MkiM m 3M moet productie met PFAS-uitstoot tijdelijk stopzetten M 5 NOODKREET MOEDER WIL OUD TELEFOONNUMMER TERUG Eliza Becker (31) kan sinds een dubbel hersen infarct geen telefoonnummers meer onthouden, maar het oude van haar moeder zit in haargeheugen gegrift. Alleen: dat heeft haar moeder niet meer. Op de laatste dag van haar stage kreeg Eliza - toen 18 - uit het niets een dubbel hersenin farct, vertelt haar moeder. Ze wil niet herkenbaar in de krant, om haar dochter te be schermen. ,,Die is heel kwetsbaar. Ik moet er niet aan denken dat ie mand haar thuis zou opzoeken als ze zien dat ik van huis ben." Maar haar verhaal moet verteld worden, want misschien, misschien is er iemand die kan helpen haar oude telefoonnummer terug te krijgen. ,,Zodat Eliza mij in geval van nood kan bellen", legt de Vlissingse uit. In coma Na het dubbele herseninfarct lag Eliza een paar dagen in coma. Vol ledig verlamd kwam ze daar uit. Eliza en haar moeder hebben een lange weg achter de rug, maar Eliza praat weer een beetje, ze loopt weer, ze begrijpt wat er te gen haar gezegd wordt. Nieuwe herinneringen vormt ze echter niet meer. ,,Ze weet niet hoe oud ze is, in welk jaar ze leeft, ze ont- houdt geen nieuwe gezichten", zegt haar moeder. ,,Ze leeft in het NU. Elke dag beleeft ze alles voor het eerst en ziet ze iedereen voor het eerst." Eliza woont thuis en heeft 24 uur per dag zorg nodig. Haar moe der is gestopt met werken om die te geven. Maar wat als ze even de deur uit moet en Eliza haar nodig heeft? Er ligt thuis een telefoon, maar als Eliza daarmee in haar handen staat, weet ze niet ze er mee aan moet. Haar moeder: ,,Al meer dan tien jaar zeg ik: als je me nodig hebt, bel je 112. Of mij. Maar ze onthoudt het gewoon niet. En toen, op een dag, zag ik op de telefoon dat ze een nummer ingetoetst had, toen ik weg was. Niet mijn huidige nummer, maar het nummer dat ik had toen ze nog goed was. Ik was opgetogen en heb gelijk contact gezocht met Vodafone, waar ik destijds een pre-paid kaart van had. Meerdere keren heb ik ge vraagd of ik dat nummer kon te rugkrijgen maar elke keer krijg ik hetzelfde antwoord: je eigen num- mer kiezen kan niet. Regels zijn regels en daar wijken ze niet van af." Het nummer is momenteel niet in gebruik, weet ze. ,,Zo om het half jaar belde ik dat nummer. Het is wel eens gebeurd dat iemand opnam. Dan vroeg ik of ze alsje blieft, alsjeblieft dat nummer aan mij wilden geven. Ik heb zelfs wel Zo om het half jaar belde ik dat nummer. Het is wel eens gebeurd dat iemand opnam eens een iPhone beloofd. Dan neem ik het contract over, dacht ik. Niemand is daar ooit op in ge gaan. Ik snap het wel: ze vertrou wen het niet en dat kan ik me voorstellen. Het is ook wel een gek verhaal. Eén vrouw werd zelfs boos en zei dat ik haar niet moest lastigvallen. Maar de laatste keer dat ik belde, hoorde ik: dit num mer is niet in gebruik. Het is van niemand!" Sites Ze weet dat er sites zijn waarop je vrij beschikbare 06-nummers kunt kopen. ,,Die heb ik al zo vaak afgespeurd; mijn nummer staat er niet bij. En bij de telefoonprovider krijg ik steeds te horen dat je niet zelf je nummer mag kiezen." Vo- dafone laat desgevraagd weten dit nummer inmiddels niet meer in bezit te hebben. Het is nu van KPN. ,,Dan ga ik het daar proberen. Zou daar nu echt geen uitzonde ring op te maken zijn, vraag ik me af. Het is nu of nooit voor Eliza." Vlaams minister van Omgeving, Zuhal Demir (N-VA), had na de re sultaten van bloedonderzoeken bij de buurtbewoners van 3M garan ties geëist dat de inwoners niet ver der zouden worden blootgesteld aan bijkomende risico's. Tijdens de hoorzitting van donderdag kwa men die garanties van 3M er blijk baar niet, vindt de Omgevingsin- spectie. De Omgevingsinspectie gaf 3M dinsdag twee dagen de tijd om te bewijzen dat de uitstoot van de fabriek de omgeving niet verder belast. Donderdag werd de bedrijfs leiding uitgenodigd en de inspectie concludeerde daarna dat er onvol doende duidelijkheid bestaat over de aanwezigheid van PFAS in de productieprocessen en in de emis sies naar de omgeving. ,,De betrokken productieproces sen tijdelijk stilleggen is momen teel dan ook de enige manier om zeker te zijn dat blootstellingsri sico's voor de omwonenden niet verder toenemen", stelde het de partement gisteren. Het bedrijf wordt niet volledig stopgezet. Minstens een deel van de activiteiten kunnen doorgaan. Het gaat ook om een tijdelijke maatre- gel, stelde Omgeving. ,,Dit nieuws overvalt me'', zegt gedeputeerde Dick van der Velde. ,,Het bevestigt onze gedachte dat we samenwerken met een minister die direct werk maakt van dit pro bleem.'' Van der Velde vindt het fijn dat er nu in ieder geval tijdelijk geen schadelijke stoffen van 3M in de Westerschelde terechtkomen. ,,Voor nu is het aardig. We gaan kij ken wat dit verder betekent.'' Karl Vrancken, opdrachthouder voor de Vlaamse regering voor de coördinatie van de aanpak van de PFAS-problematiek, vindt het be- langrijk om zo snel mogelijk inzicht te krijgen in alle processen bij 3M die PFAS-emissies veroorzaken, zo wel nu als in het verleden. ,,We kre gen in de voorbije weken een heel duidelijk zicht op de verontreini ging van bodem, grondwater en voeding. De gemeten PFAS-waar- den in het bloed van de ongeveer 800 inwoners van Zwijndrecht leerde ons bovendien dat voor 60 procent van de bevolking 'de korf vol is'. De ontbrekende component is de verspreiding van PFAS door 3M via de lucht. Met dat cruciale element krijgen we een volledig beeld op de omvang van de veront reiniging. Want maatregelen moe ten niet alleen gaan over wat de mensen zelf doen, maar ook over hoe we de verontreiniging aan de bron kunnen aanpakken." zaterdag 30 oktober 2021 GO 'Eliza kent alleen dit 06-nummer' Ondine van der Vleuten Vlissingen Eliza Becker. FOTO LEX DE MEESTER - moeder van Eliza Kijk op de site bij /video M De 3M-fa- briek in Zwijn- drecht. FOTO BELGA Het chemiebedrijf 3M in Zwijn- drecht moet de productiepro cessen met PFAS-uitstoot min stens tijdelijk stopzetten. Dat hebben de Omgevingsinspectie en het Agentschap Zorg en Ge zondheid beslist. Joeri Vlemings en Ernst Jan Rozendaal Zwijndrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33