Nederlanders met apneuapparaat klagen Philips aan 9 voelig zijn voor het donker, vertelt ook Meijer. En ze raken ontregeld door het kunstlicht. ,,Dieren denken door het licht dat het een zomerse nacht is, ter wijl het winter is. Ze denken dan dat het een goede tijd is om zich voort te planten. Als de jongen dan geboren worden, is er te weinig eten.'' Onder zoekers leggen pas sinds een paar jaar een verband tussen overmatig kunst licht en het uitsterven van dieren. Paling Interessant is ook de paling, waarvan niemand weet waarom die uitsterft. ,,Het is wel duidelijk dat het niet door overbevissing of pesticiden komt'', zegt Meijer. ,,We weten wel dat de pa ling een nachtdier is, die gewend is bij nieuwemaansnachten naar de Sargas- sozee te zwemmen. Maar nu de nach ten niet meer écht donker zijn, doen ze dat niet meer.'' Meijer is sinds juli van dit jaar hoofd van de Nederlands onderzoeksgroep- BioClock die zich bezighoudt met de biologische klok. De wetenschappers onderzoeken de gevolgen van licht vervuiling en Meijer stuurt een team aan waar acht universiteiten aan deel nemen. Ze wijst op onze economie die 24 uur per dag draait, en het gevaar voor mensen in ploegendiensten. Ook wijst ze erop dat iedereen tot 's avonds laat bezig is met beeldschermen en te lefoons, terwijl blootstelling aan licht op dat tijdstip slecht is. Ze vindt ook dat bedrijven en ziekenhuizen bewust met licht zouden moeten omgaan. ,,Waar gewerkt wordt, moet vol doende licht zijn, maar daar buiten niet. Veel licht blijft nodeloos aan staan.'' Uit onderzoek van het RIVM blijkt dat 5 procent van de Nederlandse be volking ernstige lichthinder onder vindt en 3 procent slaapverstoring. Meijer vergelijkt een verstoord ritme met een jetlag waar je elke dag tegen aan loopt. ,,Je bent actief als je lichaam daar niet aan toe is.'' Het gevolg vol gens Meijer: ,,Een slechte stemming, slaapstoornissen, depressies en hart en vaatziekten.'' Nachtwandeling Om 8.00 uur staat boswachter Brink man in het centrum van Schiermon nikoog te wachten op vijftien deelne mers aan de nachtwandeling over het eiland. ,,Maak zo min mogelijk licht'', zegt hij bij het verzamelpunt. ,,En laat In het Westland kun je 'snachts een boek lezen je ogen wennen aan het donker. Je ziet De nacht meer dan je denkt.'' Ook deze groep valt over leidt Brinkman binnen anderhalf uur Schiermonni- naar de hooggelegen bunker. De deel- koog. nemers wandelen over een schelpen- Boswachter pad, de boswachter herkent het geluid Nathan Brink van de sabelsprinkhaan en vertelt over man is op weg planeten. Sterren blijven verstopt ach- naar de bun ter een wolkendek. Bovenop de bun- ker op het ker wijst Brinkman naar de krachtige eiland, waar lichtbundel van Schiermonnikoogs het aarde- vuurtoren, de lampen van strandpa- donker is. viljoen De Marlijn, de lichtjes van de foto corné boten die naar Hamburg en Gdansk sparidaens varen. ,,Dan denk je dat je op de don kerste plek van Nederland bent. Maar zelfs hier is er altijd licht.'' Het gaat om de Dreamstatiom. Af gelopen zomer waarschuwde Phi lips al voor mogelijke defecten aan het apparaat. Volgens Philips kun nen er deeltjes loslaten en chemica liën vrijkomen met hoofdpijn, ademhalingsproblemen, ontste kingen, duizeligheid en mogelijk kanker als gevolg. Het bedrijf is al een terugroepactie begonnen in september. Advocaat Mark de Hek zegt dat naar schatting 50.000 men- sen in Nederland een Dreamsta- tiom gebruiken. Volgens de advo caat hebben 'veel mensen' last van de genoemde bijwerkingen. Op dit moment vertegenwoordigt De Hek vier van hen. Een van de vier aanklagers (74 jaar) die al vier jaar een neusmasker draagt, laat - anoniem - via de advo caat weten: ,,Het is zeer confronte rend als je na zo'n lange periode hoort dat je risico hebt gelopen. Hoe groot dat risico is, wil Philips nog niet zeggen. Dat maakt het nog moeilijker, want ik kan niet zonder dat apparaat: ik word meer uitge rust wakker, heb meer energie, be tere concentratie, geen hoofdpijn bij opstaan en ben niet meer slape- rig bij autorijden. Ook is het van be lang voor mijn hersenen, hart en longen. Er moet snel een onafhan kelijk onderzoek komen, dat duide lijk maakt wat er aan de hand is. Onafhankelijk, omdat het niet zo kan zijn dat de slager - Philips - haar eigen vlees - Dreamstation1 - keurt. Het is voor mij erg belangrijk, om dat ik de laatste jaren steeds meer onverklaarbare last heb gekregen van mijn allergie en astma, in com binatie met duizeligheid en irritatie van mijn ogen." Advocaat De Hek zegt dat bij een van de vier cliënten recent long kanker is geconstateerd, maar hij benadrukt dat er zonder onderzoek geen link kan worden gelegd met de apparatuur van Philips. De Hek: ,,De gebruikers hebben recht op ze kerheid en duidelijkheid. Philips is verantwoordelijk voor het pro bleem, dus ook verantwoordelijk voor een oplossing.'' In een reactie laat Philips weten niet inhoudelijk in te kunnen gaan op de aansprakelijkstelling. ,,We nemen de veiligheidsmelding met betrekking tot deze apparaten zeer serieus en streven ernaar om dit zo goed mogelijk en zo snel mogelijk op te lossen'', aldus een woordvoer der. Philips is onder meer in de Ver enigde Staten al begonnen met het repareren en vervangen van zijn ap paraten tegen slaapapneu. In totaal gaat het om drie tot vier miljoen ap paraten. Philips heeft in totaal 500 miljoen euro opzijgezet voor de kwestie. Philips-topman Frans van Houten gaf eerder deze maand aan dat dit genoeg moet zijn om de ap paraten te repareren of te vervan gen. Er is nog geen geld vrijgemaakt voor rechtszaken die zijn aange spannen tegen Philips vanwege de beademingsapparatuur. Er lopen inmiddels meer dan honderd za ken. Volgens Van Houten is het nog te vroeg om daar iets over te zeggen en geeft het bedrijf daarover waar schijnlijk volgend jaar uitsluitsel. GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 - Joke Meijer, hoogleraar Zaterdagavond houden Natuur- en Milieufederaties de Nacht van de Nacht, een jaarlijks initiatief om de donkerte te waarderen. Door heel Nederland worden nachtwandelingen en avondconcerten georganiseerd. EINDHOVEN Via hun advocaat hebben vier Nederlanders Philips aansprake lijk gesteld, omdat hun apneuap- paraat mogelijk niet deugt en zelfs kanker zou kunnen veroor zaken. - Peter Schouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9