IK STA ANDER HALF UUR OP ÉÉN BEEN' Carel Kraayenhof 'Tussen de weilanden is geen verleiding' 'Yoga op de trilplaat helpt waanzinnig' 'Ik droom dat ik mijn bandoneon vergeet' 'Mijn vrouw is helemaal opgebloeid' 'Met dank aan de kat met de drie poten' Door de lockdowns stond hij op het randje van een inzinking, maar zijn vrouw trok hem uit het dal. Carel Kraayenhof: 'Wat ook helpt: ik woon op een van de mooiste plekken op aarde.' ETEN DRINKEN 'Heel gezond, veel groente, zelden vlees en af en toe vis. Ik word duizelig van een tekort aan B12, die vitamine slik Ik erbij. Mijn huis is omgeven door weilanden, er is geen enkele verlokking om naar restaurants te gaan. Overal lopen dieren. Ik ben flexitariër geworden vanwege de bioindustrie. Zo'n bericht dat er weer een stal met tienduizend varkens is afgebrand - verschrikkelijk hoe we met dieren omgaan. Toen onze twee ling nog thuis woonde, aten Thirza en ik al vaak vegetarisch en maakten we vlees voor de kinderen. Sinds de jongens in Amsterdam wonen, zijn ze ook vegetariërs. Drinken doe ik bijna niet, gisteren voor de première een glas wijn bij de vis, een keer in de drie maanden een glas whisky. Vroeger meer, het is lekker om aangeschoten te zijn, maar ik kan drank makkelijk laten staan. Meer problemen heb ik met snoep, koekjes en chips.' BEWEGEN 'Ik wandel graag en heb een elektrische fiets, maar dat helpt niet erg. Mijn werk is mijn workout: als ik optreed sta ik anderhalf uur op één been, het andere staat op de kruk en draagt de bandoneon. Dan krijg ik 's nachts zweepslag. Sinds kort doe ik op de trilplaat een soort yoga-oefeningen en dat helpt waanzinnig. Het in mijn eentje in- en uit laden van mijn geluidsinstallatie en het op- en aftouwen van het podium is ook een workout. Mijn vingerspieren krijgen de meeste beweging. Bandoneon spelen is meer hersen- dan spierwerk. Tijdens oefeningen ben je de hele tijd intensief met je linker- en rechterhersenhelft bezig.' SLAPEN 'Dat verschilt. Als ik een tekst moet leren, lees ik het script in gedachten in bed. Dan heb ik moeite met slapen. Ik heb vaak dezelfde droom: dat ik voor een optreden terugga naar een hotel maar het niet meer kan vinden. Of dat ik mijn bandoneon vergeet. Mijn bassist, die zelfverzekerder is dan ik, heeft hetzelfde: dromen dat je te laat komt of je instrument in de trein laat liggen. Overigens heb ik weinig slaap nodig, vier, vijf uur is voldoende.' SCHERMTIJD 'Ik gebruik mijn mobiel om te mailen en te appen, niet voor social media. Dat doet mijn manager tegenwoordig. Mijn vrouw Thirza was 25 jaar mijn persoonlijke manager en boeker van het sextet dat ik helaas door de culturele kaalslag heb moeten opheffen. Het is een vrij ondankbaar beroep, want je moet veel regelen en de artiest krijgt alle eer. Ze is nu fulltime lifecoach en helemaal opgebloeid. Naast mijn mobiel gaat het grootste deel van mijn schermtijd naar muziek arrangeren en componeren.' ONTSPANNEN 'Ik woon in een rustige omgeving, het is er doodstil. Dat is al ontspannend. Muziek is mijn drug. En ik kan mateloos naar films kijken. Films inspireren me tot muziek maken. Net als dieren. Ik heb naar aanleiding van een aangewaaide kat op drie poten een zamba geschreven die je telt in drieën. Het intro speel ik met één pootje, met mijn linkerhand.' MEZZA 47

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 127