Facebook alias Meta presenteert toekomstplannen Longarts ziet ziekenhuizen vol liggen met ongevaccineerde coronapatiënten 7 Wie liggen er momenteel met Covid-19 in de ziekenhuizen? Zijn dat nog immer te dikke patienten op leeftijd? De Rotterdamse longarts Leon van den Toorn, deskundige bij uitstek, zegt geen 'ja' en geen 'nee.' Hoe interpreteer je de coronacijfers? Het blijft een lastig klus, erkent Van den Toorn, voorzitter van de de Nederlandse Vereniging van Art sen voor Longziekten en Tubercu lose (NVALT) en longarts in het Erasmus MC. De meeste mensen kunnen volgens hem statistieken of kansberekening niet goed dui den. ,,Tegelijkertijd zijn onze laat ste enquêtecijfers van de NVALT ook alweer anderhalve week oud en schuiven ze soms een beetje. Maar wat tot nu toe in Nederland het beeld is - dan baseer ik me ook op het RIVM - is dat van de men sen die in het ziekenhuis liggen nog altijd bijna 80 procent onge vaccineerd is. Dat is dus nog steeds onveranderd." En de ongevaccineerden, wat is daarvan dan het beeld? ,,Dat is nog steeds hetzelfde als aan het begin van de pandemie. We zien dan de gebruikelijke risicofactoren: men sen met een hoog BMI, of anders- zins onderliggend lijden, het zijn re latief veel mensen met een niet- Westerse migratie achtergrond en ouderen. Maar toch ook gezonde mensen, want naarmate er meer be smettingen zijn, zie je die ook ver schijnen." Wie de gevaccineerde mensen zijn die in de ziekenhuizen liggen, daar van weet hij dat het vaak patiënten zijn met een afweerstoornis, waar door het vaccin niet goed heeft ge werkt. ,,En er zit ook wel eens een re latief gezond iemand tussen, maar dat is slechts een enkeling. Daarin de bevestiging zien dat de vaccins niet werken, is echt van de catego rie: 'mijn moeder is negentig en heeft ook haar hele leven ge rookt.'" Onderliggend lijden Bij het RIVM bevestigen ze het beeld dat Van den Toorn schetst. ,,Onze cijfers zijn van 14 oktober. Volgende week komen er weer nieuwe cijfers. Wat we zien is dat drie op de vier mensen in het zie kenhuis niet gevaccineerd zijn, en vier op de vijf op de IC zijn onge vaccineerd", aldus woordvoerder Harald Wychgel. En bij de gevacci neerde mensen die met corona in het ziekenhuis liggen, is vooral sprake van onderliggend lijden. Dat constateert ook bestuurder Relinde Weil, directeur van zie kenhuis St. Jansdal in Harderwijk. ,,In zijn algemeenheid herkennen we ons volledig in het beeld dat via de officiële kanalen wordt ge schetst als het gaat om percentages ongevaccineerden, leeftijden, en BMI's. Het is jammer dat er voort durend mensen blijven die desin formatie verspreiden over dit on derwerp. Daar is uiteindelijk nie mand mee geholpen.'' Hoe het met de besmettings graad van ongevaccineerden en gevaccineerden zit, is moeilijk te duiden, ook al omdat uit onder zoek van I&O Research in op dracht van de NOS bleek dat de testbereidheid onder ongevacci neerden laag is. ,,Toch kunnen we wel zeggen dat van de mensen die een positieve testuitslag kregen er 8 op de 100.000 gevaccineerd wa ren en 28 op de 100.000 ongevacci neerd." Verenigd Koninkrijk Natuurlijk heeft Van den Toorn ook de alarmerende berichten ge hoord dat er in het Verenigd Ko ninkrijk nu weer veel meer men sen in het ziekenhuis liggen die volledig gevaccineerd zijn. Maar daar vergaande conclusies aan ver binden, gaat de longarts veel te ver: ,,Het is dan makkelijk om te roepen: zie je wel, de vaccins wer ken niet. Maar dat is onjuist. We weten niet welke mensen er daar in het ziekenhuis liggen, hoe oud ze zijn, of ze onderliggend lijden hebben. Dat moeten we nog uit vragen." Natuurlijk baart het hem zorgen wat er aan de andere kant van de Noordzee gaande is, en ook wat er in Israël gebeurt. Daar is ook te zien dat de werking van de vaccins langzaam minder wordt. ,,We we ten dat de werkzaamheid van de vaccins terugloopt. Dat is namelijk altijd zo. Daarom moeten we goed kijken wanneer we de kwetsbare groepen het zogenoemde booster- vaccin gaan geven. Dat moet niet te vroeg, omdat je dan vaccins al leen maar verspilt, maar ook niet te laat, omdat dan de toestroom naar de ziekenhuizen weer toe neemt." Winter Tot nog toe is vaccineren 'de enige echte effectieve aanpak van de pandemie', weet Van den Toorn. En de werkzaamheid van de vac cins lijkt in Nederland vooralsnog op peil. ,,Voor de rest is er vooral veel onzekerheid hoe we het na jaar en de winter gaan doorkomen. Daar hebben we verschillende scenario's voor. Het punt is dat meer besmettingen nu niet me teen betekent dat er ook veel meer ziekenhuisopnames komen. Dat heeft te maken met de vaccinaties. De meeste mensen die gevacci neerd zijn en nu alsnog besmet ra ken, krijgen milde verschijnselen." Een simpele constatering blijft recht overeind staan, aldus Van den Toorn: als iedereen gevacci neerd zou zijn, hadden we nu vrij wel geen problemen gehad. ,,Dan waren er ook ziekenhuisopnames geweest, maar een stuk minder." SAUSALITO Mark Zuckerberg, oprichter en ceo van Facebook, vindt Meta beter aansluiten bij de toekomst, ver klaarde hij gisteren tijdens een we reldwijde presentatie. De app blijft wel gewoon Facebook heten. Onder de naam Meta wil Zucker- berg de digitale en fysieke wereld gaan combineren in het 'metaver- sum'. Tienduizenden mensen over de hele wereld volgden zijn ruim anderhalf uur durende presentatie. Via een livestream nam Zuckerberg de kijker mee in zijn virtual reali- ty-visie en de toekomstplannen van Facebook. In het metaversum kijk je niet langer naar het internet, hield Zuckerberg zijn gehoor voor, maar ben je er een actief onderdeel van: ,,Het metaversum zal een plek zijn waar mensen kunnen commu niceren, werken en producten kun nen creëren." De ceo sprak tevens de hoop uit dat met het initiatief miljoenen banen kunnen worden gecreëerd. Volgens Zuckerberg kun je straks met hologrammen en avatars zo aanschuiven bij je vrienden aan de andere kant van de wereld om een potje te schaken. Ook voor wat be treft het werk zou dit grote voorde- Meta len hebben. Vergaderingen hoeven niet meer in persoon te worden be zocht, maar door de nieuwe digitale laag lijkt het alsof je gewoon zo de vergaderruimte binnenstapt. Een concert aan de andere kant van de wereld? In het metaversum ben je met een druk op de knop in de con certzaal. ,,Het is een volgend hoofdstuk van ons werk", aldus Zuckerberg. Het doel is binnen tien jaar 1 miljard mensen te kunnen bereiken. Hij benadrukte dat privacy en veilig heid van gebruikers gewaarborgd moeten zijn. Hij sprak verder van de 'volgende versie van ons inter net' waarin virtual en augmented reality grote invloed zullen hebben. Sceptici wijzen erop dat dit alles een poging lijkt te zijn om de aan dacht af te leiden van de enorme kritiek op het bedrijf. Zo zou Face- book interne rapporten en waar schuwingen hebben genegeerd over mogelijke schade die het soci ale netwerk onder zijn gebruikers zou hebben veroorzaakt. GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 'Vaccineren is de enige echte effectieve aanpak van de pandemie' Phaedra Werkhoven Rotterdam ErasWUS^c Ook voor Leon van den Toorn wordt het spannend hoe we het najaar en de winter gaan doorkomen qua corona. FOTO MARCO DE SWART Het Amerikaanse moederbedrijf van Facebook verandert zijn naam in Meta. Tot nu heette het concern achter het sociale net werk ook gewoon Facebook. G Mark Zuckerberg geeft een in kijkje in de toekomst van Facebook en Meta. - Peter Schouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7