Knippen, plakken, brief erbij, postzegel erop en opsturen naar Spanje Meisjes en techniek Designerdrug 3-MMC is nu officieel verboden Kinderopvang wordt nog duurder in 2022 6 LINDA AKKERMANS c Kostenstijging van 2,3 tot 2,9 procent Toch valt het woord 'Sinterklaas' hier in huis al elke dag. Of ik hoor mezelf in de winkel tegen mijn zeurende kroost zeggen dat ze die Pokémonkaarten, stiften of sloffen maar voor pakjesavond moeten vragen. Waarop onze dochter, die nog heilig gelooft, steevast zoiets zegt als: ,,Ik kan beter geen sloffen vragen, hoor. Sinterklaas is gratis, hè. Hij kan beter iets duurs kopen, dan hoef jij dat niet te betalen!'' Dat de Sint al zo vaak onder werp van gesprek is, komt overi gens niet door alle pepernoten die al maanden in de winkel liggen en ook niet doordat het jaarlijkse ge zever over de kleur van de pieten weer begint. Nee, het komt doordat alle speelgoedboeken inmiddels op de mat zijn geploft. Wij kregen er vier, van verschillende (web)win- kels. Nou zeur ik altijd graag over het milieu en was ik de eerste die de papierverslindende telefoon- gids retour afzender stuurde, maar als het over de allesbehalve duur zame speelgoedboeken gaat, houd ik me in. als klein meiske bijkans in extase raakte als thuis de brievenbus klepperde en Het Boek er was. En dan snel naar de buren om te vra gen of we hün exemplaar mochten hebben, zodat onze Jos en ik elkaar niet in de haren hoefden te vliegen over wie als eerst mocht aankrui sen wat er op het verlanglijstj e moest. Knippen, plakken, brief er bij, postzegel erop en dan opsturen naar Spanje. Dertig jaar later gaat het hier nog net zo. Onze kinderen hebben al zeker voor een paar maandsala rissen aan cadeautjes omcirkeld, niet wetende dat deze hulpsint de buit al bijna binnen heeft. Geluk kig maar, na alle paniekerige be richten dat speelgoed dit jaar tot wel 75 procent duurder kan wor den door een tekort aan grondstof fen en fabriekssluitingen in China. 'Op tijd bestellen, anders dreigen de decembercadeaus te laat te ko men!' las ik in chocoladeletters in de krant. places, om een step via Markt plaats op te halen. Scheelde óók bijna 75 procent, maar dan de goede kant op. Want die lieve Sint is wel goed, maar niet gek. Ik raakte bijkans in extase als de brievenbus klepperde en Het Boek er was Het Coördinatiepunt Assessment en Monitoring nieuwe drugs (CAM) adviseerde het kabinet al eerder om 3-MMC op lijst 2 van de Opiumwet te zetten, de lijst waar softdrugs op staan. ,,Met dit verbod geven we een duidelijk signaal af aan de jonge gebruikers: dit spul is gevaarlijk, blijf ervan af", lichtte staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid) gisteren toe. Het demissionaire kabinet werkt ook aan een breder verbod op de signerdrugs, omdat het verbieden van dit soort middelen vaak weinig effectief is. Door de samenstelling van een drug in chemische zin iets aan te passen, kan een specifiek ver bod namelijk worden omzeild. Zo was 3-MMC de opvolger van 4-MMC, dat eerder werd verboden. Het idee achter het bredere ver bod is om groepen grondstoffen die dezelfde chemische basisstructuur hebben, allemaal in de ban te doen. Ouders moeten in 2022 voor kinderopvang vele tientjes tot honderden euro's extra gaan ophoesten. Vooral mensen met een kleine portemonnee zullen de stijgende tarieven voelen. In de nieuwste prognose krijgen kinderopvangorganisaties ko mend jaar een kostenstijging van 2,3 tot 2,9 procent voor hun kiezen, voornamelijk door hogere loon kosten. Dat blijkt uit berekeningen die de sector zelf heeft laten ma ken. Ondertussen zal het maxi mumtarief dat ouders via de kin- deropvangtoeslag kunnen terug krijgen van het rijk, met slechts 0,5 procent stijgen. De hogere kosten komen in eer ste instantie neer bij de kinderop vangorganisaties. Die zullen pro beren deze financiële strop niet helemaal door te berekenen aan de ouders, bijvoorbeeld door in te te ren op hun eigen vermogen. Maar die rek is er voor de meeste kinder dagverblijven inmiddels uit, mel den ze. De extra bijdrage die van ouders wordt verlangd, zal overigens ver schillen per geval en per kinderop vang. Maar voor ouders met twee kinderen die drie dagen per week dagopvang genieten, komt het be- drag neer op circa 29 euro per maand, bijna 350 euro per jaar. Ook ouders met een laag inkomen moeten dit volledig uit eigen zak betalen. Normaal krijgen zij via de kinderopvangtoeslag ruim 90 pro cent van de kosten terug. De brancheclubs in de kinder opvang roepen het kabinet op een realistische stijging van het maxi male overheidstarief door te voe ren. Voorzitter Loes Ypma van Branchevereniging Maatschappe lijke Kinderopvang zegt zich 'zor gen te maken.' ,,Vooral voor kinde ren van ouders met lagere- en middeninkomens. Dit staat haaks op de wens van grotere toeganke lijkheid voor de kinderopvang van vrijwel alle politieke partijen." Ypma adviseert het kabinet 'met klem' het maximale uurtarief van de overheid met 3,5 procent te ver hogen in plaats van 0,5 procent. Zo'n ingreep zou de schatkist vol gens haar 114 miljoen euro kosten. Directeur Emmeline Bijlsma van Brancheorganisatie Kinderop vang, vindt het extra financiële be roep op de ouders dit jaar 'wel heel groot.' ,,We willen allemaal kin deropvang van goede kwaliteit, maar de overheid is niet van plan dat te vergoeden. Daardoor loopt het maximale toeslagentarief steeds verder uit de pas met de echte tarieven." Prijsontwikkeling Het ministerie van Sociale Zaken laat weten dat de maximale uur- prijzen voor de kinderopvangtoe- slag elk jaar worden aangepast aan de gemiddelde loon- en prijsont wikkeling. Momenteel liggen er geen kabinetsplannen voor een verdere verhoging. ,,Wel is het be langrijk dat kinderopvang voor alle inkomensgroepen toeganke lijk blijft. Daarom neemt het mi nisterie komend jaar geen kosten verhogende maatregelen." Ook zegt Sociale Zaken de ontwikke ling van de uurprijzen die kinder opvangorganisaties hanteren 'in de gaten te houden.' VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 GO HENGELO FOTO'S FRANS NIKKELS Geen idee hoelang het pre cies varen is vanuit Spanje, maar ik gok dat die lieve goede Sint nog helemaal niet op de stoomboot zit. Dat komt vooral doordat ik me nog goed kan herinneren hoe ik Zelf kachelde ik daarom deze week nog naar Schijndel, of all Het verbod op de designerdrug 3-MMC is gisteren van kracht geworden. De drug werd de af gelopen jaren steeds populair der, vooral onder jongeren. ANP Den Haag Edwin van der Aa Utrecht Ouders met twee kinde ren die drie dagen opvang volgen, zullen maandelijks 29 euro duurder uit zijn. Als het kabinet het maxi male uurtarief met 3,5 pro cent verhoogt, kost dat de schatkist 114 miljoen euro. Wie zegt dat meisjes niet tech nisch zijn? Tijdens de 'Girlsday voor meiden in techniek' op het ROC in Hengelo draaiden de jonge dames in elk geval hun hand niet om voor de praktijkopdrachten die op hen lagen te wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6