Primeur voor Middelburg Proosten op een uitverkocht Oktoberfest in Graauw Stal van Beatrixhoeve zet de deuren open 6 Verticale zonnepanelen Ze geeft direct aan dat zulke bij zondere panelen nu nog veel te duur zijn om terug verdiend te worden. ,,Maar we willen laten zien dat er meer mogelijk is dan de klassieke zonnepanelen." De ge meente kon die panelen installeren dankzij subsidie uit het Interreg Vlaanderen-Nederland project TERTS. De panelen zitten naast de hoofdentree en zijn voorzien van een kunstzinnige grafische voor stelling. Ze zijn matzwart met een verticaal rood adertje. Het design is in het glas van de panelen gegra veerd waardoor de panelen kleur vast zijn en het design niet door De zonnepanelen wekken zo'n 4.700 kWh per jaar op weersomstandigheden kan wor den aangetast, wat bij een folie op de panelen wel zou kunnen. De kleur van de panelen past volgens haar goed bij de bakstenen gevel. Gezamenlijk wekken ze de sugges tie van toneelgordijnen langs de entree van de schouwburg. In totaal gaat het om veertig vier kante meter aan zonnepanelen. Sa men wekken ze zo'n 4.700 kWh per jaar op. Dat is ongeveer de hoe veelheid elektriciteit die twee huishoudens jaarlijks verbruiken. Energietransitie De stadsschouwburg is een mar kant gebouw in het beschermde stadsgezicht van Middelburg. Ge meente Middelburg is eigenaar van het pand. Om de energietransitie te versnellen wordt gezocht naar di verse manieren om op een duur zame manier energie op te wekken. Een bekende techniek hiervoor zijn zonnepanelen. Deze worden doorgaans op daken of op de grond geplaatst. Toepassen van verticale panelen vraagt om een maatwerk oplossing. En zo zijn er volgens Hannewijk wel meer maatwerkop lossingen. Zo juicht ze het al toe als inwoners meer de fiets pakken of een dag geen vlees eten. Ook wil ze de horeca en het midden- en klein bedrijf uitdagen om stappen te zet ten en duurzamer te worden. Ze erkent direct dat het voor bedrijven ingewikkeld is om subsidie aan te vragen. „Daarom vragen wij als ge meente ook aan het Rijk om met aantrekkelijke regelingen te ko men." Voor het ontwerp van de verti cale zonnepanelen huurde de ge meente een bureau in dat een stu die verrichtte naar de mogelijkhe den. Voor het rendement is de oriëntatie belangrijk: zoveel moge lijk op het zuiden gericht en zo min mogelijk schaduw. Voor bewust wording van inwoners voor de energietransitie is volgens de ge meente belangrijk dat de panelen zich in het zicht bevinden vanaf de straat. Op de weg richting Graauw pik je de feestgangers er onderweg zo uit: fietsers met blote benen on der hun dikke jas en een groene jagershoed op, rijden richting de sportvelden. Daar staat een grote feesttent, waarin je je meteen in Duitsland waant: lange tafels, grote bierpullen en feestmuziek. Het hele plaatje klopt, alle vrij willigers dragen lederhosen of een dirndl. Bezoekers halen het maximale uit de avond. Als 't ekken om half zeven open gaat, melden de eer ste feestvierders zich. Nog vóór de band Zugabe of dweilband de Bareélen een noot gespeeld heb ben. ,,We beginnen vroeg omdat We beginnen vroeg omdat we om twaalf uur moeten stoppen. Het is gewoon heel fijn dat het weer kan we om twaalf uur moeten stop pen", zegt Ricardo Crombeen van de organisatie. ,,Het is gewoon heel fijn dat het weer kan." Een groep voetballers van VV Graauw heeft hun plek aan één van de lange tafels ingenomen en Kim de Caluwé brengt de eerste halve liters bier rond. Ze heeft een grote lach op haar gezicht. ,,Ik vind dit zó leuk, zelfs nog leuker dan Graauwrock." De serveer sters pakken moeiteloos zes pul len tegelijk vast. ,,De glazen zijn sinds een paar jaar van plastic en daarom niet zo zwaar. En dat scheelt als je helemaal naar achte ren moet lopen!" De familie Bouthoorn kocht in 1999 een vervallen boerderij bij Axel en toverde die om tot een moderne manege. Zowat alles werd de afgelopen jaren ver nieuwd. Sophie Stockman Axel Het bedrijf is vandaag te bezoeken, dan zet Stal Beatrixhoeve Bout hoorn de deuren open voor pu bliek. De familie Bouthoorn ver ruilde Oude-Tonge in 1999 voor Zeeuws-Vlaanderen. ,,Het was een boerderij met oude schuren en we zijn van lieverlee gaan bou wen", vertelt Emmy Bouthoorn. Stal Beatrixhoeve is een echt fami liebedrijf, bijna alles doet de fami- lie Bouthoorn zelf. Na jaren hard werken, is het oorspronkelijke erf niet meer te herkennen. Stapmolen Eén van de laatste aanwinsten is een nieuwe stapmolen en er zit sinds kort een spiegelwand in de rijhal. ,,We zijn qua bouwen nu een heel eind klaar, maar nog niet helemaal." Het volgende project is een open nok en de buitenbak wordt aangepakt. Naast het bekij ken van het bedrijf, is er tijdens de open dag van alles te zien en doen voor paardenliefhebbers. Paardenweegschaal Paarden kunnen gewogen worden en met informatie over het ge wicht, kunnen de eigenaren naar een voerspecialist. Ook is er een dierenarts, hoefsmid en ruiter sportwinkel. Julia Bouthoorn, de dochter van Emmy, geeft demon straties. ,,Over hoe de opleiding van een vijfjarig paard gaat en er is een kuur op muziek." De stal heeft er nog een functie bijgekregen. Henk Bouthoorn, de vader van Emmy, heeft recent het Zeeuwse voerafhaalpunt van be drijf Mulders uit Oudenbosch overgenomen. Er is voer voor paar den maar ook voor bijvoorbeeld honden, geiten en schapen af te halen. zaterdag 30 oktober 2021 schouwburg VL Serveerster Kim de Caluwé brengt de eerste bierpullen rond en heeft er zin in. foto gianni agosti Aan de gevel van de Middel burgse stadsschouwburg zijn verticale zonnepanelen aange bracht. Het is een demonstratie project om te laten zien dat het ook op een architectonisch waardevol pand in een histori sche omgeving mogelijk is duur zame energie op te wekken, aldus Annet Hannewijk van de gemeente. Emile Calon Middelburg Een zitfeestje saai? Niet als het Oktoberfest in Graauw is! Aan lange tafels werd er gefeest, gelachen en vooral héél veel geproost. Het feest was met 550 bezoekers volledig uitver kocht. Sophie Stockman Grauw - Ricardo Crombeen, Oktoberfest Vandaag is de feesttent het to neel voor de Herfstparty XXL. De bands Spank, The Euros en The Hilbilly Moonshiners treden op. Een kaartje kost 20 euro in de voorverkoop en 25 euro aan de deur. De tent gaat om 17.30 uur open en de eerste band be gint om 18.00 uur. De Beatrixhoeve is vandaag van 10.00 tot 15.00 uur te bezoeken aan de Zaamslagseweg 4 in Axel. - 5 -f7. V --j* Stal Beatrixhoeve Bouthoorn zet vandaag de deuren open voor publiek. De familie Bouthoorn toverde een vervallen boerderij om tot moderne manege. foto aj pictures VVV VV' III., .1,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134