A/U DonaldDuck.nl/Griezelbende ONGEKEND c270.000mensen onterecht op fraudeurslijst ONRECHT GERK.HT IG.HEID 13 Een kwart miljoen Nederlanders stonden ten onrechte op een zwarte lijst van fraudeurs, waar de Belastingdienst bijna zeven jaar lang gebruik van maakte. Daarmee overtrad de dienst de wet. Dat stelt de Autoriteit Persoonsgegevens na onderzoek. De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) onderzocht de zogenoemde Fraude Signalering Voorziening (FSV). Het gebruik van de lijst was al omstreden omdat 'gegevens onterecht werden opgenomen' en 'sommige verkeerd werden ge bruikt', erkende de fiscus eerder. Daarom werd het middel in febru ari van 2020 'uitgezet' en niet meer gebruikt. Uit het rapport van de AP blijkt hoe ernstig het was. Het spreekt van een 'foute bak' aan gegevens. Wat in 2001 begon als een soort Excel-bestandje, groeide uit tot een omvangrijk document, schet sen de onderzoekers. Ruim 270.000 mensen werden volgens hen ten onrechte aangemerkt als fraudeur of potentiële fraudeur. „Onschuldige mensen zijn hier door gedupeerd'', zegt AP-voorzit- ter Aleid Wolfsen. Dit kwam voornamelijk omdat de lijst geen juridische basis had. Simpel gezegd: de lijst had niet ge bruikt mogen worden. Hoeveel mensen in hun dagelijks leven last hebben gehad van hun plek op de lijst, weet de AP niet. Het vermoe den bestaat wel dat het gaat om en kele duizenden tot tienduizenden mensen. Hiernaar komt nog een apart, extern onderzoek. Het kabi net liet gisteren weten dat het niet de vraag is óf getroffenen worden gecompenseerd, maar hoe, zei staatssecretaris van Financiën Hans Vijlbrief. Het oordeel van de AP kan consequenties hebben voor de Belastingdienst, er kan bijvoorbeeld een boete volgen. De lijst werd gebruikt van eind 2013 tot februari 2020. Hij was be doeld om belastingaangiftes en aanvragen voor toeslagen te beoor delen, ofvoor het innen van schul den. Een deel van de slachtoffers van de toeslagenaffaire stond ook op deze lijst, maar het gaat dus om een nog grotere groep mensen. Rancuneuzeex Bij het hanteren van de lijst ging de fiscus veel te ver, stelt de AP. Zo kwamen burgers na het minste signaal op de lijst te staan. Soms was een melding bij Meld Misdaad Er werken heel slimme mensen, maar het gaat om een amateuristische lijst Anoniem al genoeg, terwijl dit volgens onderzoekers ook ano nieme, rancuneuze meldingen van bijvoorbeeld een ex, een boze buurman of een gekrenkte zaken partner konden zijn geweest. Zo waren er meer 'onbewezen' rede nen om op de lijst te belanden. Soms werd iemand al geregis treerd als de gemeente inkomens- gegevens had opgevraagd. De AP: ,,Dit had niets met mogelijke fraude te maken, maar dan kwam die persoon tóch op de zwarte lijst terecht.'' De gevolgen waren ernstig, stel len de onderzoekers. De 'targets' op de lijst kwamen onder intensief toezicht te staan, waardoor het bij voorbeeld langer duurde om te be oordelen ofze recht hadden op een toeslag. Dat kan vergaande finan ciële gevolgen hebben gehad. Van 20.000 mensen werden ook gezondheidsgegevens genoteerd zonder dat zij dit wisten. Net als informatie van 2000 kinderen. ,,Soms heel gedetailleerde gege vens, waardoor een aanvraag van hen werd afgewezen, zonder dat ze wisten waarom'', zegt Wolfsen. Te lang bewaard Volgens de AP had de Belasting dienst de lijst niet mogen hante ren, maar daar komt nog bij dat ge gevens veel te lang werden be waard. Ook hadden te veel mede werkers van de fiscus (zeker 5000) toegang tot het bestand én konden zij gegevens makkelijk uit het sys teem kopiëren. ,,Hoewel bij de Be lastingdienst ongelofelijk slimme mensen werken, ging het echt om een amateuristische lijst. Het is moeilijk te geloven dat dit kon gebeuren.'' Nadat was gestopt met de lijst is de fiscus wel gaan werken aan een nieuw systeem om misbruik op te sporen. De AP heeft daar begrip voor. ,,Fraudebestrijding is na tuurlijk nog steeds nodig, dat snappen wij ook.'' De eerste Zweedse maatregelen beperkten verspreiding corona niet Volgens een commissie die on derzoek doet naar de Zweedse aanpak van de coronapandemie was de eerste reactie van de overheid veel te traag. 'De eer ste maatregelen om ziekte te voorkomen en verspreiding tegen te gaan waren niet vol doende', schrijft de commissie in een voorpublicatie. Zweden was in het begin van de pandemie een van de wei nige Europese landen die koos voor een zachte aanpak die vooral gebaseerd was op bereid- willigheid en eigen verant woordelijkheid. Er werd niets opgelegd, zoals dat in Neder land wel het geval was. Volgens de Zweedse onder zoekscommissie hielp het ook niet dat de verantwoordelijk heid voor de bestrijding van de pandemie te verspreid was. Er was geen centrale autoriteit. De commissie sluit het ver slag af met de conclusie dat Zweden en de rest van de wereld nog lang met het coronavirus moeten leven. Tedros blijft Treinkaartje Cyberbende WHO-chef duurder opgerold Een nieuw GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 Fiscus overtrad jarenlang de wet Tobias den Hartog Den Haag Ook gedupeerden van de toe slagenaffaire stonden op de lijst van de fiscus. foto anp - Aleid Wolfsen, AP STOCKHOLM KOSTUUMS Er is in aanloop naar Halloween, popcultuurbeurs Dutch Comic Con en carnaval veel vraag naar kostuums uit de Koreaanse Netflix-serie Squid Game. Bij meerdere feestwinkels zijn de pakken en maskers inmiddels uitverkocht. foto epa GENÈVE UTRECHT DEN HAAG Tedros Adhanom Treinkaartjes voor Twaalf vermeende Ghebreyesus tweedeklasreizen leden van een we- heeft geen tegen en abonnementen reldwijd netwerk kandidaten bij de bij de NS worden van cybercrimine- verkiezingen om volgend jaar gemid len zijn opgepakt het leiderschap deld 1,8 procent na een internatio- van de Wereldge- duurder. De verho- nale operatie, zondheidsorgani- ging is gebaseerd waaraan ook Ne- satie (WHO). op het verwachte derland meedeed. Westerse diplo- inflatiecijfer, aldus De bende voerde maten melden dat de NS. De prijs van over de hele we- de directeur-ge- reizen in de eerste reld aanvallen met neraal als enige is klas stijgt in 2022 gijzelsoftware uit genomineerd voor gemiddeld met op overheden en die functie. 3 procent. multinationals. leesboek door de makers van Griezelbende en andere uitgaven van Disney zijn verkrijgbaar bij boekhandels, supermarkten of via

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13