Afgebrand Takii Seed wordt hersteld, personeel werkt alweer Onruststoker meteen beboet in Heinkenszand II 7 KEES VAN DEN BOVENKAMP NUMMER 36 Ze liggen alle 35 bij elkaar in de boekenkast van Kees van den Bovenkamp: de fotoboekjes die hij samenstelde over Zeeuwse dorpen. En nummer 36 komt eraan, over Sint-Annaland. De lijst met dorpen waarvan de inwoner van Waarde in de his torie dook, is inmid dels veel langer dan die met plaatsen waar hij nog niet was. Althans, toch zeker op de Be- velanden. ,,Ik wil binnenkort nog 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen doen. Dan ben ik in deze regio wel een heel eind rond", vertelt hij. Thoolse primeur Ook over Walcherse dorpen ver schenen al meerdere boekjes, maar op Tholen was de schrijver nog niet eerder: Sint-Annaland heeft daar de primeur. ,,Ik kwam in con tact met Kees Fase. Die bleek meer dan 30.000 oude foto's uit Tholen te hebben. Hij woont in Sint-An- naland. Dus we zijn daar begon nen." De vele foto's in de boekjes wor den uiteraard voorzien van tekst. Die komt vaak pas tot stand na een flinke zoektocht. Als het een beetje kan, worden alle mensen bij naam genoemd - ook die op klas- senfoto's of beelden met complete verenigingen. Hulp uit het dorp is dan onmisbaar. Van den Boven- Dat zegt Ton Kuipers, directeur van Takii Europe, waarvan de vestiging in Sint-Annaland een onderdeel is. Takii werd onlangs getroffen door een grote brand. De twee loodsen en het kantoor van het bedrijf gingen verloren. ,,We zijn erg geschrokken", zegt Kuipers. ,,Maar gelukkig zijn onze mensen ongedeerd gebleven." Zaden veredelen Takii is een van oorsprong Japans bedrijf, met dochtervestigingen in Europa. Het bedrijf richt zich op de veredeling van zaden, om zo sterke groente- en bloemrassen te ont wikkelen. Dat gebeurt bij telers in de buurt, en op velden om het be drijf heen. Daar worden zowel in de open lucht als in tunnels bloe men en groenten gekweekt. In één van de loodsen lag een deel van de oogst te drogen. Die ging verloren en laat zich niet zomaar aanvullen. ,,We zitten natuurlijk met de seizoenen", zegt Kuipers. ,,We kunnen die pas volgend jaar opnieuw telen." Volgens de direc teur is het 'bijna onvermijdelijk' dat het bedrijf de komende tijd 'nee' moet verkopen aan sommige klan ten. ,,Bepaalde producten hebben we dit seizoen niet. We kijken na tuurlijk wel naar alternatieven." Naast oogst gingen onder meer landbouwmachines en het onder komen voor het personeel verloren. De werknemers - in Sint-Anna- land zijn het er vijf - zijn inmiddels ondergebracht in tijdelijke gebou wen op het terrein en weer aan het werk. Het bedrijf gaat de boel op nieuw opbouwen, zegt Kuipers. Wanneer dat gebeurt, is nog onbe kend. Heinkenszand De politie is klaar met waarschu wen: jongeren die in Heinkens- zand voor onrust en troep zorgen, krijgen voortaan meteen een boete. De politie zette die waarschu wing deze week op sociale media en voegde meteen daad bij het woord: afgelopen dagen werden meerdere boetes uitgedeeld. Heinkenszand heeft al geruime tijd last van jongeren die lawaai maken, vuurwerk afsteken, glas op straat gooien en dingen kapot ma ken. De politie en de gemeente Borsele proberen er samen wat aan te doen. Daarbij wordt in eerste in stantie ingezet op preventie, geeft een woordvoerster van de ge meente aan. ,,We krijgen daardoor steeds beter grip op de situatie, maar het blijft lastig om te bepalen om wie het nu precies gaat." Er hangen immers best veel jongeren in steeds wisselende samenstellin gen rond. Daarom wordt er vanaf nu ook strenger gehandhaafd. Politie en boa's van de gemeente trekken in Heinkenszand samen op en pak ken bij een 'gevalletje heterdaad' meteen door, waarschuwen ze. Ook mensen die hun id-bewijs niet kunnen laten zien, zijn straf baar, benadrukt de politie. daat, die ze tijdens de bevrijding ontmoette. Zij woont nu nog steeds in Engeland. kamp werkt voor elk boek samen met lokale kenners. ,,Soms is dat één persoon. Maar soms ook wordt er een hele commissie opge tuigd. De één haalt de ander er nog even bij, en die kent ook weer ie manden dat levert dan toch een berg foto's op Of Uitgebeeld verleden van Sint- Annaland het begin is van een hele serie over Thoolse plaatsen, durft Van den Bovenkamp nog niet te zeggen. Op zich leent het eiland, met z'n vele dorpen, zich er wel voor. Want grotere plaatsen en steden, daar begint hij niet meer aan. ,,Dat loopt gewoon niet. Ik heb met Hans Lindenbergh een boekje gemaakt over Goes, met prachtige foto's van oude winkels en verdwenen gebouwen. Maar er De één haalt de ander er nog even bij, en die kent ook weer iemand... en dat levert een berg foto's op... was heel weinig interesse. De bin ding van dorpsbewoners met hun omgeving en de historie is gewoon veel groter." 'Uitgebeeld verleden van Sint Annaland' is een feest van herken ning voor zeker de oudere inwo ners van het dorp. Honderden be woners van de afgelopen 70 jaar worden er in beeld gebracht en bij naam genoemd, op onder meer schoolfoto's, uitjes, straatbeelden en sportwedstrijden. Er komen ook specifiek Stallandse onder werpen aan bod: de bouw van windmolens bij het dorp, het turnsucces van Melissa Scherpe- nisse en de vervaardiging van een enorme bezemsteel, waarmee het dorp het Guinness Book of Re cords haalde. En natuurlijk kleine, leuke dorpsweetjes, zoals de brui loft van 'meisje uit het dorp' Dina van der Male met een Britse sol- zaterdag 30 oktober 2021 Historie van Sint-Annaland in beeld Martijn de Koning Sint-Annaland De afgebrande loodsen van Takii Seed in Sint-Annaland worden herbouwd. Medewerkers zijn er, vanuit tijdelijke gebouwen, al weer aan het werk. De verloren producten kunnen pas in het volgende kweekseizoen weer worden aangevuld. Martijn de Koning Sint-Annaland Martijn de Koning Dina van der Male trouwde in 1956 met de Britse soldaat Don Monger, die ze tijdens de bevrij ding ontmoet. Ze vertrok met hem naar Engeland, waar ze nog steeds woont. collectie kees fase Het boek is te koop op verschil lende locaties in onder meer Sint-Annaland, en rechtstreeks bij de schrijver via 0113-501971 of cvdb44@gmail.com. aan zijn 36e fotoboek over Zeeuwse plaatsen. foto johan van der heijden Kees van den Bovenkamp is toe - Kees van den Bovenkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 133