Terneuzen erft beelden van kunstenaar Nand Huyghe 7 Een schuur vol toneelkleding te koop in Zuidzande Een handgemaakt kostuum voor een Marokkaanse prins of een vintage cocktailjurk: de boerderij van de familie Rosendaal bij Zuidzande hangt vol bijzondere kledingstukken. Als de schuur van de familie Rosendaal om tien uur 's och tends open gaat, staan de eerste kle- dingliefhebbers al klaar. Even han den ontsmetten en daarna gras duinen tussen de talloze rekken vol kleding en tafels met accessoi res en hoofddeksels. Alles is keurig gesorteerd en geprijsd. ,,Daar zijn we de hele week mee bezig ge weest. Mijn man heeft er nog extra kledingrekken bij gemaakt", zegt Jenny Rosendaal. Het zijn allemaal spullen met een verhaal: ze verte genwoordigen een stuk toneelge schiedenis. Jenny Rosendaal was ruim veer tig jaar geleden betrokken bij de oprichting van de West-Zeeuws- Vlaamse toneelvereniging De Plat telanders. Ze is nog steeds lid en speelde zelf ook mee, tot een jaar of acht geleden. Veertig jaar to neelvoorstellingen betekent ook enorm veel kostuums, die eenma lig bij grote producties zijn ge bruikt. ,,De kleding was altijd mijn ding. Ik heb alles een jaar of twintig geleden overgenomen." De kleding lag opgeslagen in een zeecontainer en nu vindt Jenny het tijd om de kostuums een nieuw leven te geven. Voor twee, vijf, tien of bijvoorbeeld vijftien euro heb je al iets moois te pakken. Van verkleedkleding tot echte vin tage jassen, pakken ofjurken. Ook schoenen, accessoires oflappen stof zijn er te vinden. Bustier van glitterstof Veel van de kleding is handge maakt, vaak door Jenny zelf. ,,Deze rattenpakken heb ik gemaakt", laat ze zien. Het zijn zeven stuks in to- taal. Jenny maakte ook veel kos tuums voor een uitvoering van Moulin Rouge: een bustier en Ik heb alles een jaar of twintig geleden overgenomen van De Plattelanders broekje van zilveren glitterstof hangen aan een kledingrek en ze ven blauwe danspakjes met een bijzonder verhaal. ,,Ze zijn geïn spireerd op de Cadzandse dracht." Eén van haar favoriete kostuums is een Marokkaans prinsenpak met bijbehorend hoofddeksel. Er is zichtbaar veel tijd en liefde in ge stopt, tot in de kleinste details. Opbrengst naar museum Emma uit Tilburg is er als één van de eerste bezoekers bij en doet een rondje door de schuur. Ze is op va kantie in de gemeente Sluis en liet deze kans niet aan zich voorbij gaan. Met carnaval in het vooruit zicht, zoekt ze samen met haar moeder naar leuke verkleedkle- ding en accessoires. ,,Deze Mexi caanse hoed vind ik erg leuk." Ook iemand die als hobby veel in de westernwereld verkeert, vindt ge noeg: klassieke giletjes en pon cho's worden afgerekend. ,,Deze gilets vind je bijna nergens meer!" Theatermaker Tijl Damen uit Breskens is op zoek met het oog op zijn voorstellingen. Hoeden of ac cessoires voor zijn publiek komen ook altijd van pas: ,,Het publiek speelt bij mijn voorstellingen vaak een actieve rol." De opbrengst van de verkoop gaat naar het onderhoud van Mu seumhuis 1912 in Nieuwvliet, waar Jenny de eigenaresse van is. Mor gen, op zaterdag, is de schuur aan Bruggendijk 7 ook geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Er kan alleen contant betaald worden. De tientallen beelden zijn aan de gemeente Terneuzen geschonken door de nabestaanden van Nand Huyghe. De Vlaamse beel dend kunstenaar overleed in febru ari vorig jaar. ,,Hij had een speciale band met Terneuzen", zegt wet houder Frank Deij. ,,Hij stond ook enkele keren met beelden op onze beeldenroute aan de boulevard." Terneuzen heeft na advies de na latenschap aangenomen. Een auto- matisme was dat niet volgens de wethouder. ,,Het is niet dat wij in zo'n geval heel Hollands direct ja zeggen als we iets gratis kunnen krijgen." De komende tijd gaat de wethou der in samenspraak met Toonbeeld en de zoon van de beeldhouwer be kijken waar, welke beelden in de gemeente geplaatst kunnen wor den. Dat er een aantal terugkomen op de eerstvolgende expo aan de boulevard, staat wat betreft Deij al vast. De wethouder heeft zelfal een paar ideeën. ,,Het Scheldetheater dat twintig jaar bestaat, of het deel van de beeldenroute tussen het beeld van Frank Koulen bij Porgy en Bess en het Sluizencomplex, waar later het beeld de Ballerina gaat komen. Steeds op kruispunten een beeld zodat er kleine kwartier tjes ontstaan." Schoonmaakbeurt De komende tijd wordt besteed aan het inventariseren van de nalaten schap. Enkele beelden hebben mo gelijk een schoonmaakbeurt nodig en het verplaatsen van de stenen kolossen is ook nog een kluif. ,,Je pakt deze niet zomaar op", lacht Deij. We willen de binnenstad graag verfraaien en daar zouden we deze beelden goed voor kunnen ge bruiken." VL ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 'Alles hier heeft een verhaal' Sophie Stockman Zuidzande - Jenny Rosendaal TERNEUZEN Het lijkt een wonderlijke plek voor een beeldenexpositie, ach ter de Koegors waar net de brandweer oefent op het ope nen van een autowrak. Het is maar tijdelijk. - Guido van der Heijden Frank Deij tussen de beelden die overleden kunstenaar Nand Huyghe heeft nagelaten aan de gemeente. foto gianni agosti rtLEinj Jenny Rosendaal verkoopt toneelkleding van De Plattelanders. De blauwe jurk is een danspakje uit de voorstelling Moulin Rouge en is ge- inspireerd op de Cadzandse streekdracht. foto gianni agosti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 135