Mevrouw Maigret en het pensioen 8 Op Schiermonnikoog leven de dieren nog volgens het ritme van de natuur Schiermonnikoog is de donkerste plek van Nederland. Boswachter Nathan Brinkman voelt zich er volkomen thuis, net als de vele dieren die gedijen in de nacht. Maar zelfs hier rukt het licht op. oswachter Nathan Brinkman komt in het schemerlicht aangefietst over de kronkelige Prins Bernhardweg op Schier monnikoog. Voor een weids uitzicht heeft hij zijn bezoek gevraagd om naar de voormalige Tweede Wereldoor log-bunker op het eiland te komen. Hij zet zijn fiets op slot. „Straks", zegt hij, ,,is het hier echt donker.'' Als zoon van een dominee ver huisde hij in zijn jeugd van plek naar plek, maar op Schiermonnikoog voelde hij zich pas echt thuis. ,,Omdat je leeft met de natuur, het ritme van de seizoenen en het getij. En zeker ook het licht.'' Vanaf zijn zeventiende geeft hij rondleidingen op het eiland. Terwijl het met de minuut donker der wordt, vertelt Brinkman over de nachten op Schiermonnikoog, de don- kerste plek van Nederland. Over de ui len, egels, en kikkers die 's nachts ac tief zijn. Over het verschil met de stad Groningen, waar hij de helft van de tijd woont en waar het nooit echt donker wordt. En over de imposante sterrenhemels die je vanaf het eiland kunt zien, wellicht als het even meezit ook vanavond. Evolutie Dat de boswachter zich op Schier monnikoog het fijnst voelt, is eigenlijk niet zo verwonderlijk, zegt Joke Meijer, hoogleraar neurofysiologie aan de Universiteit Leiden. Net als dieren zijn mensen uitgesproken rit- medieren. ,,In onze oudste hersen structuren zit vanaf het begin van de evolutie een nauwkeurige biologische klok. Je vindt ze bij de allereerste orga nismen." Die klok begint steeds ver der in de war te raken door menselijk gedrag. Want volledig donker, wordt het bijna nergens meer. Haast overal is kunstlicht te zien. Nederland pres teert wereldwijd het slechtste op dat vlak. ,,De havens waar 24 uur per dag licht brandt, de hoogovens, Pernis. En vooral de kassen in het Westland. Daar kun je 's nachts een boek lezen.'' Volgens hoogleraar Meijer moeten we er niet te makkelijk over praten. Lichtvervuiling - want er is een woord voor verzonnen - heeft gevol gen voor mensen en milieu. ,,We zet ten lampen aan als het donker wordt, doen gordijnen dicht als het licht Hier is geen licht dat de natuur in de war brengt wordt. We gaan tegen ons ritme in le ven.'' Hier, in de duinen van Schiermon nikoog, brandt nergens licht. Binnen 10 minuten heeft de schemering plaats gemaakt voor absolute don kerte. De lamp van de telefoon oogt heel erg fel. De ogen moeten wennen aan de duisternis. Bovenop de bunker is alleen de wind hoorbaar. Boswach ter Brinkman wijst naar Hollandse landgeiten, die nu niet meer dan een soort witte vlekken zijn. Ze voorko men dat het eiland dichtgroeit. ,,Hier is geen licht dat de natuur in de war brengt'', zegt Brinkman. Hij heeft het over de muizen die in de nacht op pad gaan omdat roofdieren ze niet kunnen zien. En de uilen die juist 's nachts op rooftocht gaan om dat hun prooien ze dan niet aan zien komen. ,,Hun leefwijze is ingericht op het donker.'' Zo zijn er veel nachtdieren, die ge- Frank Poorthuis Nog 13 dagen Toch nog even over dat pensioen van Maigret. Man, hou toch op over Maigret, denkt u mis schien. Maar natuurlijk gaat het niet over Maigret, maar over ons allemaal. Ik gebruik Maigret alleen maar. Wat ik zeggen wou: het zou on terecht zijn als we alleen naar het pen sioen van Maigret keken en niet naar dat van zijn vrouw, Louise. Hoe zij het ervaart. Direct maar even: mijn vrouw heeft niets van mevrouw Maigret. Ze kookt geen confit de canard, staat niet 's avonds met mijn pantoffels klaar, noch doet ze dag in dag uit het huis houden waar ik dan geen omkijken naar heb. Zij heeft andere kwaliteiten. En die rolverdeling in een oude Mai- gret, ja, dat was eens, daar gaan we geen hedendaagse equivalent meer van vinden. Al zijn er cursussen waarin echtparen leren hoe ze met el kaar om moeten gaan 'als hij ineens alle dagen thuis is, in haar domein.' 'Help, mijn man gaat met pensioen!' heet er een. Goed. Simenon zelf heeft mevrouw Maigret eens omschreven als 'een goei ige oma, altijd achter haar fornuis, al tijd haar man, de grote baby, pampe- rend.' Maar we hoeven niet alleen op de schrijver af te gaan. Er is studie ge daan naar het leven van mevrouw Mai- gret, door de Zwitserse wiskundige Murielle Wenger. Zij zegt dat me vrouw Maigret op de kernkwaliteiten 'liefdevolle vrouw, kok en zuster' alle maal tienen scoort. Simpel gezegd, zonder mevrouw Maigret zou meneer Maigret niet bestaan. Of een droevig hoopje leven zijn. Zij verzorgt niet al leen zijn natje en droogje, zij houdt hem ook geestelijk gezond. Feministe Mevrouw Maigret was geen feministe. Ze wist wel wat ze wilde. Als in zovele huwelijken was zij de stabiele factor. Zou Maigret zonder haar gelukkig oud zijn geworden? Je mag het betwijfelen: de oude commissaris kon nog geen ei Zijn vrouw leefde gelukkig tot ver in haar 90ste bakken, was een kluizenaar in spe. Maar zover is het niet gekomen. Si menon zelf heeft Maigret gewoon oud achtergelaten in de laatste detective. Maar Maigret-expert David F. Drake wist te achterhalen wat daarna ge beurde: 'Op z'n 85ste kwam Maigret onder een bus en was op slag dood. Zijn reuk en zicht waren nog zeer goed, maar zijn gehoor was tanende. Dat was z'n pech. Zijn vrouw Louise verwerkte zijn onverwachte overlijden beter dan gedacht. Ze verving hem tij dens zijn geliefde pelottespel en leefde nog comfortabel en gelukkig tot ver in haar negentigste, zonder overigens te hertrouwen.' Herkenbaar, hè. VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 GO Er is zelfs licht op de donkerste plek van Nederland Jurriaan Nolles Schiermonnikoog - Nathan Brinkman, boswachter ^Er 4 Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8