Controle Rechtbank presteerde jaren ondermaats 2 MAIKEL HARTE Column Vorig weekend waren wij met het gezin een paar daagjes in Amsterdam en wat schetste onze verbazing: er werd overal om onze QR-code ge vraagd. Dat had ik eerlijk gezegd niet verwacht, omdat die vraag hier in de buurt nog al eens ach terwege blijft. aanvoelende Amsterdam dacht ik dus helemaal overal binnen te kunnen lopen, te meer omdat bur gemeester Halsema eerder aangaf niet te zullen handhaven op QR- codes. Maar bij Van der Valk, bij de broodjeszaak tussen de middag, tijdens de borrel in café Luxem bourg en meteen na binnenkomst bij een Italiaanse restaurantje aan de Vijzelgracht: overal was de eer ste vraag om de QR-code te laten zien. en dat verbaasde me. Ik wist hele- maal niet dat musea waren uitge zonderd van de corona-check. Dat is blijkbaar omdat het een door- stroomlocatie is, maar over dat doorstromen kan je twijfels heb ben. Zo stond ik met twee Friezen, drie Spanjaarden, een Duitser en een groep Belgen op een vierkante meter rond een zelfportretje van Van Gogh dat nog geen A4'tje groot is. Ik weet niet hoeveel er te gelijkertijd het Rijksmuseum wor den binnengelaten, maar het zijn er sowieso honderden. Vooral op de afdeling waar de Rembrandts hangen, is het druk. Voor degenen die ook nog willen: De Nachtwacht wordt op dit moment gerestau reerd. Dat wisten we ook al niet en dat gebeurt weliswaar in het mu seum zelf, maar het schilderij kan je eigenlijk niet zien. Wie nog naar een museum zonder QR-code wil, zal snel moeten zijn, denk ik. musea van de QR-plicht uitgezon derd blijven. Ik vond het in het Rijksmuseum trouwens op een of andere manier vrij doef. Ik vroeg daarom aan zo'n museummede werker of er achter Het Melkmeisje van Vermeer niet even een raam pje open kon, om een beetje te ventileren, maar dat bleek een heel rare vraag te zijn. In Amsterdam dacht ik overal binnen te kunnen lopen DE STELLING Vandaag: Ik heb vertrouwen in een oplossing van het klimaatprobleem Eens Man snelt met 210 marechaussee voorbij Haringvreter dicht vanwege afschot damherten jaar later - ver buiten de redelijke termijn - op zitting. Dat leidt dan tot strafkortingen. Prettig voor cliënt, maar maatschappelijk niet wenselijk", reageert een strafplei ter. Een collega voert ter verzachting aan dat de afgelopen jaren veel is bezuinigd op de rechtspraak en dat bij het OM in Breda, dat de strafdos siers aanvoert, 'ook nog niet alles op rolletjes loopt'. Oneens Toos Henk Paul Kusters TOOS EN HENK bOEN Z0Nt>A<3AV0N& OOK MEE MIDDELBURG Zorgen over varend ontgassen De behandeling en afwikkeling van rechtszaken duren in Breda en Mid delburg bijvoorbeeld vaak langer dan elders. Uit het jaarverslag van de Recht spraak 2020 blijkt dat tussen 2017 en 2019 vooral familie- en bestuurs rechtzaken in ZWB meer tijd kost ten dan bij andere rechtbanken. Van de (zware) strafzaken behan delde de rechtbank slechts 88 pro cent binnen de tijdsnorm, tegen over 99 procent bij koploper Am sterdam. Ook scoort ZWB (792 me dewerkers van wie 152 rechters) veruit het laagst op het gebied van zogeheten kosten- en arbeidspro ductiviteit en financiën. Wisseling van de wacht De slechte rapportcijfers lijken (mede) te hebben geleid tot een wisseling van de wacht bij de recht bank, met hoofdvestigingen in Breda en Middelburg. President Nol Vermolen had eind vorig jaar aangegeven zijn termijn van drie jaar te willen verlengen, maar de Raad voor de Rechtspraak besloot anders. ,,De raad heeft geconclu deerd dat de huidige (onder meer financiële) situatie, waarin de rechtbank Zeeland-West-Brabant zich bevindt, om een ander type leiderschap vraagt. Om die reden is niet tot herbenoeming overge gaan", zegt de raad in een korte ver klaring. (Strafrecht)advocaten herkennen de geschetste problematiek, met name de achterstanden en vertra gingen bij de behandeling van rechtszaken, met als gevolg langdu rige onzekerheid bij verdachten, slachtoffers, gedupeer den en andere be trokkenen. ,,Het piept en kraakt bij de recht bank. Zelfs simpele zaak jes die twee maanden on derzoek heb ben gekost, komen pas twee Fusie Volgens de advocaten zijn ook nog steeds de gevolgen merkbaar van de fusie tussen de rechtbanken van Zeeland en Breda: ,,Je ziet een on derlinge strijd, waarbij de mooiste en zwaarste zaken steeds naar Breda gaan. Dat leidt tot frustratie en vreet energie." Met die laatste kritiek is de lei ding het niet eens. „Rechters en ju ridisch medewerkers worden op beide locaties ingezet en werken goed samen. Dit past bij ons streven Het piept en kraakt bij de rechtbank dat rechtspraak dichtbij moet zijn: Zeeuwse zaken in Middelburg en Brabantse zaken in Breda. Er wor den ook grote zaken in Middelburg gedaan", zegt een woordvoerster. Een uitzondering wordt volgens haar gemaakt voor ondermijnings zaken. ,,De ondermijningskamer zit namelijk in Breda. De zittings zalen zijn er bovendien beter toege rust op dit type zaken met vaak veel verdachten en aandacht voor veilig heid." De inmiddels vertrokken (ex-) president Vermolen wilde de afge lopen maanden niet inhoudelijk reageren. In een korte verklaring schrijft de rechtbank ZWB wel dat de (financiële) problemen langer bekend zijn en dat in 2018 een ver betertraject is ingezet: ,,Dat plan werpt zijn vruchten af. We consta teren dan ook een opwaartse lijn in de financiële situatie. Uit de voor lopige cijfers zoals recent voor 2021 geprognotiseerd, blijkt dat de rechtbank medio 2021 presteerde net boven het gemiddelde van andere rechtbanken." Een vergelijking van de zogehe ten kengetallen over 2020 met die van andere rechtbanken was de af gelopen weken niet mogelijk. De Raad voor Recht spraak geeft deze cij fers (nog) niet vrij. zaterdag 30 oktober 2021 In het regelmatig anarchistisch Alleen niet bij het Rijksmuseum Ik kan me niet voorstellen dat Reageer op pzc.nl Gisteren: Al het vuurwerk moet verboden worden 2662 stemmen KAPELLE Twee automobilisten die veel te hard reden, zijn donderdagavond door de politie betrapt. Een van de hardrijders haalde met een snelheid van 210 km per uur een voertuig van de Koninklijke Mare chaussee in. De automo bilist is bij de kruising van de Dijkwelseweg en de Vierwegen in Kapelle aan de kant gezet. Zijn rijbe wijs bleek ongeldig te zijn. Ook was hij onder invloed van drugs. De auto is in beslag genomen. In Terneuzen werd een automobilist betrapt die 102 kilometer per uur reed waar 60 de maxi mumsnelheid is. VEERE Het eiland Haringvreter in het Veerse Meer is van november tot en met fe bruari gesloten voor be zoekers. In die periode worden damherten afge schoten. Twee jaar gele den was de populatie aangegroeid tot 700 die ren, wat zorgde voor flinke schade aan de na tuur. Inmiddels is het aan tal damherten terugge bracht tot 150. Om de po pulatie op dat peil te hou den, moet elke winter een aantal herten worden afgeschoten. Nu het aan tal damherten is terugge bracht, lijkt de natuur op de Haringvreter zich te herstellen. De rechtbank Zeeland-West Brabant (ZWB) heeft de afgelo pen jaren slechter gefunctio neerd dan de meeste andere in Nederland. Op tal van tabellen die de Raad voor de Recht spraak hanteert om de presta ties van rechtbanken te meten, bungelt ZWB stijf onderaan. Hessel de Ree Breda/Middelburg MOOI DAN KAN IK STUDIO SPORT VERDER KIJKEN NORMAAL ZINSEN ZE TOCH ALTIJD EEN LIEDJE Hoewel de provincie het varend ontgassen van binnenvaarttankers in 2017 heeft verboden, komt het volgens 50 Plus met name op de Westerschelde en het Kanaal Gent-Terneuzen nog veel voor dat sche pen kankerverwekkende stoffen de lucht in bla zen. De Statenfractie noemt dit 'verontrus tend' en wil dat direct handhavend wordt op getreden, blijkt uit vra gen aan het provincie bestuur. De verontreini gingen in water en lucht in de Zeeuwse Delta zijn negatief voor het toerisme, de schelpdie rensector en ze vormen een gezondheidsrisico. -Strafpleiter A Oud-recht bankpresident Nol Vermolen. FOTO RON MAGIELSE PIX4PROFS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2