v Voor Ronald Mulder is het na twee, drie slagen voorbij te 23 SCHAATSEN NK AFSTANDEN Nooit was het niveau op de 1500 meter bij de vrouwen zo hoog in het voorseizoen als gisteren bij de NK afstanden in het olympisch jaar richting Peking. „Eigenlijk slaat het nergens op." Ireen Wüst heeft in haar impo sante carrière veel gezien en mee gemaakt, maar toen ze gisteren op het ijs van Thialf stapte en rond keek, dacht ze: ,,Oké, het is okto ber. Wat wordt er al belachelijk hard gereden." Rond de 1.55 op de 1500 meter, dat is wat ze gewend is van de snelsten in het voorseizoen, maar dat was voordat ze op de NK afstanden de een na de ander on der die tijd zag duiken. Na afloop bleek: de schaatsmijl is bij de vrou wen na jaren weer een afstand waar alles samenkomt. Van routiniers als Wüst en Jo- rien ter Mors, tot schaatsers van de toekomst. Van allround-georiën teerde rijders, naar sprinters als Jutta Leerdam. De wereldkampi oene op de 1000 meter in 2020 reed gisteren voor het eerst in jaren weer eens een 1500 meter op een titel- toernooi. Met 1.53,64 verraste zij zichzelf en haar concurrenten, zo als Wüst die met bewondering toe keek voordat ze zelf in actie moest komen: ,,Ik ben ook liefhebber." Maar eigenlijk slaat het nergens op, zegt Wüst niet lang daarna, als ze van het ijs is gestapt en haar bloemen en tweede prijs in ont vangst heeft genomen. ,,Niet alleen de tijd van Jutta, of die van ons is bizar", zegt ze mede doelend op winnares Antoinette de Jong, ook in de 1.53. ,,Ik ben verbaasd over het niveau in de breedte. Er wordt su- perhard gereden. Ik ben blij dat ik mee kan in dit geweld. Het kampi oenschapsrecord stond op 1.54,9, daar schaatsen er nu zes onder." Verbeterpunten De omstandigheden in Thialf zijn goed, zo vertelt elke schaatser na af loop. Wüst: ,,Een dikke pluim aan de ijsmeesters." Winnares De Jong schaatst een persoonlijk record, maar krijgt desondanks een rijtje verbeterpunten van haar coach Jac Orie door. ,,Ik ben er blij mee, maar het kan dus nog beter." Leerdam noemt haar optreden een 'leuke bo nus', waarna ze zegt nog wel harder te kunnen, als ze het 'kunstje' door heeft en de afstand vaker rijdt. ,,Ik kan 'm nu niet meer niet rijden." Ik ben blij dat ik ergens dat knopje heb gevonden, dat ik ook steeds beter ben in het voorseizoen Geen schaatser ervaart de NK voornamelijk als titelstrijd. Het is vooral de selectie voor de wereldbe kerwedstrijden, de eerste vijfplaat sen zich, en dit seizoen weegt dat nog zwaarder dan anders: ,,Dit is het seizoen waar iedereen vier jaar naartoe heeft geleefd", zegt De Jong, waarmee ze meteen een ver klaring geeft voor het niveau. ,,Iedereen is erop gebrand deze hard te rijden, wil zich plaatsen voor de wereldbeker als goede aan loop voor het olympisch kwalifica tietoernooi. Dat is de perfecte weg er naartoe." Iedereen die in februari op de Winterspelen wil staan, zal eind december goed moeten zijn. Maar de nationale titelstrijd laat al bij de eerste vrouwenafstand zien dat de nationale selectie zwaarder is dan ooit, met maximaal slechts ne gen plaatsen per sekse. Het houdt haar scherp, als het ni veau in de breedte ook omhoog gaat, zegt Wüst. Bovendien had ze het publiek gemist, dat vorig sei zoen op de tribunes van Thialf ont brak. Nu was het stadion voor onge veer een derde gevuld. ,,Maar dit heb ik nog nooit ge daan", zegt Wüst. ,,De tijd dat ik 1.53 reed hier op Thialf was alleen als ik in vorm was, ergens na december, zeg maar. Niet nu al. Ik ben blij dat ik ergens dat knopje heb gevonden gedurende mijn carrière, dat ik ook steeds beter ben in het voorseizoen. Want anders had ik er mooi naast gezeten." Zijn concurrenten maken zich op voor de tweede 500 meter-race van de dag als Ronald Mulder zich al aangeslagen bij de pers meldt. ,,Ik heb er behoorlijk de balen van", zegt hij, met de handen in de zij en gevoel voor understatement. Een zomer lang getraind voor zijn laat ste olympische droom en dan bij de eerste krachtmeting na veertig me ter sprinten voelen: ik moet stop pen. Twee, misschien drie slagen taxeert hij de pijnlijke rechterlies nog, daarna komt hij rechtop. De verstandige keuze, maar wel tegen de wil en het karakter in. „Daarmee hoop ik een stuk te redden van mijn lies", zegt hij. Uit de echo wordt zijn grootste vrees - een scheur - geluk kig geen bewaarheid. ,,Met een ver rekking kun je na twee a drie weken alweer trainen." Hoe dan ook loopt de route rich ting Peking nu anders dan Mulder had gewild. Hij, 35 jaar en de laatst overgebleven Nederlandse sprinter van een succesgeneratie, stond met tweelingbroer Michel en Jan Smeekens in Sotsji in 2014 al op het podium op de Winterspelen. In aanloop naar het olympisch kwali ficatietoernooi mist hij nu de we reldbekers en daarmee wedstrijd ritme. Hij weet dat Kai Verbij, giste ren nationaal kampioen met twee stabiele zeges, Dai Dai Ntab, Hein Otterspeer, Janno Botman en Me- rijn Scheperkamp zich wel in vorm kunnen rijden in de wereldbeker. De zoveelste tegenslag voor Mul der, inmiddels ervaringsdeskun dige. Twee jaar geleden stapte hij op een blokje, toen de titel op het NK sprint hem niet meer leek te kun nen ontgaan. Vorig jaar kwam hij in het ziekenhuis met een hevige keelontsteking. En op het NK sprint schaatste Kjeld Nuis hem kansloos met een onhandige wissel. ,,Ik heb liever geen tegenslagen maar, als je die eenmaal hebt moet j e zorgen dat je zo goed mogelijk te rugkomt. Ik weet wat de conse quentie is, wat ik moet doen nu om uiteindelijk het beste ervan te ma ken. Ik wil naar de Olympische Spe len, daar het liefst goud halen, en dan moet ik eind december goed zijn. In die zin is er niets veran derd." In die zin misschien niet, maar de weg ernaartoe is wel vele malen las tiger geworden. GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 Wat gaat het VANDAAG EN MORGEN THIALF HEERENVEEN nu al hard Lisette van der Geest Heerenveen Antoinette de Jong in haar winnende rit tegen Ireen Wüst op de 1500 meter. Ze reed een persoonlijk record. foto anp - Ireen Wüst 500 METER Ronald Mulder had een be roerde seizoensstart. foto anp De NK afstanden, de eerste krachtmeting in de olympische winter, werden meteen een ramp voor Ronald Mulder. De 35-jarige sprinter staakte zijn 500 meter door een liesblessure en weet dat hij geen wereldbe kers mag rijden op weg naar het olympisch kwalificatietoernooi. - Pim Bijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23