Het doosje waarin kruimels werden geveegd, de sepia portretten van opa en oma, de bruine beer op de bank. Na de dood van de negentig jarige Jo van Overdijk-van de Ven uit Oirschot mocht journalist Dick Wittenberg bij het leeg ruimen van haar huis zijn. Hij schreef er een boek over: Wat doen we met de spullen? k stap voor het eerst het huis binnen van Jo van Over- dijk-van de Ven. Ik heb haar nooit gekend. Een maand geleden is ze op negentigjarige leeftijd in haar geboor teplaats Oirschot overleden. Op de rouwkaart heb ik haar foto gezien, en ik heb de videoregistratie van haar uitvaartmis bekeken. Ik zag haar zeven kinderen en de familie afscheid nemen. Jo was binnen een week na haar dood begraven. De afwikkeling van haar nalatenschap vergt maanden. Al jaren fascineert me die fase waarin levens en spullen worden herijkt. Waarom wordt die tijd doorgaans dood gezwegen? Te privé? De kinderen van Jo van Overdijk-van de Ven gaven me toestemming dat tweede afscheid te volgen. Het inventa riseren van Jo's inboedel. Het verdelen van haar spullen. Gaan ze er nog spijt van krijgen dat ze een pottenkijker binnenlaten? De afwikkeling van de nalatenschap van je laatste ouder is een emotionele achtbaan en zet de familieverhoudingen op scherp. Ik hang mijn jas in de hal aan de kapstok en kijk in de ronde spiegel die boven een trapnaaimachine hangt. Op het houten blad van de naaimachine staat een schilderijtje van viooltjes, gesigneerd Jo v.d. Ven. Ernaast een bus haarlak en een grote zwarte kam. Jo's haarlak en kam. Achter me de trap naar boven en de traplift. Aarzelend loop ik de woonkamer in en neem plaats in een grote leren leunstoel midden in een overvolle ruimte. 'Dat is de stoel van moeder,' zegt Antoinette, de oudste dochter. Ontzet spring ik op. Jo's cognackleurige relax fauteuil. Draaibaar, met een ronde metalen schaalvoet. 'Ga maar lekker zitten,' maant Antoinette. 'Ze is er toch niet meer.' We zitten in de tussenwoning aan De Korenaar in Oirschot, waar haar moeder de laatste 32 jaar heeft gewoond. Antoinette heeft de tafel ingericht als gedenkplaats. Jo van Overdijk lacht me vanuit een zilverkleurige fotolijst toe. Aan weerszijden staan vaasjes met bloemen. Moeder is er niet meer co O O I c/) ie LU 'EMEEOTE oirschI OIRSCHOT «Misdragingen misbruik iwihei Misdragingen en misbruik van het abonnement kan intrekking ,lol gevolg intrekking gevolg strikt persoonlijk 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 100