onthult zaterdag 6 november de betekenis van die be tonnen bouwwerken aan wande laars. Die verzamelen zich om 13.30 uur bij de nieuwe hoofdingang van het park, bij de buffalotank van cortenstaal. Aanmelden voor de wandeling is mogelijk via www.svrz.nl Door onze sterke groeten focus op de lokale markt, zijn wij voor onze nieuw te openen vestiging in Vlissingen op zoek naar een Stroomt verticaal transport door jóuw bloed? Check www.sarens.com Interesse? Stuur je CV naar werkenbij@sarens.nl Nothing too heavy, nothing too highPm Kijk op www.svrz.nl/clientenraad-tgasthuis voor meer informatie zaterdag 30 oktober 2021 Aan de gevel van de Middel burgse stadsschouwburg zijn verticale zonnepanelen aange bracht. Het is een demonstratie project om te laten zien dat het ook op een architectonisch waardevol pand in een histori sche omgeving mogelijk is duur zame energie op te wekken, aldus Annet Hannewijk van de gemeente. Emile Calon Middelburg Annemarie Stern in haar geliefde Park Toorenvliedt voor het labyrint en het landhuis 't Hof Toornv- liedt. FOTO DIRK JAN GJELTEMA Zaterdag 6 november is het 77 jaar geleden dat Middelburg werd bevrijd. Dat is dé dag om alles te weten te komen over de elf bunkers in Park Toorenv- liedt. René Hoonhorst Middelburg -Annemarie Stern, IVN-gids activiteiten@ivnwalcheren.nl. D eelnemers betalen een be scheiden bijdrage van 3 euro, kinderen tot en met 12 jaar de helft daarvan. IVN-leden wan delen gratis mee. zorgt in zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34