PLAYM1H 25 Het mag iets minder sentimenteel, maar Ed Sheeran overtuigt wel Ed Sheeran behoort sinds dit jaar tot de 30'ers en dat is goed terug te horen op zijn vierde studioal bum. Net als bij de voor gangers gaf hij dat als titel een rekenkundig symbool (in dit geval mee, uit te spreken als Equals. De Britse singer-songwriter is naar eigen zeggen trotser op het resultaat dan hij was bij, in chronologische volgorde, x en Eenheid C Hijtrouwde, werd vader van Lyra en verloor zijn beste vriend DE FILM ALLES OP TAFEL. 'MAAR IK HAD ONGELIJK' ,,Zelden. Je geeft natuurlijk wel eens feedback over hoe je iets anders zou kunnen spelen. Maar ik ben ook ie mand die pas op het moment zelf de juiste toon van een scène vindt. Ik leer ook nooit alle teksten uit mijn hoofd. Die neem ik vaak pas op weg naar de set door. Als je alles uit je hoofd leert, kan er een onnatuurlijk ritme in je spel komen en gaat er mis schien wat spontaniteit verloren. Voor Bram Fischer moest ik wel een half jaar vooraf al Zuid-Afrikaans le ren, maar dat kon niet anders. Daar omheen blijven nog genoeg onzekere factoren. Misschien is dat het wel, dat ik als acteur altijd zoek naar iets on zekers. Iets dat niet vastligt, maar nog alle kanten op kan.'' ,,Omdat er veel leuke mensen die ik al ken aan meedoen. Met Linda de Mol en regisseur Will Koopman maakte ik natuurlijk al Gooische Vrou wen. Met wie ik samenwerk, vind ik een van de belangrijkste criteria om iets wel of niet te doen.'' ,,Nou, daarop had ik in eerste instan tie eigenlijk best wat aanmerkingen. Dat verhaallijntje over homofobie dat in deze film zit, bijvoorbeeld. Daar van dacht ik meteen toen ik het las: moet dat nou? Moeten we dat nü nog vertellen? Nou ja, blijkbaar wel. En die symboliek met de maansverduis tering als rode draad, dat vond ik ook niet veel. Dit is een remake van een Italiaans origineel en in dat land speelt de maan nog enige rol in de cultuur. Maar wat moeten wij er nou mee, dacht ik. En dat einde...come on." ,,Zeker! En ik verwacht niet dat er dan iets aan veranderd wordt, maar ik wil het wel gezegd hebben. Toen ik de film uiteindelijk zag, dacht ik: ik had ongelijk, het werkt op de een of andere manier wel.'' ,,Ik vind het ongelooflijk leuk om te doen. En het wordt ook steeds leuker, moet ik zeggen. De uitdaging om iets tot leven te wekken, er echt iets van te maken. Juist ook als het heel moei lijk is. Ik laat ook af en toe dingen schieten, hoor. Ik kijk tegenwoordig ook bijvoorbeeld naar hoe wit ik een film of serie vind. Kom op man, wij moeten etnische acteurs nu echt eens meer kansen geven." ,,Dat is ook het eer ste wat ik zei tegen de producent: waarom weer al leen witte acteurs? Ik heb er echt een punt van gemaakt. Er moet veel diverser worden gecast.'' ,,Weet ik niet. Misschien omdat ik zelf een dochter van 18 heb. En het is zó'n intiem gesprek. Ik kan het mo ment zo weer terugroepen ook. Maar dat het emotioneel wordt, kan ook te maken hebben met iets totaal anders, iets dat niet direct met het verhaal te maken heeft. Het kan zijn dat een ge beurtenis uit je privéleven ook een rol speelt Dan valt een lange stilte, alsof hij twijfelt of hij dit wel moet vertellen. ,,Mijn vader overleed een paar maan den terug. Ik weet nog dat hij stierf op maandagavond en op woensdag zou ik draaien voor de nieuwe film van Dana Nechustan (Piece of My Heart over de balletwereld, red.). Ik moest nog van alles regelen, maar dacht: ach, fuck it, ik doe het gewoon. Dan speel je een emotionele scène en komt het ineens binnen...'' Het valt opnieuw stil. De acteur tuurt naar het plafond terwijl de tra nen in zijn ogen springen. De plotse linge ontroering komt als een verras sing voor Muller. ,,Ik weet ook niet waarom ik dit vertel, want het heeft niks te maken met wat ik wilde zeg gen", klinkt het haast excuserend. ,,Vóór zo'n scène besluit je ook hele maal niet over zoiets na te denken, maar op het moment zelf houd je het niet tegen. Dan komt het tóch boven drijven. Het is een extreme situatie.'' Hij neemt een paar stevige slokken water. Acteur Hero Muller overleed eind juli op 83-jarige leeftijd. Hij speelde rollen in Nederlandse filmklassiekers als Soldaat van Oranje, Keetje Tippel en De Vierde Man, zat in series als Het Zonnetje in Huis en Onderweg Naar Morgen, maar is ook bekend als stem- acteur. Zo leende hij zijn geluid aan Koekiemonster in Sesamstraat en was hij te horen in tientallen be kende animatieproducties. ,,Tja, ik weet het niet zo goed... Ik heb geloof ik niet echt iets concreets ge leerd van mijn vader. Maar waar schijnlijk is het nog te pril om hier een goed antwoord op te geven. Veel heb ik nooit gezien. Hij zat voorna melijk in series waar ik nooit naar keek. En als ik wel wat zag, kon ik er heel moei lijk naar kijken. Dat had ik als kind al toen ik hem op het toneel zag. Misschien ook omdat het je vader is. Dat had hij wellicht ook bij mij. Hij had er altijd enorm veel plezier in, dat is het belangrijkste. Maar zijn stemrollen... Soms hoorde ik hem voorbij komen als mijn kinderen iets op tv keken. Dan hoorde ik mijn vader en dacht ik: Je zus wat doet hij dit ontzettend goed zeg! In die tekenfilms kon hij echt een kind van 4 spelen, terwijl hij een heel zware stem had. Die overgave en dat inlevingsvermogen. Het is niet iets dat ik van hem leerde, maar wel iets dat me bij blijft. Dit vertelde ik hem ook toen hij nog leefde. Dan kon ik echt trots op hem zijn.'' GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 Equals is zijn meest per soonlijke album en staat in het teken van wat Sheeran de afgelopen jaren mee maakte. Hij trouwde (2018), werd vader van dochter Lyra (2020) en verloor in maart als prille 30'er zijn beste vriend, de Australische muziekpro- motor Michael Gudinski. Al die ervaringen had Sheeran voor het eerst (hij maakte er het lieve liedje First times over) en dat bracht hem tot nieuwe in zichten over het leven. In het kort: zo leuk was dat uitgaan nou ook weer niet (vaderschap), zijn vrouw is zijn betere helft (huwelijk) en leef het leven nu, want morgen is niet vanzelfspre kend (verlies van zijn vriend). Eén ding is Sheeran alvast gelukt op dit album: er een eenheid van maken. Mede te danken aan het scherpe gehoor van zijn echtge note Cherry, die er volgens Ed tijdens een vroege luis tersessie een vrolijk pop liedje tussenuit plukte dat ze niet op het album vond passen. Dat haalde de eindstreep dan ook niet. Wat er wel op het album staat: een aantal typische Ed Sheeran-songs. Goed in het gehoor liggende en slim geproduceerde pop liedjes, volledig geschikt voor de radio. Hoe leuk die nummers (onder meer Bad habits, Love in slow motion, Stop the rain) ook zijn; hoor je er te veel, dan wordt het schouderop- haalmuziek. De pareltjes op Equals zijn toch de liedjes die Sheeran iets minder op het veilige middenpad houden. Zoals de kale pianoballade The joker and the queen, waarin dat kwetsbare, roodharige jongetje van vroeger tevoorschijnt komt dat zich afvraagt waarom die mooie vrouw uitgere kend voor hem heeft geko zen. Visiting hours, over het verlies van Gudinski, komt hoorbaar recht uit het hart. Ook Tides, Col lide en Be right now zijn muzikaal net wat pittiger en steken er daarom net zo goed bovenuit. Kritiekpunt is wel dat het hier en daar oversentimen- teel wordt. Bijvoorbeeld als Sheeran in Visiting hours wenst dat zijn over leden vriend zijn dochtertje nog had kunnen zien. En daarover gesproken: de jonge vader Sheeran die smelt voor zijn baby spuit op volle kracht de spea kers uit in Sandman, een lied van gekromde tenen dat wordt afgesloten met de onvermijdelijke speeldoos. Niettemin kan Ed Sheeran tevreden zijn over wat hij met Equals heeft neerge zet. De Brit verlengt moei teloos zijn lidmaatschap van de Champions League van Spotify en komt met dit nieuwe materiaal vol gend jaar zonder twijfel goed voor de dag tijdens zijn Europese tournee, waarin hij ook de Johan Cruijff Arena aandoet. - Alexander van Eenennaam In onze playlist maken we je wegwijs in het actuele aanbod van on demand-films, series, albums en pod- casts. Wat moet je gezien of geluisterd hebben en waarom? Vandaag het nieuwe album van Ed Sheeran. POP ALBUM (Equals) - Ed Sheeran Waarom koos u voor déze film? En het script, speelde dat hier nog een rol? Zegt u dit ook tegen de makers, Will Koopman in dit geval? Waarom doet u dit werk eigenlijk? Maar u zit in Alles Op Tafel, een van de witste Nederlandse films van het jaar... Nog even terug naar Alles Op Tafel. Voelt u wel enige trots? Er zit een prachtige, emotionele scène in waarin uw personage een openhar tig telefonisch gesprek voert met zijn dochter (gespeeld door Aiko Beemsterboer uit Mijn Vriendin Anne Frank) over 'de eerste keer'... ,,Ja hoor, dat vind ik een mooie scène geworden. Dat emotionele overviel me een beetje. Aiko was toen zelf op de set in de kamer ernaast, dus het werd niet later ingesproken. Heel confronterend vond ik het.'' Hoe komt dat? Is er iets wat je van je vader leerde? Alles Op Tafel draait vanaf donder dag 4 november in de Nederlandse bioscopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25