Als de oudste dochter het lege huis binnenkomt, roept ze nog altijd: 'hoi moeder' 3\^*k rr„ a? ysu 3ê>Mir^r v *- rsc* -' I u I 'I l Tegen een van die vaasjes een ansichtkaart van een tropisch vakantieoord die Jo bij leven niet meer bereikte. Voor de foto een glazen pot met krammetjes die ze overhield aan een operatie aan een vernauwde beenslagader. Ze had het plan de krammetjes in een schilderij te verwerken, vertelt Antoinette, maar dat stelde ze eindeloos uit. Zolang dat schilderij niet afcwam, kon zij niet sterven. Moeder was daar heilig van overtuigd. De gedenktafel maakt dat Antoinette zich niet moederziel alleen voelt als ze in dit lege huis komt. 'Hoi moeder,' roept ze al in de deurpost. Ze wacht nog elke keer op haar stem. HOE VAAK IS ZE HIER SINDS haar moeders overlijden geweest, vraag ik Antoinette. Twee dagen na de begrafenis was ze hier voor het eerst, vertelt Antoinette. Die keer heeft ze alleen maar in de kamer gezeten. De dag daarna kwam de gemeente het bed ophalen dat moeder had mogen gebruiken. De keer erop draaide ze een wasje en gaf ze de planten water. Pas een week later begon ze met het inventariseren van moeders bezittingen. Schoorvoetend. In een huis vol spullen. Dat doet ze nu bijna iedere dag. Steeds een uur of drie. Ze wijst naar de hoek van de woonkamer waar ze volstrekt willekeurig is begonnen. Dat is de hoek waar de betegelde bar de woonkamer scheidt van de open keuken aan de voorkant van het huis. In een oranje schrift noteerde ze als eerste de twee sepiakleurige portretten van oma en opa, de ouders van haar moeder, daar hangend aan de muur. Antoinette praat aan één stuk door. Het lijkt of ze niet kan stoppen. 'Net als ons moeder,' zegt ze. Woorden die in Brabant algauw versmelten tot 'smoeder'. Soms klinkt dat lieftozend uit de mond van Antoinette. 'Smoeder.' Soms spuwt ze het als een scheldwoord uit. Als Antoinette even stilvalt, zet ze koffie. In de keuken plukt ze een blaadje van de scheurkalender. Er staat een citaat op van Jeroen Brouwers: Geluk is wat men voelt als MEZZA 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 101