Sint komt naar Veerhaven, met roetveegpieten 7 SLUIS AANNEMER: 'EEN KLUS ALS DEZE HEBBEN WE NOG NOOIT GEHAD' De bouw van zeventien woningen in de voormalige Johannes de Doperkerk in Sluis verloopt voorspoedig. Hier en daar ligt een uitdaging op de loer. ,,Een klus als deze hebben we nooit eerder gehad." De Johannes de Doper lijkt aan buitenkant een doodgewone kerk in het centrum van Sluis. Maar van bin nen gebeurt van alles wat zich aan het oog van voorbijgangers ont trekt. Er wordt namelijk hard ge werkt aan de in totaal zeventien woningen. Het is met recht een monnikenwerk. ,,Een klus als deze hebben we nooit eerder gehad", zegt Eric Perdaen, uitvoerder van aannemingsbedrijf Leenhouts. Twee jaar geleden gaf het bis dom groen licht voor het project. De toekomst van het gebouw uit 1927 was daardoor gegarandeerd. Voorwaarde was wel dat de kapel behouden bleef, de buitenmuren bleven staan en zo veel mogelijk monumentale elementen zouden terugkomen. Dat lukt aardig, blijkt uit een rondgang door de ontheiligde rooms-katholieke kerk. In de kel der zijn de oude pilaren en buiten muren goed zichtbaar. ,,Doordat de buitenmuren blijven staan, bouwen we als het ware een ge bouw binnen een gebouw", zegt Collin Gyselinck van ZwinRegio Makelaars. De woningen beschik ken over de originele raampar- tijen. Het glas-in-lood is wel ver wijderd, dat was te slecht om te Oude gewelven Bij een verbouwing van een hon derd jaar oud pand, komt ook res tauratie kijken. ,,Het metselwerk is nog goed", geeft uitvoerder Per- daen aan, ,,maar het dak is hele maal vernieuwd. Daar liggen alle maal nieuwe leien op." Ook moet hier en daar een steentje vervan gen worden. ,,Verder is het ge bouw in een goede staat. Honderd jaar is ook niet zo oud." Wie een loft betrekt, slaapt haast majestueus onder de oude Doordat de buitenmuren blijven staan, bouwen we als het ware een gebouw binnen een gebouw gewelven. Helemaal speciaal is de 'koorwoning', die - de naam zegt het al - bij het oude koor komt. Be neden is de entree, keuken en het toilet. Op de tweede verdieping komt de woonkamer, daarboven de badkamer en in de nok - onder het gewelf - de slaapkamer. ,,Deze is al verkocht, aan een jong koppel uit de streek", vertelt Gyselinck. Veel tweede verblijven De ruwbouw van Le Baptiste is zo goed als af. Voor de zomer van vol gend jaar moet de klus geklaard zijn. Van de zeventien woningen zijn er dertien verkocht. ,,Aan mensen uit de streek, Brabant, België en zelfs aan een Franse dame. Elf kopers gebruiken het als tweede verblijf, maar dat is tegen woordig meer dan een vakantie woning. Door corona trekken mensen veel sneller naar hun tweede woning. Want daar kun nen ze ook perfect thuis werken." klaascomité moegestreden het bijl tje erbij neer. Ook Antoine Boon man, die tot dan toe de rol van Sin terklaas op zich nam stopte er mee. Hij was de hele zwartepieten- discussie zat. Eén ding zal dit jaar anders zijn. Voor het eerst kiest het Terneu- zense comité voor roetveegpieten. Machielse: ,,De kinderen zien roet- veegpieten op hun scholen, bij het Sinterklaasjournaal en bij de lande lijke intocht. Het zou gewoon raar zijn als ze in hun eigen stad dan weer zwarte pieten zouden zien." Tot 2015 was de Veerhaven altijd al de plek waar kinderen over de Wes- terschelde uitkeken naar de pakjes boot in de verte. Vanaf dat jaar werd het roer omgegooid en koos de toenmalige organisatie voor de Bin nenhaven bij het Waterschapskan toor als plek van aankomst. Het nieuwe Sinterklaascomité kiest nu weer voor de Veerhaven. ,,Het is heel simpel", stelt Ron Machielsen, voorzitter van het Ter- neuzense Sinterklaascomité. ,,Ter- neuzen is een havenstad, dat is ge woon het aanzicht van de stad. We hebben een vaste verbinding met de zee, daar moeten we gebruik van maken. Daarnaast heb ik in de wan delgangen meegekregen dat een aankomst op de Veerhaven een wens is van de burgers van Terneu- zen." Ook uit praktisch oogpunt komt de Veerhaven beter uit wat betreft de nieuwe voorzitter. ,,Er is daar een helling waar kinderen veel be ter zicht hebben en er kan beter af stand worden gehouden, dat is toch nog steeds iets om rekening mee te houden." Zwartepietendiscussie Vorig jaar legde het vorige Sinter- vrijdag 29 oktober 2021 VL Woningbouw in kerk is monnikenwerk Bob Maes Sluis behouden. -Collin Gyselinck, makelaar Zaterdag is van 14.00 tot 16.30 uur een open dag in Le Baptiste. Aanmelden kan via zwinregio.com De laatste jaren kwam verwel komden kinderen Sinterklaas in de Binnenhaven, zoals op deze foto uit 2019. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzen Sinterklaas zal op 13 november in Terneuzen aankomen op de plek waar hij vroeger altijd al ar riveerde, aan de oude Veerha ven. Guido van der Heijden Uitvoerder Eric Perdaen (links) en makelaar Collin Gyselinck. foto gianni agosti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72