Verdediging is voor Ajax al een tijdje geen hoofdpijndossier meer 'Bij Feyenoord vinden ze Sparta een leuke club' 17 A de halve finale uit het bekertoer nooi kegelde. Alleen: veel meer nog dan de tegenstander staat voor het tegen degradatie knokkende Sparta nu het behalen van punten centraal. ,,En als je fit bent, goed georganiseerd staat, dan heb je zelfs tegen een goede ploeg als Feyenoord een kansje'', duidt Fra- ser. ,,We zullen er alles aan doen om die kans te grijpen. Daar gaat het ons om.'' Ondubbelzinnig onderstreept de assistent-bondscoach er het veranderde belang van de Rotter damse derby mee. Andersom zul len Fredrik Aursnes of Gernot Trauner er tenslotte evenmin overdreven naar uitkijken om op het ritme van de Sparta Marsch het kunstgras op te wandelen. Of om de malle kapriolen van Sparta Piet van dichtbij mee te maken. Winnen willen ze, zoals elke week. Niet meer, niet minder. Het emotionele sentiment van de wedstrijd zit tegenwoordig vooral bij de fans uit West, die weten dan hun club in eigen stadion slechts negen eredivisiezeges boekte op Feyenoord. Zij hopen vurig dat hun Sparta, de diersoort die in het voetballandschap geen natuurlijke vijanden heeft, morgen eindelijk weer eens doeltreffend jaagt op zijn lievelingstrofee uit Zuid. Ajax bereikt dit seizoen niet al leen in aanvallend opzicht re cordhoogten. Ook de verdedi ging staat, met een uniek aan tal van twee tegengoals na tien speelronden, als een huis. Voor het eerst in vijfjaar kan Ajax vanavond tegen Heracles in vier opeenvolgende uitwedstrij den 'de nul' houden. Zo stabiel als nu oogde de defensie van Am sterdammers nauwelijks eerder deze eeuw. In de eerste tien we ken van dit eredivisieseizoen kwam zelfs geen enkele aanvaller of middenvelder tot scoren tegen Ajax. De kampioen hield al acht keer het doel schoon en overlegt het beste doelsaldo (37-2) sinds 1995. Waar de ploeg van Louis van Gaal destijds ook alle tien de du els won, struikelde het elftal van Erik ten Hag tweemaal. Opval lend is dat daar in beide gevallen een uithaal van een verdediger in de slotfase aan voorafging. Robin Pröpper hielp Twente langszij (1-1), terwijl het lage schot waar mee Utrecht-linksback Django Warmerdam Ajax de eerste ne derlaag in dertig eredivisieduels toediende, houdbaar leek. Bij die ene tegengoal in de Champions League, in Lissabon (1-5), blun derde doelman Remko Pasveer opzichtig. Zo waren de drie te- gengoals in dertien wedstrijden niet eens onvermijdelijk. De grote vraag is waar die sta biliteit ineens vandaan komt. Het voorbije decennium ging het juist met regelmaat over het ge mak waarmee Ajax goals slikte. Trainer Frank de Boer wenste zich voor 2015 minder tegengoals, terwijl ook onder Ten Hag de verdediging nog meermaals een hoofdpijndossier was, bijvoor beeld in januari 2019 toen Heer enveen vier keer en Feyenoord zes keer doel troffen tegen Ajax. Ten Hag zag de blessuregolf achterin vooral als oorzaak. Op- vallend is dat nu, op de keeper na, de zes meest defensieve ba sisspelers nog geen wedstrijd hoefden te missen. Naast fit- en frisheid zorgt vastigheid voor on verzettelijkheid. Dan helpt het als je als trainer eens geen basis speler ziet vertrekken. Ten Hag borduurt voort op het eerder dit jaar gelegde fundament met de defensieve triangel Timber- Martinez-Alvarez. Sinds hun en tree afgelopen februari kwam al leen Sparta, dat 4-0 achterstond, twee keer tot scoren tegen Ajax. C De doelman werd transfervrij opgepikt en vier van de zes spelers achterin zijn zelf opgeleid En ja, financiële slagkracht is in het geval van Ajax een heel be langrijke factor. Maar wat juist opvalt aan de verdedigende posi ties, is dat de doelman transfer vrij werd opgepikt en vier van de zes spelers zelf werden opgeleid. Mandekker Martinez en balans bewaker Alvarez kostten Ajax sa men net zoveel als spits Haller (ongeveer 22 miljoen euro). Het Latijns-Amerikaanse gif dat zij over de ontketende ploeg gieten, is onder meer terug te zien in het hoge percentage gewonnen du els. Daarmee voorzien zij Ajax van zowel een grond- als een luchtmacht. Is dat ook terug te zien in het aantal doelpogingen van tegen standers? Niet meteen, aangezien Ajax daar een vierde plaats bezet, maar in verhouding met de klas sieke concurrenten geeft de kop loper wel de minste schoten tus sen de palen weg. De schoten die Ajax weggeeft vinden over het algemeen van grotere afstand plaats. Zo wordt het fort van Ajax, waar verdedigers Timber en Mazraoui als beste tackelaars van de eredivisie en de hongerige aanvallers ook aan bijdragen, met steeds meer kunde, bezieling en chemie bewaakt. GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 1. 1968: Spartanen Van Beveren en Eijkenbroek in actie. Op de achtergrond Van Hanegem. 2. 1983: Feyenoorders Stafleu en Van de Korput zien hoe kee per Hiele aanvallers Lengkeek en Holverda van scoren afhoudt. 3. 2008: een jonge Wijnaldum jaagt op een jonge Strootman. 4. 2017: Mathias Pogba viert zijn winnende 1-0 met een dansje. 5. 2021: Beugelsdijk gooit de beuk erin tegen Pratto. fotos kick UITGEVERS, VI IMAGES, COR VOS, PIM RAS Bfius Waar komt die defensieve on verzettelijkheid ineens van daan? Johan Inan Amsterdam Jurriën Timber (l) en Lisandro Martinez (r), hier met Erling Haa- land, zijn twee van de bouwstenen in de Ajax-defensie. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17