Masterplan Goed Fatsoen m 11 c Wat is er nog over van de Rotterdamse derby? 16 COLUMN Sjoerd Mossou |«Sfc L 'm Toen het vertrek van Mark Koevermans deze week werd bekrachtigd in een pers bericht, lag uw stukjesschrijver zorgeloos op een luchtbedje te dobberen in Zuid-Spanje. Het uitzicht op de bergen was prachtig. De vogeltjes kwetterden. Je zult maar de directeur van Feyenoord zijn, dacht ik. Of minstens zo erg: je zult maar de nieuwe directeur van Feyenoord willen worden. Wie er zin in heeft, krijgt op voorhand alvast drie enorme hoofdpijndossiers in zijn mik geschoven, gelardeerd met een stapel bijkomende hoofdpijn- dossiertjes. Waar in vredesnaam te beginnen? Ja, bij Feyenoord City en het stadion, zou je denken. Of toch bij een externe investeerder mis schien, want financieel loopt Feyenoord weer ou derwets op zijn tandvlees, zeker na dit rampzalige coronajaar. Of wordt het misschien tijd om eerst die janboel aan vertakkingen op te lossen, samen- klonterend in een volkomen krankzinnige be stuursstructuur? Wat inmiddels wel helder is: het 'dossier sup porterszaken' moet als de sodemieter uit de on derste, stoffige la. Hoe delicaat en brandgevaarlijk ook, negeren is geen optie meer. De bedreigingen aan het adres van Koevermans en andere directie leden, de aanval op het bestuur van Union Berlin, de bedreigingen richting de Roze Kameraden, de ziekelijke bejegening van Steven Berghuis. Wie de diepgewortelde supportersproblematiek van Feyenoord zelfs nu nog durft te bagatelliseren, moet wel een enorme plaat voor zijn kop hebben. We hebben gezien waar wegkijken, pappen en nathouden al decennialang in resulteren. De Fey- enoord-leiding van de laatste pakweg vijftien jaar trok het liefst de deur dicht, ging de dialoog met de (emotionele doch welwillende) achterban uit de weg, en kwam alleen bij incidenten naar buiten om de vinger te heffen. Het leidde - hoe verrassend - nergens toe. Feyenoord heeft een 'Masterplan Goed Fatsoen' nodig om weer echt de club van iedereen te wor den, om eindelijk af te rekenen met een ziekelijke cultuur van intimidatie, waarin schelden met 'kanker' en 'joden' gemeengoed is geworden. Dat zal nooit lukken vanuit een ivoren toren met de deur op slot. Als Feyenoord zijn besmeurde imago wil redden, zal het samen met de eigen ach terban moeten, samen met het gekleurde en ver deelde palet van geledingen. Rugdekking van politie, politiek en justitie is cruciaal en onontkoombaar, maar bovenal moet de club zélf het voortouw durven nemen, samen met al die tienduizenden goedgezinde Feyenoord-sup- porters die er al jaren klaar mee zijn dat hun naam besmeurd wordt. Benoem en onderken het probleem. Of die hooligans nou 'echte Feyenoorders' zijn of niet, in de kern is het bijzaak. Want Feyenoord is het po dium, de magneet en de ondergrond tegelijk. Maak samen met het Legioen - de ontelbare welwillen- den - een aanvalsplan. Koester vooral wat de club zo waardevol en char mant maakt, maar durf de rotte stukken er rigou reus uit te snijden. Sterk leiderschap is geboden, maar niemand kan het alleen. Draag je visie van boven tot onder uit, van de materiaalman tot de linksback, van de stadionspeaker tot de directie. Ja, dat is heel makkelijk praten, en al helemaal vanaf een luchtbed in Spanje. Maar na dik veertig jaar is het de enige optie die nog over is. Eriksen kan weg Ooit was Sparta - Feyenoord een tamelijk gelijkwaardige strijd. Morgenmiddag, wanneer de wedstrijd voor de 55ste keer op het programma staat in eredivisieverband, is dit op voorhand niet zo. Over de Rotterdamse derby, die nu vooral in Spangen nog emoties oproept. Small naar Jumbo Henk van Stee, technisch directeur van Sparta, ziet de bewuste zonda gen nóg voor zich uit de tijd dat hij speler was in Spangen. Van die dagen waren het dat in Rotter dam-West voelbaar iets bijzonders in de lucht hing. En dat die anders zo keurige bestuursleden van zijn club prompt transformeerden tot boosaardige schepsels. ,,Dan gingen ze alle spelers af', vertelt de oud-middenvelder, die in de jaren 80 vier seizoenen uitkwam voor de rood-witten. ,,En dan keken ze je aan met van die prie mende ogen. 'Jongen', zeiden ze dan: 'Schop poten, armen en rib ben tot appelmoes'. Nou, als dat werd gezegd, wist je één ding zeker: dan kwam Feyenoord eraan.'' Sparta - Feyenoord, morgen middag voor de 55ste keer op de kalender in eredivisieverband, is elke editie weer een speciale. Al was het maar vanwege de onver mijdelijke clichés die van toepas sing zijn op de enige echte Neder landse stadsderby. Deftig versus volks. Beleefd versus rauw. De eeuwige botsing van culturen is het, kortom. Ondenkbaar ,,Een derby zonder veel kaarten was jarenlang ondenkbaar, daar voor was de onderlinge rivaliteit te groot'', weet Van Stee, die beseft dat dit bij de huidige generatie spelers een stuk minder is. ,,Maar dat besef proberen we in onze jeugdopleiding wel weer in te slij pen. Over lijken gaan, bloed aan de paal; die mentaliteit willen we weer meer gaan zien bij Sparta.'' Sparta - Feyenoord heeft al lang niet meer het cachet van weleer. Daarvoor zijn beide clubs, mede vanwege het jarenlange verblijf van de Spangenaren in de eerste divisie, te veel uit elkaar gegroeid. Toch is de aversie vanuit West naar Zuid nog altijd hevig. Neem seizoenkaarthouder Nico Pijpers. Al dik zestig jaar lang horen me de-supporters hem consequent mopperen, tieren en juichen op Vak 19, rij 9 en stoel 16 van de Kas teel-tribune. Behalve dan wanneer Feyenoord op bezoek komt. De ge pensioneerde schapenslachter eet nog liever een jaar lang geen vlees, dan dat hij de rivaal ook maar één keer onder ogen moet komen. Brand En Pijpers is lang niet de enige. Be kend is de anekdote over een Spar- ta-aanhanger die de bekerfinale tegen PSV aan zich voorbij liet gaan in 1996. Zijn antwoord op de vraag voor welke gelegenheid hij dan wél naar de Kuip zou trekken: ,,Alleen wanneer die in brand staat''. Veelzeggend voor het anti Zuid-sentiment was ook de eufo rie die in 2017 losbarstte op Het Kasteel toen Sparta Feyenoord dankzij een doelpunt van Mathias Pogba - de broer van - had versla gen. Gewoonlijk sabbelt een Span- EREDIVISIE Stand GOAL ALERT MIS GEEN GOAL VAN Sparta - Feyenoord genaar rustig en tevreden op zijn boterbabbelaar na een overwin ning. Nu, na die 1-0 zege, huppel den, sprongen en kirden senioren alsof ze weer pubers waren. De voorbeelden illustreren feil loos de verhoudingen, stelt Bas van Noortwijk, populaire Spar- ta-doelman van weleer en tot aan afgelopen seizoen teammanager van Feyenoord. ,,Bij Feyenoord vindt iedereen Sparta een leuke club. Ik ken niemand die niet hoopt dat Sparta in de eredivisie blijft'', zegt hij. „Andersom is die emotie duidelijk anders. Op wed strijden tegen Feyenoord staat in Spangen heel veel spanning. Nu misschien wel meer dan anders aangezien een overwinning voor Sparta weleens de ommekeer kan betekenen. Verliezen ze weer, dan wordt het toch een lastig verhaal. Helaas, zeg ik erbij.'' Veelzeggend In die zin kun je je afvragen wat de Rotterdamse derby, los van het historische affiche, nog bijzonder maakt. Veelzeggend is de opmer king van Sparta-coach Henk Fra- ser, Feyenoord-held uit de jaren 90. Hij betitelt de wedstrijd van morgenmiddag als 'mooi'. Maar het is ook weer niet zo, zegt hij, dat het duel voor hem nou zoveel spe cialer is dan andere wedstrijden. Vanzelfsprekend kent hij legenda rische afleveringen zoals die twee in 2008, waarin Sparta even zo vaak baas was over de rivaal. Zoals Fraser als geen ander nog weet hoe Sparta 'zijn' Feyenoord in 1996 in Y @SjoerdMossou P?Wv - 1 ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO VOETBAL Christian Erik sen mag dit seizoen defini tief niet meer voetballen in Italië na de hartstilstand die hij afgelo pen zomer tij dens het EK kreeg. Dat meldt zijn club Internazionale. Hij leeft met een defibrilla- tor en die zijn voor voetbal lers niet toe gestaan in Ita lië. Inter wil in de winterstop meewerken aan een ver trek van Erik- sen. Cultuurclash met alleen nog eenzijdige aversie Dennis van Bergen WIELRENNEN Carmen Small is de nieuwe ploegleidster van de vrou- wentak van wielerformatie Jumbo-Visma. De 41-jarige Amerikaanse is de opvolg ster van Marco Postma, die zich meer wil richten op trai ning en perso nal coaching. Small was twee seizoe nen ploegleid- ster bij Cerati- zit WNT en daarvoor twee jaar bij Team Virtu. Rotterdam SPEELRONDE gespeeld w g 1 Ajax 10 8 1 pt 1 25 v-t (37-2) 2 PSV 10 7 0 3 21 (22-17) 3 FC Utrecht 10 6 2 2 20 (21-11) 4 Feyenoord 9 6 1 2 19 (25-13) 5 Willem II 10 5 3 2 18 (14-12) 6 Vitesse 10 5 1 4 16 (10-17) 7 FC Twente 10 4 3 3 15 (16-13) 8 NEC 10 4 2 4 14 (12-17) 9 Heerenveen 10 4 1 5 13 (12-16) 10 GA Eagles 10 4 1 5 13 (13-19) 11 AZ 9 4 0 5 12 (19-15) 12 Cambuur 10 4 0 6 12 (18-25) 13 Heracles 9 3 1 5 10 (11-15) 14 RKC 10 2 4 4 10 (13-15) 15 FC Groningen 10 2 4 4 10 (10-15) 16 Fortuna Sittard 9 2 3 4 9 (9-17) 17 Sparta 10 1 4 5 7 (8-18) 18 PEC Zwolle 10 1 1 8 4 (4-17) Open de app van deze krant op uw mobiele apparaat of ga naar de website, stel gratis Goal Alert in en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. O £L (0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16