Carnavalsvierders door oplaaien corona wéér tussen hoop en vrees effeweg.nl Winterreizen incl. garantiepakket 11 effeweg.nl of bel 08810 30 800 DUURZAAMHEID STAATSSECRETARIS SCHERPT REGELS AAN Geen wegwerpbekertje, maar een eigen mok op kantoor. Daar valt bijna niet meer aan te ontkomen. Vanaf 2023 zijn (plastic) wegwerpbekertjes uit den boze. Staatssecretaris Steven van Weyenberg (D66, Infrastructuur en Waterstaat) schrijft in een Kamerbrief dat kantoormedewerkers in 2023 'in principe alleen nog afwasbare bekers' dienen te gebruiken. Toch komt er geen totaalverbod op de koffiebekertjes. De staatssecreta ris meldt dat op kantoor, bij een snackbar of in een winkel alsnog gebruik kan worden gemaakt van niet-duurzame producten, als het bedrijf voor hoogwaardige recycling zorgt en de producten gescheiden inzamelt. Daar zijn strenge voorwaar den aan verbonden. In 2023 moet 75 procent van alle gebruikte wegwerpbekertjes apart worden ingezameld en vanaf 2026 gaat het al om 90 procent. Ook komen er strengere regels voor niet-duur zame verpakkingen voor kant-en-klaar- producten. Voor wegwerpverpakkin gen voor kant-en-klaarmaal- tijden, zoals maal tijdsalades, moet extra worden betaald of ze moeten verpakt zijn in herbruikbaar materiaal. Volgens Van Weyen berg gooien we jaarlijks ruim zeven miljard plastic weg- werpbekers en voedselverpakkin- gen weg, omgerekend negentien miljoen stuks per dag. Deze ma terialen zijn vaak lastig te recy clen. Denk aan papieren koffiebe- kers die vaak toch nog een laagje plastic bevatten om warme dran ken vast te houden. Toch zijn er volgens de staatssecretaris vol doende duurzame alternatieven. Dat laatste wordt bevestigd door Tim Schoenmakers van de Belangenvereniging Tankstations (BETA). Volgens hem zijn de af- Het zijn vooral de plastic dekseltjes waar we van af moeten gekondigde maatregelen in de praktijk 'niet zo ingewikkeld' voor tankstations; locaties waar veel koffie en thee wordt gedron ken. ,,Veel wegwerpbekertjes zijn nu al gemaakt van materiaal dat 100 procent recyclebaar is. Het zijn vooral de plastic dekseltjes waar we van af moeten. Ik denk dat de markt voldoende tijd heeft om hier op te anticiperen en voor alternatieven zal zorgen. Dat zag je ook toen de plastic tasjes in winkels in de ban werden gedaan. We wennen er snel aan.'' Thermosfles Schoenmakers vermoedt dat chauffeurs vanaf 2023 vaker een eigen mok of thermosfles mee zullen nemen om bij tankstations koffie of thee te tappen. Ook bij leveranciers van koffie- automaten, zoals Jacobs Douwe Egberts (JDE), wordt het nieuwe eisenpakket niet gezien als een groot obstakel. „Alle koffiebekers, ongeacht het materiaal waarvan ze gemaakt zijn, zijn recycle baar mits ze op de juiste manier worden ingeza meld en verwerkt. Die J afvalinzameling ge beurt door onze klan- J ten zelf. Daarnaast wordt weieens verge ten dat onze papieren bekers tot vier keer kunnen worden her gebruikt", aldus een JDE-woordvoerder. Afgelopen zomer is ook het verbod op plastic rietjes en roerstaafjes ingegaan. En sinds 1 juli wordt er ook statiegeld geheven op kleine plastic flesjes. Vanaf volgend j aar komt daar statiegeld op blikjes bij. De maatregelen zijn bedoeld om wegwerpplas- tic en zwerfafval terug te drin gen uit het milieu. Alles hebben ze er in Venlo aan ge daan om op de elfde van de elfde, 11 november dus, om elf over elf het carnavalsseizoen met elf kanons- schoten verantwoord af te kunnen trappen. ,,We hebben gekozen voor een gesloten evenemententerrein voor het stadhuis", zegt voorzitter Roel Versleijen van Jocus, dat het feest in Venlo traditioneel organi seert. ,,We werken met het corona toegangsbewijs. En we overwegen ook nog kaartverkoop, zodat de GGD bron- en contactonderzoek kan uitvoeren als er achteraf toch besmette mensen aanwezig zou den zijn geweest." Jocus is de oudste carnavalsver eniging van Nederland. Vastelao- vend, zoals carnaval in Limburg wordt genoemd, zit er diep veran kerd. Versleijen: ,,Venlo wordt niet voor niets de stad van lol en plezier genoemd. We zijn allemaal enorm toe aan een carnavalsfeest. Even stoom afblazen na een vervelende periode." Nadat carnaval 2020, zonder dat ie mand het doorhad, het super- spreadevent bleek te zijn dat het coronavirus in Nederland mede in het zadel hielp, bedierf de pande- mie sindsdien alle feestvreugde. In Breda (in de carnavalsperiode Kie- legat) werd de nieuwe Hoogheid (prins) vorig jaar digitaal gepre senteerd. ,,Dat willen we natuur lijk nooit meer", zegt Lucien Ver hoef, voorzitter van Stichting Kie- legat. Ook in Breda is een feest ge pland op een afgesloten gedeelte van de Grote Markt, met kaartver koop en controle op een geldige QR-code. ,,Dat is al raar, want car naval is juist een feest waarbij je niemand uitsluit." Geen optie Ergens in het grijsgebied tussen hoop en vrees volgen ze in het zui den van het land de berichtgeving vanuit Den Haag. ,,Vertrouwen is op dit moment een groot woord'', zegt Bredanaar Verhoefop de vraag of hij denkt of het grote feest in de geplande vorm door kan gaan. ,,Het is absoluut spannend." In Venlo ho pen ze ook gespaard te blijven van nog meer restricties. ,,Een evene ment met verplichte zitplaatsen is voor ons echt geen optie. Maar het moet veilig kunnen, dat staat voorop." a. 359 va. 449 va. 349 Geld-terug-garantie Q Repatriëringsgarantie Q Zekerheid via SGR va. 299.- Wintersfeer Wenen Wintersfeer Drenthe - AU inclusive Wandelen of langlaufen Bayerisch Eisenstein Wintersfeer Krakau en omgeving Wintersfeer Kirchberg in Tirol Boek zonder aanbetaling GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 Zwanenzang van wegwerpbekertje Sanne Schelfaut Den Haag - Tim Schoenmakers, BETA Gaat carnaval wederom niet door? FOTO MARC BOLSIUS Gaat de coronadrukte in de zie kenhuizen de carnavalsvierders nu wéér dwarszitten? De bib bers nemen langzaam toe in het Zuiden. Chris van Mersbergen Venlo 8 dagen 8 dagen GEEN TOESLAG 1-PERSOONSKAMER ALL INCLUSIVE if 8 dagen Logies en ontbijt Vertrek: 22 jan, 5,12,26 Feb, 5,12,19 mrt ALL incLusive Vertrek: 22 jan, 12 Feb, 19 mrt Ontbjjten diner Vertrek: 22 jan, 5,19 Feb, 5 mrt Ontbijt en diner Vertrek: 12,19,26 Feb, 12,19 mrt Ontbijt en diner Vertrek: 8jan, 5 Feb, 12 mrt Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten, CaLamiteitenfonds en SGR bjjdrage. ANVR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11