Ti 19 (Spaanse oud-international, red.) nodigde me meteen uit voor een paar dagen Real Madrid. Dat ga ik ook doen.'' ,,Laatst had ik twee journalisten van NRC over de vloer, de krant voor intellectuelen. Die stellen dus minder vragen over voetbal. Ze hadden vorig sei zoen Dick Advocaat geïnterviewd, vertelden ze mij. En ze hadden hem de vraag gesteld hoe hij la ter, als hij er niet meer zou zijn, zou willen worden herinnerd. 'Als een aardige man', had Dick gezegd en dat begrijp ik wel. ,,Een trainer beleeft hoogte- en dieptepunten, maar na zo'n lange loopbaan draait het natuurlijk niet meer om die ene gewonnen wedstrijd of wel of niet die beker. Dan kijk je naar het grote geheel, naar omgang met mensen en dan komt dat naar voren. Dat je oprecht in het spiegeltje kan kijken.'' ,,Daar heb ik helemaal niet over nagedacht. Dat klinkt als een afscheid en ik ben niet van plan om nu al te worden herinnerd.'' ,,In Nederland is het vaak zo dat mensen het een of het ander willen zien en dat het in hun ogen niet samen kan. Peoplemanager zou dan inhouden dat je tactisch niet top zou zijn, maar vaak ook an dersom. Ik geloof daar helemaal niet in. Over dat peoplemanager mogen mensen lacherig doen, maar in een voetbalkleedkamer is het een essenti eel iets. Samen uiteraard met strategische plan ning.'' ,,Hans Kraay sr. vertrok na dat bekende conflict met Ruud Gullit. Ik nam het als jonkie in de trai nerswereld over en eigenlijk zou Rinus Michels daarna naar Eindhoven komen als hoofdtrainer. Ik ben nog met Kees Ploegsma (toen manager van PSV, red.) bij hem thuis geweest om daarover te praten. Maar we werden kampioen en PSV wilde graag met mij door. ,,Het verhaal daarna is bekend. We werden kam pioen, wonnen de KNVB Beker en wonnen de Eu ropa Cup 1 van Benfica. Ik had als speler altijd goed geobserveerd hoe het werkte tussen spelers en trainer, en daar ook aantekeningen van gemaakt. Macht is iets fascinerends en spelers zijn niet te beroerd om die te pakken als een trainer weifelend overkomt. Ik hanteerde mijn stijl, voelde aan dat ik niet op een grote zetel moest gaan zitten en zo te laten zien dat ik de grote man was. Soms vraagt een selectie dat je heel duidelijk laat zien dat je the boss bent. Dat was bij mijn start in Eindhoven niet aan de orde. Daar hadden ze jongens die erbo venop zaten en dan kun je wat meer in de controle blijven. Die aanpak, in die periode, heeft mijn loopbaan wel gelanceerd, kun je rustig stellen.'' ,,Ik heb weleens met hem gesproken. Ik ken niet alle ins en outs, zo eerlijk moet ik zijn, maar ik weet dat PSV er alles aan heeft gedaan. Maar uit eindelijk moet een speler wel de stap zetten. Hij moet het zelf laten zien.'' ,,Niet te vergelijken, maar Davids was zo goed, die kwam wel weer bovendrijven. Dat was duidelijk. Dat het na het conflict tussen ons in 1996 al met een bij het volgende toernooi gebeurde, was door de bereidwilligheid aan twee kanten. Ik heb hem aangegeven onder welke voorwaarden hij er weer bij zou kunnen komen en Edgar liet het zien. Dat heb ik liever dan dat je moet duwen bij een jongen. Duwen is gewoon niet goed. En dat laatste lijkt nu zo bij Ihattaren. Nogmaals: dat zeg ik van een af stand. Maar het is nog niet te laat. De speler moet het aanvoelen en dat hoeft niet altijd met woorden te worden uitgesproken. Het is een gevoel.'' ,,Ziyech had ik echt laten spelen tegen Letland, mijn laatste interland. Maar hij raakte in de aan loop geblesseerd. Hij leek mij een jongen die aan voelt of iets oprecht is. Je hoeft niet te vertellen dat je hem hoog hebt zitten, dat moet hij voelen. Het is jammer, hij had echt voor Oranje kunnen spelen.'' ,,Ja, zo gaat dat. Willem van Hanegem, met wie ik soms op de golfbaan sta, had een mooi punt in zijn column in jullie krant door even fijntjes te bena drukken dat we tegen Letland en Gibraltar speel den. Louis van Gaal op die post is prima, hoor, dat is duidelijk. Er gebeurt dan iets. Maar alles in het juiste perspectief plaatsen en daar is Van Hanegem de juiste man voor. ,,Voor Frank de Boer vind ik het zonde, dat is echt een prima jongen. Wat wel opvalt de laatste jaren, is dat je ook bij persconferenties messcherp moet zijn. Een verspreking of een feitelijke on juistheid en iedereen springt erbovenop. Dat had De Boer, maar Van Gaal nu ook. Die persconferen ties zijn vermakelijk. Ik hoop dat De Boer weer snel een kans krijgt, zoals ik het ook voor Van Bommel vervelend vind dat hij alweer weg is bij VfL Wolfsburg. En hetzelfde geldt uiteraard voor Ronald Koeman deze week bij Barcelona.'' „Jazeker, dat snap ik wel. Hugo Borst zei dat laatst nog: 'Je moet niet altijd postuum het respect to nen.' Willem, maar ook iemand als Piet Keizer zit en zat totaal niet op heldenverering te wachten, maar toch snap ik wat hij zegt.'' ,,Het om een hoekje kijken of het respect? Dat res pect voel je altijd wel, hoor. Toen ik aankondigde te stoppen in september bijvoorbeeld. Daar ben je niet naar op zoek. Willem en Piet ook niet, die vra gen of vroegen er nooit om. Maar ik denk dat Wil lem benieuwd was hoe het zal gaan als het zover is. Die nieuwsgierigheid, die snap ik.'' ,,Haha, omdat de serie uit Zuid-Korea komt? Ik lees erover, weet dat de spelletjes die wij vroeger als kinderen allemaal hebben gespeeld centraal staan, maar dat bij verlies je niet af bent, maar wordt doodgeschoten. Nee, ik kijk niet, maar ik weet waar het over gaat en ik weet dat Zuid-Korea ook op die manier behoorlijk aan de weg timmert.'' ,,Als het beest corona definitief is gevangen, ga ik er zeker weer heen. Ik kwam er zo'n tweemaal per jaar. Zuid-Korea is geweldig.'' ,,Zo kijk ik er zelf helemaal niet naar. Er is in al die jaren zoveel gebeurd. Ook momenten waar het grote publiek niet meteen aan zal denken. Dat we met Australië het WK (van 2006, red.) bereikten door in een play-off Uruguay te kloppen. Dat reis schema hadden we zo minutieus voorbereid, dat was geweldig. Daar denk ik dan ook al snel aan. Of de FA Cup met Chelsea, met al die sterren die nooit ergens over klagen. En de titels en bekers met PSV. Het was genieten.'' „Natuurlijk, maar voetbal blijft altijd trekken. 75 is maar een getal, maar op die leeftijd sta je niet meer dagelijks op het veld. Dan schuifje af en toe ergens aan. En lees je boeken. Ofje kijkt sport. Wielren nen bijvoorbeeld. Zo'n Mathieu van der Poel, schitterend. Maar ook documentaires, vaak in de nacht, want ik hou erg van de stilte. Documentai res over de jaren 30, over de kring mensen die Hitler op het paard hebben gezet. Zoals Dietrich Eckart. Hoe macht werkt. Watergate, Nixon, Franco, Lenin, Stalin. Hoe mensen over het randje gaan en waarom. Daar kijk ik graag naar. ,,Maar ook naar cabaretiers als Hans Teeuwen en Theo Maassen, die zoveel zuiverheid in hun kop hebben zitten. Of Paul Verhoeven, die nog altijd lekker bezig is als regisseur. Let wel, een kleine tien jaar ouder dan ik, dus ik heb nog volop toe komst, haha. Verhoeven die de film Benedetta maakt en dat er dan een of ander baasje stelt dat het te expliciet is qua seksueel getinte scenes. En dat Hans Teeuwen daar dan lekker tegenaan schopt, en terecht. Heerlijk. En ik luister dus graag naar muziek.'' ,,Die jongens heb ik een keer in Amsterdam akoes tisch zien optreden. Echt prachtig. Er is zoveel. Daarom zei ik ook: 75 is een getal, het zegt mij niet veel. Er is nog zoveel te doen. Weet je wanneer ik wel werd herinnerd aan mijn leeftijd? Dat bij de rondootjes die we bij Zeeburgia spelen, de jonge jongens zeggen: 'Ik ga wel voor u in het midden na een foutje.' Dat ze voor jou willen bijspringen, is best logisch. Maar soms wil je er nog niet aan.'' GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 Zo herinneren de clubs zich Guus Hiddink: als iemand die ze graag nog eens willen zien. Ja? Hoe wilt u zelf eigenlijk worden herinnerd? Bij ESPN vroegen ze op de avond van Johnny de Mol en HLF8 naar het eerste wat mensen te bin nen schiet als het over Hiddink gaat en toen klonk de term 'peoplemanager' weer. Is dat nou een compliment of juist niet? De spelers van PSV zeiden in 1987 dat uw start als trainer daar zo goed was omdat u niet meteen wilde laten zien dat u de grote baas was. Spelers begrepen u en u begreep spelers. Be grijpt u dan bijvoorbeeld Mohamed Ihattaren, een begenadigd talent dat de juiste afslag maar niet kan vinden? Zoals Edgar Davids, na het conflict met u in 1996 en de glorieuze terugkeer op het WK van 1998. Zoals Hakim Ziyech onder uw leiding bij de selec tie van Oranje kwam. Er werd niet overdreven veel gesproken, maar hij voelde vertrouwen, zei hij ooit. Dat verdween toen u verdween uit Zeist. Het Oranje dat na een paar overwinningen me teen weer tot de wereldtop wordt gerekend. Van Hanegem zei ooit na weer een eerbetoon aan een overleden topvoetballer: 'Het zou leuk zijn als je als overledene nog stiekem van achter een hoekje kunt meekijken wat ze allemaal voor je doen.' Snapt u dat? En Guus Hiddink? Als bondscoach van Zuid-Korea, waarmee hij vierde werd op het WK van 2002. „Geweldig land.'' foto anp Als PSV-trainer in 1988, met de Europa Cup I en assistent Hans Dorjee. ,,Mijn aanpak, in die periode, heeft mijn loopbaan gelanceerd.'' FOTO PICS UNITED Over nieuwsgierigheid gesproken: kijkt u naar de Netflix-hitserie Squid Game? Blijft dat land trekken? U bent daar na het berei ken van de halve finale op het WK van 2002 met de nationale ploeg nog altijd een halfgod. Het hoogtepunt uit uw loopbaan? Kunt u ook genieten zonder voetbal? Naar Jim Kerr en zijn Simple Minds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19