s? Nieuwkomers wel een zegen? Meer patiënten met corona in ziekenhuizen Motje 2 Bij Trendz Kadomakers in Goes begint kerst in januari. Want dan zit eigenaar Jim Remijn al om de tafel met bedrijven om te brainstormen over kerstge schenken. En nu, eind oktober, worden in de loods elke dag 500 tot 1500 pakketten ingepakt. KERSTPAKKETTEN EXTRA VROEG DIT Commentaar Talloze malen schalde de afgelopen jaren de noodkreet door Zeeland: we hebben dringend mensen van buiten de provincie nodig om de vele vacatures in te vullen, want met de eigen beroepsbevolking lukt dat niet. Toen ontvlamde de coronapandemie die Zeeland onverwachts een handje helpt. Waar Zeeland lange tijd de Assepoester van het land was - ver weg, niks te beleven, geen partnerbanen - hebben mensen ontdekt dat het goed wonen en thuiswerken is in Zeeland. De huizen zijn er (nog) betaalbaar en dikwijls voorzien van een roy ale tuin, een fijn toevluchtsoord in een pandemie. In 2020 kreeg Zeeland er zo 1912 nieuwe inwoners bij, bijna drie keer zoveel als in voorgaande jaren. Ook dit jaar gaat de im migratie door. De teller staat inmiddels op 1358 nieuwkomers. De vraag is wat Zeeland er feitelijk mee opschiet. Zijn de nieuwe Zeeuwen ook nieuwe arbeidskrachten waar de BV Zeeland om zit te springen of werken ze thuis voor hun baas in de Rand stad? Als dat laatste het geval is, is hun komst misschien zelfs contraproductief. Het flinke aantal verhuizingen naar Zeeland drijft de woningnood immers verder op. Er zijn al nauwelijks hui zen te koop, waardoor dagelijks ver boven de vraagprijs wordt geboden. Meer woningbouw is het antwoord, zodat naast nieuw komers ook Zeeuwen een woning kunnen kopen. Het is mis schien tegen de wet en politiek incorrect, maar zou het niet fair zijn mensen die werken in en bijdragen aan de Zeeuwse econo mie tijdelijk een streepje voor te geven op de woningmarkt? Zijn de nieuwe Zeeuwen ook nieuwe arbeidskrachten waar de BV Zeeland om zit te springen? Deze week is het aantal Covid-pa- tiënten in de Zeeuwse ziekenhui zen flink toegenomen. Ze komen zowel uit Zeeland als uit regio's die nog zwaarder worden getroffen. Op de afgeschermde verpleegafdeling in Goes waren gisteren 12 bedden bezet en in Terneuzen 7. Op de ic in Goes liggen 3 Covid-patiënten, op die in Terneuzen 2. ALMANAK De Zeeuws-Vlaamse verslag geefster was bezig met een ver haal over bijzondere vogels en vlinders die het afgelopen jaar in Zeeuws-Vlaanderen opdo ken. Van sommige exemplaren was het even zoeken naar beeld: zeldzame insecten zijn niet al tijd in het archief terug te vin- Door stijgend ziekteverzuim en medewerkers die hun rust nodig hebben, is het niet eenvoudig de werkroosters nog rond te krijgen. De ziekenhuizen verwachten de komende tijd mogelijk bepaalde in grepen en operaties te moeten uit- Mogelijk moeten operaties worden uitgesteld stellen. Tot nu toe is dat nog niet ge beurd. Bij het ADRZ gold al de regel dat binnen mondmaskers moeten worden gedragen, vanaf maandag is dat in bij ZorgSaam in Terneuzen, Oostburg en Hulst ook weer het ge val. Begeleiding en bezoek van pa tiënten blijft beperkt. den. Ze kreeg gelukkig foto's doorgestuurd van de ontdekkers van een aantal beestjes. ,,We krijgen ook een foto van het motje!", liet ze haar colle ga's enthousiast weten. ,,Dat is een pienter motje", reageerde haar collega. „Stuurt hij een sel- fie?" 18.000 euro voor Zeeuwse kunst Samenwerking SVO food en Scalda DRIEWEGEN Scheuren door dorp is voorbij De winterse warmte is voelbaar in de showroom van Trendz. Sfeer volle lichtjes, kerstversiering en honderden kerstcadeautjes, uitge stald in kasten met verschillende thema's. Je vindt er borrelcervelaat- jes, haverkoekjes, soeppakketten, thee met kaneel- en steranijssmaak, handzeep met citrus-jasmijn-geur en xxxl pretzelsticks. Er is ook een 'duurzame' kast met veggie drop, veggie bruschettamix, mix voor carrot cake en pannenkoekenmix van rode biet. In de loods van het bedrijf wordt hard gewerkt door wat Remijn lief kozend 'de seniorenclub' noemt. Een tiental gepensioneerden, onder wie Remijns ouders, pakt aan de lo pende band dozen met Rituals- producten in. ,,We kunnen lekker vooruit werken", zeggen de inpak kers. ,,Straks als alle voedingswaren komen, dan wordt het pas écht druk." De zes weken voor kerst zijn de drukste van het jaar. Dan scha kelt Remijn tientallen extra mede werkers in om alle dozen klaar te maken. ,,Onze pakketten komen bij zeventien- tot twintigduizend huishoudens binnen", zegt Remijn. ,,We leveren voornamelijk aan Zeeuwse bedrijven en zorginstel lingen." Bedrijven zijn dit jaar extra vroeg begonnen met het voorbereiden van de kerstpakketten, merkte Re- mijn. ,,Doordat veel mensen thuis werkten, nam het overleg meer tijd in beslag. Vaak werd het besluit al voor de zomer genomen." De Zeeuwse pakketten met onder meer jam, fruit of appelsap uit de buurt zijn in trek. ,,Veel bedrijven kiezen voor duurzame pakketten met biologische producten, en duurzame verpakking." Remijn moest zelf ook vroeg aan de slag, om leveringsproblemen vanuit China te voorkomen. ,,We hebben het risico niet genomen, en vroeg ingekocht. Food gaat goed, maar voor grillplaten, mokken en waxinelichtjes moesten we al begin dit jaar actie ondernemen." Ter ge ruststelling: wie nu nog kerstpak- Veel bedrijven kiezen voor duurzame pakketten met biologische producten zaterdag 30 oktober 2021 Vanwege een toename van het aantal patiënten met corona dreigen bij de Zeeuwse zieken huizen Adrz en ZorgSaam bin nenkort operaties te worden uit gesteld. De afgeschermde ver- pleegafdelingen die al waren op geschaald, liggen vol. Op de Zeeuwse ic's liggen 5 Covid-pa- tiënten. Ernst Jan Rozendaal Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Dit jaar is al 18.000 euro gedoneerd door particu liere donateurs aan Zeeuwse makers in de kunst en cultuur. In totaal droegen er 330 dona teurs bij aan crowdfun- dingcampagnes uit Zee land op het platform voordekunst.nl. Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland draagt bij aan de creatieve projecten als onderdeel van het pro gramma Leve het Geven dat in april is gestart. Zo ontstaat een vorm van matchfunding, waarbij de bijdrage van een fonds particuliere gevers over de streep trekt. GOES Scalda gaat samenwer ken met de landelijke SVO vakopleiding food. SVO en Scalda bieden al lebei opleidingen op het gebied van food, maar hun expertises verschil len. SVO leidt vakmensen op voor versspeciaalza ken, supermarkten, de voedingsindustrie en foodservicebedrijven. Scalda richt zich op mbo- opleidingen, zoals kok, gastheer/gastvrouw en manager/ondernemer horeca en biedt ook ver schillende opleidingen tot bakker aan. Scalda-stu- denten kunnen aanvul lende opleidingen doen bij SVO. Ook wordt sa mengewerkt op het ge bied van huisvesting Jarenlang vroeg Driewe gen om maatregelen tegen hardrijders. Maan dag is het zover. Dan gaat de eerste schep de grond in. De kern van het dorp krijgt drempels en wegversmallingen. Op het kruispunt met de Oudeweg en Driewegen- weg komt een verhoogd verkeersplateau, tussen het kruispunt en de zui delijke kom wordt een chicane aangelegd en de maximumsnelheid gaat terug naar 30 km per uur. De werkzaam heden duren tot 12 no vember. Verkeer over de Hoofdplaatseweg wordt tot die tijd omgeleid. 'Het moet Cornelleke Blok Goes Eigenaar Jim Remijn van Trendz Kadomakers in Goes. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Jim Remijn, Eigenaar Trendz Kadoverpakkingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30