Adam en Fabian fietsen naar de klimaattop in Glasgow Nog geen bezoek en activiteiten in noodopvang Goes PPtli krantenbezorgen.nl 4 Zeeuwen helpen tegen menstruatiearmoede 1 Kom ons team versterken bij jou in de buurt! Interesse? Meld je aan! Stiekem had het Armoedefonds gehoopt dat het artikel over vrou wen die geen geld hebben voor menstruatieproducten zou zor gen voor nieuwe MUP's, waar gra tis maandverband en tampons liggen. ,,Er heeft zich niemand aangemeld", zegt Irene Verspeek van het Armoedefonds. Wat de Zeeuwen wél deden: doneren. ,,Mijn collega maakte het ene na het andere pakketje open dat uit Zeeland kwam. Ik denk dat we wel dertig pakketjes met maand verband en tampons hebben ge kregen. Dat was echt opvallend." Nieuwe gezichten Ook bij de minibiebs kwamen mensen met dozen en tassen vol aanzetten. ,,We hebben er dona- teurs bij gekregen, en niet alleen voor menstruatieproducten", ver telt Willy van Drongelen van de Nemen of Geven Kast in Terneu- zen. „Tassen vol zijn er afgeleverd. Er kwamen pakketjes vanuit het hele land, Amsterdam, Breda - geen idee hoe ze ons gevonden hebben. Het werd opeens ook een stuk drukker, ik zie allemaal nieuwe gezichten." Bij de Minibieb in Lewedorp is Lisanne de Visser nog aan het op ruimen wat er woensdag binnen- Er kwamen pakketjes vanuit het hele land, geen idee hoe ze ons gevonden hebben kwam: ,,Een enorme donatie van een meneer die graag wilde hel pen. Ik denk wel voor 60 euro. Hartverwarmend ook, de reacties die ik gekregen heb van minibiebs uit het hele land. Ik zit in een Fa- cebookgroep voor minibiebs en kreeg veel berichten van beheer ders die zeiden: 'Goed dat je dit doet, ik heb me ook aangemeld om Menstruatie Uitgifte Punt te worden.' Ze vonden het een mooie combinatie, boeken en din gen die je weggeeft aan mensen die het goed kunnen gebruiken. Anderen lieten me weten dat ze er ook over dachten om iets te gaan doen." Het is niet overal hosanna. In Hulst heeft stichting De Melk kan maar weer een bericht online gezet, vertelt secretaris Alex Eg- germont: ,,Heeft u nog menstrua- tieproducten over, denk ook aan ons." De Minibieb van Vera Ver- straeten in Hulst moet het doen met de doos van het Armoede- fonds: verder wordt niet gedo neerd. ,,Er wordt best regelmatig uit gehaald, onder meer door jonge meiden die op de Praktijk school hier vlakbij zitten, hoor ik dan van de buren. Soms koop ik van mijn eigen geld, als ik zie dat het weer op is. En dan hoop ik al tijd maar dat er niet iemand langs is geweest die alles in een keer in een vuilniszak heeft gestopt, want dan zouden de goeden weer onder de slechten lijden." ,,Wat? Ga j j zo ver fietsen?" Die re actie kreeg Adam van zijn familie, toen hij vertelde over zijn avon tuur. ,,Ze gingen daarna toch even op internet naar informatie zoe ken over de klimaattop. Dat is wat ik graag wilde bereiken." Het avontuur van Adam en Fa bian begint morgen. Dan sluiten de twee studenten zich aan bij De Luchtfietsers: deze 27 'activisten' maken in vier dagen een tocht van ruim driehonderd kilometer van Amsterdam naar Glasgow. Adam en Fabian hebben hun studenten- fietsen ingeruild voor exemplaren met versnellingen en stevige fiets tassen, beschikbaar gesteld door de Cycle Hub in Middelburg. Bomen planten Hun tocht is 100 procent milieu vriendelijk. De CO2 die ze uitsto ten met de overtocht naar Enge- land compenseren ze namelijk door bomen te planten in de tuin van de HZ in Middelburg. Ik vind het mooi om bij zo'n historisch evenement aanwezig te zijn De jongens hebben niet veel ge traind, op wat Middelburgse fiets tochten na. Adam lacht. ,,We gaan dit doen op wilskracht. Ik ben nog nooit in Schotland geweest en ik vind het mooi om bij zo'n histo risch evenement aanwezig te zijn." Fabian heeft vaker lange fietstoch ten gemaakt. ,,Ik houd ervan om buiten te zijn." Behalve Adam en Fabian fietst ook Svetlana Vylkova mee. Zij is coördinator van het Green Office van de hogeschool. Deze groep van HZ-studenten en medewerkers zet verschillende duurzaamheids acties op. Ze houden onder meer wekelijkse opruimacties langs de Zeeuwse stranden. Klimaatspecial in Z Vorige week vrijdag werd bij maar liefst 49 van de pakweg 320 asiel zoekers die worden opgevangen in de Zeelandhallen, corona vastge steld. De mensen met milde klach ten zijn naar een speciale quaran tainelocatie van het COA elders in het land gebracht en deels ook weer terug. Anderen gingen ter plaatse Tot nu toe is niemand heel erg ziek geworden vrijwillig in quarantaine. Na een nieuwe testronde van afgelopen woensdag bleken nog eens elf men sen te zijn besmet. Ook daarvan is een deel weer naar de andere locatie gebracht. ,,Tot nu toe is overigens niemand heel erg ziek geworden'', zegt Waarsenburg. ,,Het is gebleven bij milde klachten.'' Hoewel de locatie als geheel dus nog in quarantaine is, hebben de mensen volgens de COA-woord- voerder wél individuele vrijheid, ook de 49 mensen die vorige week positief werden getest. ,,Want zij zijn nu door hun periode van qua rantaine heen.'' Waarsenburg zegt dat de situatie op dit moment on der controle is en dat het ergste ach ter de rug lijkt. Komende maandag worden de mensen die tot nu toe nog niet besmet zijn geweest weer allemaal getest. ,,Want we houden uiteraard de vinger aan de pols.'' Studie A58 In de crisislocatie in Studio A58 in Middelburg, die vorig weekend in allerijl werd opgezet, werden maandag zeven besmettingen vast gesteld onder de asielzoekers. Op die locatie wordt vandaag weer een grote testronde onder alle bewo ners gehouden. Prima verdienste per vier weken Startpremie 200,- na drie maanden Gratis deze krant lezen Bezorgen van ma. t/m vrij. voor 07,00 uur, zat. voor 08.00 uur Alleen zaterdag bezorgen? Dat kan ook! Alle leeftijden maar tenminste 15 jaar premie zaterdag 30 oktober 2021 GO Veel donaties maandverband Het Armoedefonds kon deze week goed merken dat de Zeeuwen te doen hebben met vrouwen die lijden onder 'men struatiearmoede'. In Rosmalen, waar het fonds gevestigd is, maar ook bij de Menstruatie Uitgifte Punten (MUP), kwa men veel donaties binnen. Ondine van der Vleuten Vlissingen - Willy van Drongelen, Nemen of Geven Kast Terneuzen HZ-studenten Adam Rhafes (20) en Fabian Moaner (24) fietsen meestal niet verder dan de afstand tussen Middelburg en Vlissingen. Maar vanaf mor gen trappen ze naar Schotland: over hoge heuvels, door weer en wind. Hun doel: de klimaat top in Glasgow. ,,Ik hoop men sen aan het denken te zetten", zegt Adam. Cornelleke Blok Middelburg HZ-studenten Fabian Moaner (24, links) en Adam Rhafes (20). FOTO LEX DE MEESTER - Adam Rhafes De noodopvang in de Zeeland hallen in Goes is nog steeds in quarantaine. ,,Dat betekent dat er geen bezoekers worden ont vangen en geen activiteiten plaatsvinden'', zegt COA-woord- voerder Timo Waarsenburg. In dividuele bewoners hebben wel (weer) vrijheden. Deze week werden onder de bewoners nog eens elf besmettingen met het coronavirus vastgesteld. Rob Paardekam Goes - Timo Waarsenburg, COA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32