'Ik stond in een zaaltje, gehuld in een fel, wit licht. Als het voorportaal van de hel' verboden. De Jehova's getuigen vieren alleen huwelijken en trouwdata, dat zijn verbintenissen door God. We ontdekten pas echt hoe erg Soraya gebukt ging onder de regels van haar geloof toen ze begon te puberen en overwoog uit de geloofsgemeenschap te stappen.' Dingler: 'Ik was zeventien toen ik de afspraken van het geloof los begon te laten. Ik wilde niet meer langs de deuren om De Boodschap te verkondigen. Stelde steeds meer vragen. Waarom we binnen het geloof de evolutie theorie niet bespraken. Of ons dienden te onthouden van seks voor het huwelijk - je koopt toch ook geen auto zonder eerst een proefrit te maken? Wat praat je werelds, zeiden mijn ouders dan. Kreeg ik weer dagen extra Bijbel studie. Onder begeleiding van mijn vader, als ouderling een man met aanzien binnen de Jehova's getuigen. Toen ik op mijn achttiende ook nog uit de kast kwam als lesbienne, was er geen weg meer terug. Ik wist al veel eerder dat ik op vrouwen viel maar had nog even, op mijn vijftiende, een vriendje in het geloof, om mijn ouders tevreden te stellen. Hij was mijn beste vriend. Ik dacht: als ik dan met een man moet trouwen, dan maar met hem. Tot een vriendin zei: maar dan moet je ook seks hebben, hè. Waarop ik het uitmaakte, er thuis steeds meer wrijving kwam, en ik niet anders kon dan opstappen.' Dat ging er niet lichtzinnig aan toe, begrijp ik uit De zonde waard. Dingler: 'Ik moest in een zaaltje verschijnen, gehuld in een fel, wit licht. De gang ernaartoe voelde als het voor portaal van de hel. Voor een raad van ouderlingen diende ik "comité te staan" en verantwoording af te leggen over mijn kritische houding en geaardheid. Alsof ik iets fout had gedaan. Ik wist wat de consequenties waren. Dat iedereen binnen het geloof, inclusief mijn eigen ouders en zus, me de rug zouden toekeren - maar ook dat zij mij zouden verliezen. Ik belandde in een enorm gat, daarna. Gelukkig was Esmée er om me op te vangen.' Van der Vlugt: 'Dat ging geleidelijk. Toen Soraya ouder werd en haar uit treding meer had verwerkt, kwam het ter sprake. Een hele roman leek me lastig, want zo'n verhaal moet je vanuit jezelf vertellen en dit is echt haar verhaal. Ik heb veel thrillers geschreven en het wordt steeds lastiger daar vol doening uit te halen, ik raak een beetje uitgethrillerd. Ik schrijf liever historische romans, die geven me de kans meer gelaagdheid te geven aan mijn verhalen. Met De zonde waard voelde het goed weer een thriller te schrijven, maar ik wilde het onderwerp niet gebruiken voor mijn eigen gewin. Het zou het broze contact dat Soraya nog had met haar familie voorgoed kunnen verbreken. Zij zou degene zijn die de meeste reacties over zich heen zou krijgen.' Dingler: 'Tijdens kerstavond bij Simone twee jaar geleden, we zaten te gourmetten, was ik het nota bene die opperde: zou je niet eens willen schrijven over mijn verhaal? Amper een maand later appte Simone: zie je dat nog zitten? Ik vind het belangrijk een groot publiek te bereiken met mijn verhaal. Het gebeurt nog te veel dat mensen een sociaal doodvonnis krijgen als ze breken met hun geloofs gemeenschap. Dat is geestelijk enorm schadelijk. Als ik me niet had durven uitspreken, was ik nu getrouwd, moeder van drie kinderen en doodongelukkig. Ik wil graag aan anderen laten zien dat je voor jezelf mag kiezen. Mijn boodschap gaat niet zozeer over breken met de jehova's, of welk geloof dan ook, maar over durven zijn wie je wilt zijn.' Dingler: 'De jehova's zijn geen gemeenschap die bekend staat om gewelddadigheid, eerder om stilte en besloten heid. Ze houden hun regels het liefst voor zich omdat ze weten dat anderen die niet zullen begrijpen. Ik verscheen een paar keer in de media. Bijvoorbeeld in de Videoland serie Kalifaatkinderen, over brainwashing, en een uitzen ding van EditieNL. Na zo'n programma was ik altijd bang voor de reactie van mijn ouders, maar de telefoon rinkelde nooit. Alsof ik niet bestond.' Van der Vlugt: 'Ik ben uitgescholden op straat, al verschijnt mijn boek pas begin november. Diegene vond dat ik leugens verspreidde en Soraya geen platform moest geven. Ik ben rustig doorgelopen.' Ze is even stil. Vervolgt: 'Iedereen heeft recht op zijn geloof. Elk verhaal heeft twee kanten en de familie van Soraya heeft ook verdriet. Niemand wil zijn dochter verliezen - mijn hart voelt ook een deel van hun pijn.' Dingler: 'Ik verwijt mijn familie niets. Mijn ouders wisten en konden niet beter.' MAANDENLANG SPRAKEN DE VROUWEN wekelijks af. Elke keer als Van der Vlugt een passage over hoofdpersonage Wanneer besloten jullie dat er een boek over moest komen? Zijn jullie bang voor represailles? 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 112