Stresstest voor energiebedrijven noodzakelijk Advies na omvallen Welkom Energie Vorige bedrijf van WE-oprichter ook failliet 5 Energiebedrijven moeten net als banken aan frequente stresstests worden onder worpen. Het omvallen van Welkom Energie bewijst opnieuw dat het toezicht van de ACM tekortschiet, vinden de Consumentenbond en andere experts. Welkom Energie was deze week de eerste leverancier die bezweek als gevolg van de explosief geste gen energieprijzen. Eneco neemt de 90.000 klanten over. De vraag rijst nu waarom de toezichthouder Autoriteit Consument en Markt (ACM) niet eerder ingreep. Tot begin oktober was Welkom Ener gie namelijk nog volop op energie vergelijkingssites te vinden met aanbiedingen. ,,De ACM had er véél korter op moeten zitten'', vindt Dirk Jan Wolfert, directeur van de Vaste- lastenbond. Begin vorige maand bleek uit onderzoek van de belan- genclub al dat Welkom Energie een van de energiebedrijven is die financieel in de gevarenzone zit ten. ,,Probleem is dat de ACM vooral toeziet of consumenten bij een faillissement gas en licht blij - ven krijgen.'' De Vastelastenbond noem het hoog tijd voor een stresstest voor energiebedrijven, waarbij ook de financiële positie wordt meegeno men. ,,Leveranciers moeten over voldoende buffers beschikken om stijgende prijzen aan te kunnen.'' De Consumentenbond vindt het ook hoog tijd voor beter toezicht. ,,De ACM mist nu de bevoegdheid om te handhaven bij een slechte financiële positie'', zegt Joyce Donat. ,,Een stresstest voor ener giebedrijven is zeker het onder zoeken waard.'' Prijsvechters Donat wijst op eigen onderzoek uit 2020 waaruit blijkt dat er op de energiemarkt een race to the bottom gaande is. Nieuwkomers vechten zich in door klanten aan te nemen onder de kostprijs. ,,Dat maakt bedrijven enorm kwets baar, zoals blijkt bij Welkom Ener gie.'' De Consumentenbond ver wacht dat komende tijd meer leve ranciers omvallen. Dat denkt de Vastelastenbond ook. Volgens de belangenbeharti ger speculeren energieprijsvech ters door op de kortetermijnmarkt energie in te kopen. ,,Dat is 99 op Leveranciers moeten buffers hebben om stijgende prijzen aan te kunnen de 100 keer voordeliger, maar als de gasprijzen exploderen, gaat het mis'', stelt Wolfert. ,,Hun klanten hebben hun prijzen vastgezet te gen veel lagere tarieven.'' Volgens de bond dient de ACM bovendien de controle naar de zo mer te halen. Dit jaar moesten energiebedrijven uiterlijk 1 okto ber aangeven of zij in staat zijn klanten in de winter van energie te voorzien. ,,Dat is veel te laat.'' Wolfert wijst erop dat bedrijven in de zomer weinig stroom en gas hoeven te leveren en dus meer geld van klanten incasseren dan noodzakelijk. In de winter kost de levering juist meer dan ze binnenkrijgen. ,,Dan kan het mis gaan, zoals in 2018 gebeurde met Energieflex en een jaar later met Robin Energie.'' Evaluatie De ACM zegt in een reactie het omvallen van Welkom Energie te evalueren. De toezichthouder stelt faillissementen niet te kunnen voorkomen. ,,Wij mogen niet in grijpen in de bedrijfsvoering van energiebedrijven'', zegt Tjitte Mastenbroek van ACM. ,,Ook kun nen wij klanten niet waarschuwen of adviseren een bepaald bedrijf te mijden. Wel kunnen wij de ver gunning intrekken als leverings zekerheid in het geding is.'' Dat ge beurde met Welkom Energie. Mastenbroek noemt het een misverstand dat de ACM bedrij ven eenmaal per jaar om cijfers vraagt. ,,Wij monitoren het gehele jaar door en kunnen een bedrijf indien noodzakelijk ook vaker controleren.'' De vraag blijft dan waarom Welkom Energie, waarvan de fi nanciële positie toch bekend was, kon omvallen. Energievergelijker Gaslicht.com pleit voor strenger toezicht. ,,Er moeten betere con trolemechanismen komen dan er nu zijn'', stelt Sanne de Jong Bins. ,,Nu staan klanten in de kou en kunnen ze nergens heen.'' Inmiddels klinkt de roep om beter toezicht ook uit politiek Den Haag. Pieter Omtzigt heeft Ka mervragen gesteld, gesteund door onder meer PvdA, Denk en Groen Links. Het Kamerlid wil van het kabinet weten ofde eisen aan leve ranciers wel streng genoeg zijn. Naar de klimaattop Al deze factoren in aanmerking ge nomen ligt Nederland niet op koers om de klimaatdoelen voor 2030 en 2050 te halen. Het PBL verwacht dat de uitstoot van broeikasgassen in 2030 met 38 tot maximaal 48 procent is gedaald ten opzichte van 1990, niet met de afgesproken 49 procent. ,,En dan moet echt alles meezitten, inclusief factoren waarop de politiek geen invloed heeft, zoals het weer'', zei onderzoeker Pieter Hamming. 'Zorgelijk' ,,De Klimaatwet heeft alleen beteke nis als regering en parlement zich daaraan willen houden'', zegt vice- president van de Raad van State Thom de Graaf. ,,Het is zorgelijk als dat niet gebeurt. De aanpak van de klimaatcrisis en de noodzakelijke energietransitie kunnen niet in de wacht worden gezet.'' Intussen heeft de Europese Unie de doelen aange scherpt tot 55 procent minder uit stoot in 2030. Die plannen zijn nog niet definitief. Demissionair staatssecretaris van Klimaat Dilan Yesilgöz erkent dat extra maatregelen nodig zijn. Zij wees er wel op dat in de recente PBL-cijfers de op Prinsjesdag aan gekondigde klimaatinvestering van 7 miljard euro nog niet is meegeteld. Dat geld gaat onder meer naar zonne- en windparken en subsidies voor woningisolatie en hybride warmte pompen. Op de formatietafel liggen meer nieuwe klimaatplannen, zeg gen Haagse bronnen. Of met die plannen de klimaatdoelen wél worden gehaald, is nog onbekend. GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 David Bremmer Den Haag - Drik Jan Wolfert, Vastelastenbond Jaap Bakker. foto ron baltus Welkom Energie werd in 2019 opgericht door Jaap Bakker, die eer der directeur was bij Energieflex. Die leverancier ging drie jaar geleden failliet, en dupeerde daarmee ongeveer 50.000 klan ten. De Consumenten bond spreekt van 'cow boytoestanden' bij Energieflex. Bakker was er al in 2017 opge stapt, naar eigen zeg gen omdat hij 'veel mis zag gaan'. De ondernemer startte Welkom Energie om het nu beter te doen. ,,Wel- kom Energie is mijn ver sie 2.0'', vertelde hij op Gaslicht.com. ,,Ik wil laten zien dat het wél goed en integer kan.'' Hij zei in te zetten op groene stroom en gas en beloofde een uitste kende klantenservice. In praktijk was Welkom Energie vooral een prijsvechter, vertelt Sanne de Jong-Bins van Gaslicht.com. ,,Het bedrijf stond vaak in onze top 5 vijf van meest concurrerende aanbiedingen.'' Het legde Welkom Energie geen windeieren. Bin nen twee jaar na de op richting had de leveran cier 90.000 klanten. De Consumentenbond vertrouwde de onder neming van Bakker al enige tijd niet meer. ,,Wij hebben hen al geruime tijd terug uit onze ver- gelijker gehaald'', zegt Joyce Donat. ,,Dat kwam door de lage sol vabiliteit, maar ook door de betrokkenheid van Bakker.'' Er komen naar verwachting ruim 20.000 deelnemers naar Glasgow voor de klimaat top COP 26 van zondag 31 okto ber tot vrijdag 12 november. Gastheer pre mier Boris John son ontvangt in elk geval de Amerikaanse president Joe Biden, de Franse president Emma nuel Macron, de Turkse president Tayyip Erdogan, de Zuid-Kore- aanse premier Moon Jae-in, president van Congo Felix Tshisekedi (voor zitter van de Afrikaanse Unie), António Guterres (secretaris-ge neraal van de VN) en Ursula von der Leyen (voorzitter van de Europese Commissie. Pre mier Rutte is er maandag, tussen een G20-confe- rentie in Rome en de corona persconferentie in Den Haag. Ook natuurhisto- ricus Sir David Attenborough en klimaatactivist Greta Thunberg zijn erbij. Neder land presenteert er de nieuwe klimaatgezant Jaime de Bour bon de Parme, zoon van prinses Irene. Grote af wezigen zijn de Chinese presi dent Xi Jinping en de Russische president Vladi mir Poetin. - Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5