II Nacht van de Nacht: bezoek sterrenwacht Key Accountmanager 6 De molen, het voetbalveld dat er ooit was, de haven... Oude herinneringen worden opgehaald in de documentaire die Kees Hillebrand maakt over Zonnemaire. FILM KEES HILLEBRAND Alle oudere Zonnemai- renaren hebben het er nog over: de muziek tent die ooit op het Breedveld stond. Het was dé ontmoetingsplek in het dorp. Ook filmmaker - hij doet het voor de hobby - Kees Hillebrand (75) begint er direct over als hij naast het pas onthulde beeld van dirigent Kees Everwijn staat. ,,Ik heb als kind nog met mijn vader op de muziektent gestaan." Over Everwijn - timmerman van be roep - weet hij te vertellen dat die zijn timmerloods achter het café d'Ouwe Smisse had. Zijn beeld, op de hoek van de Oostweg met de Oprit, kijkt dus uit op twee plek ken die van betekenis voor hem waren. Hillebrand is in Rotterdam ge boren, maar verhuisde als baby al naar Zonnemaire waar hij tot zijn veertiende woonde. Tegenwoordig vertoeft hij in Veghel, maar hij heeft nog familie in het Schouwse dorp wonen. Zodoende komt hij er nog regelmatig. ,,Ik heb het zien veranderen." Filmvirus In een Brabantse kroeg vertelde hij over het Zonnemaire van vroeger tijden. Een bargenoot zei: ,,Kees, daar moet je wat mee doen." Hille brand vond dat zelf eigenlijk ook wel. Als kind al is hij door zijn oom besmet door het filmvirus. ,,Hij werkte bij de televisie en door hem ben ik aan het filmen geraakt. Ik begon met een klein cameraatje waarbij je je filmpje, eigenlijk een spoeltje, halverwege moest om draaien." Professioneel camera man is hij nooit geworden. ,,Ik heb gewerkt als servicetechnieker voor de Rijksbouwdienst." Maar filmen is hij altijd blijven doen, als hobby. ,,Elke week ga ik met een lokale verslaggever mee voetbalwedstrij den af. Hij doet de interviews, ik film. Een paar jaar terug heb ik op- names gemaakt bij de open dag voor het jubileum van het Waters noodmuseum. Ik heb opnames ge maakt in Erp op de fancyfair van het tijdschrift Margriet. In corona- tijd ben ik in Veghel beelden we zen maken en heb ik mensen geïn terviewd en gevraagd: hoe maak je je dag vol?" Draaiboek En nu is Hillebrand in Zonne- maire voor een documentaire. Vrijdag staat hij er bepakt en be zakt met camera en een draaiboek in de hand. ,,Een draaiboek moet je wel hebben, maar verder is het voor mij ook nieuw." Het is zijn eerste documentaire. ,,Ik ben al een jaar bezig met de voorberei ding. Ik heb allemaal oude foto's verzameld. Ik laat inwoners wat vertellen voor de camera en dan Ik ben al een jaar bezig met de voorbereiding. Ik heb allemaal oude foto's verzameld plak ik die foto's er later bij." Ook de onthulling van het beeld van Everwijn komt in de documen- taire. ,,Dat heeft Kees Duinhouwer voor mij staan filmen." Vier inwoners werken mee voor de camera. ,,Mijn nicht Luci de Vlieger is voorzitter van de mu ziekvereniging die zoveel betekent voor het dorp. Zij vertelt daar over." Verder vertelt Coba Fon- teine wat over Dijkhuisjes en het krekengebied, Luci's man Hans weet van alles over de voetbal en Kees de Munnik is een lopende encyclopedie wat Zonnemaire be treft. ,,Van een paar uur film wil ik een documentaire van maximaal 20 minuten maken" Binnen drie weken wil Hillebrand zijn film af hebben. Hij plaatst 'm dan op You- Tube. OOSTKAPELLE Tijdens de Nacht van de Nacht vandaag (za terdag) brengen twee groepen be langstellenden een bezoek aan de sterrenwachten van Astronomy Project Oostkapelle. Daar krijgen ze een presentatie en een rondlei ding en bij helder weer kunnen ze door de telescopen naar de vele sterren kijken. De beide groepen verzamelen om 19.00 en 20.30 uur bij het par keerterrein Randduin aan het einde van de Strandweg in Oost- kapelle en lopen vervolgens door de donkere (park)bossen van de buitenplaatsen Berkenbosch en Duinbeek naar de sterrenwach ten. Zet alle zintuigen op scherp en kom zelf de schoonheid van de donkere nacht ervaren, aldus de organisatie van deze tochten. Donkerste plek Nederland is één van de meest verlichte landen ter wereld. In Oostkapelle ligt de donkerste plek van Zeeland en één van de don kerste plekken van Nederland. Maximaal 25 personen, vanaf zes jaar, kunnen per groep mee. De activiteit duurt ongeveer 1,5 uur. In de groep die om 20.30 uur vertrekt, is nog beperkt plaats be schikbaar. Aanmelden bij de balie van het Inspiratiepunt Oostka pelle, Joh. de Pourckstraat 2. Nothing too heavy, nothing too high! Door onze sterke groeren focus op de lokale markt, zijn wij voor onze nieuw te openen vestiging in Vlissingen op zoek naar een Stroomt verticaal transport door jouw bloed? Check www.sarens.com Interesse? Stuur je CV naar werkenbij@sarens.nl MLiM Vil f zaterdag 30 oktober 2021 Hoe Zonnemaire vroeger was Valeska Nastaly Zonnemaire Kees Hillebrand (l) maakt een documentaire over historisch Zonnemaire. Inwoonster Coba Fonteine werkt eraan mee door haar verhaal voor de camera te vertellen. foto sandra schimmelpennink -Kees Hillebrand, filmmaker 000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129