De 100 lekkerste najaarswijnen onder 10 euro WIJN 9 85 Sterwijn Little Mafalda 2019 86 Caleuche 2020 8,5 87 Il Convento 2019 8+ 88 Herdade dos Lagos 2018 8 89 Gran Sasso 2020 8+ 90 La Transición 2018 8,5 €9,95 91 Sterwijn Cantine de Luca 2019 92 Sterwijn Domaine Mas Cremat 2020 Wel alle wijn op een kaneelstokje! €8,50 93 Marqués de Valparaiso 2018 94 Olifantsberg 2018 95 Weingut Iro 2019 96 Domaine les Hautes Briguières 2018 8,5 97 Sterwijn Herdade Pago do Conde 2018 8,5 98 Sterwijn Kruger 2020 €8,75 99 Sterwijn Domaine de Piaugier 2020 €8,75 100 Sterwijn Tenuta Salviano 2018 GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 STERWIJN gemaakt van aardse druif carignan, meurde knoestig naar varkenskot en onver zorgd gebit. In de corbières van Cabriac doet carignan slechts voor 15 procent mee. Verder 20 procent kersen- fruitige grenache, 20 pro cent deftige, naar dure siga ren geurende mourvèdre plus 45 procent peperige syrah. Het geheel is stoer en aards, fruitig, kruidig en zon nig, met een heldere won derschone smaak. Bezonnen en genuanceerd, rijp en tegelijk piepjong. Goede Wijn €9,30 Douro, 8,5 Portugal (rood) Little maar fijn. Compact, aards en kordaat. Zwart fruit, donkere kersen. Portzoet zonder de alcohol. Let vooral op de zo eigen Portugese zuren waardoor dergelijke wijnen ook erg in de smaak vallen bij liefhebbers van Ita liaanse rosso's. Veel waar voor je geld. Léon Colaris €8,75 Syrah 'Reserva', Valle del Maule, Chili (rood) Ghostship Caleuche dat het etiket siert heeft als lading cassis, rode bessen, bramen, amarenekersen, koffieboon tjes, Chocotoff, zwarte peper en vanillestokjes onder dek zeilen van zwartfluwelen tan nines. Muiterij niet gewenst, anders kunnen we die verse 2020-oogst op ons buik schrijven. MH DL €7,95 Rosso di Montepulciano, Italië (rood) Montepulciano. Vrijbrief voor mishandeling. Veel narigheid geproefd. Supermarktsneu- heid. Kan het beter? Zeker. Verdient de druif ook beter? Zeker. Kan ie het ook? Jawel. Ietsjes meer uitgeven en je krijgt pruimig rood met bitter-zoete kersen, zachte tannines en fijne zuren. Sylvia Italy €9,95 'HDL', Alentejo, Portugal (rood; biologisch) Heeft behoorlijk wat eerlijke aarde aan de vuisten. Kloek, stoer, duistere partijen. De importeur belooft 'intens, rond en romig' maar ik kom niet verder dan die eerste duiding. Inktig, een sappig groen blaadje, bramen en bessen, laurier en fikse tan- nines, aardig wat zuren. Don ker zonder bars te worden. Through the Grapevine €8,75 Primitivo, Puglia, Italië (rood) Retro-etiket. Eigentijdse primitivo. Onhebbelijkheden, opstaande randjes en dwangnagels verwijderd. Soepel, zonnig, gul en pront donker en rood fruit, een snufje uit het kruidenrek en wat zongedroogde tannines, zo van de waslijn. Una Mas; Voordeelwijn; Wijnig €7,95 Garnacha, Sierra de Gredos, Spanje (rood) Sierra de Gredos, tussen Madrid en Toledo. Geweldig gebied om te wandelen en te fietsen. Maakt dorstig. Aan het eind van de dag aan schuiven in die rustieke herberg. Lamsbout uit de oven. Glas lokaal rood erbij. Kloeke en pronte garnacha. Niet dat zoetsappige. Lekker aards, stoer. Ook: bramen met stekels, wilde kersen, boomschorstannines en van een sappige druistigheid. Vindmijnwijn 9 Netta 9 i 'Nettare di Abramo', Italië (rood; biologisch) Gaglioppo. Ik waan me in Twee voor Twaalf en zeg tegen tv-presentator Astrid Joosten (tevens bekend van haar vinoduo-optredens met Thérèse Boer) dat ik dat 'even moet opzoeken'. Blader, blader in Wine Grapes van Robinson e.a.. Tingelingeling! 'Gaglioppo komt alleen in Calabrië voor' - waar ie zich verschuilt achter vijf aliassen. Dubieuze lijntjes met de 'ndrangheta, illegaal een vluchtelingen kamp uitgepond, een burge meester afgeperst? Hoe dan ook, de gaglioppo laat zich van zijn beste kant zien in deze rosso. Zuid-Italiaan met een vrolijk dansje in de benen, zonnig van inborst, volop puttend uit manden met een overdaad aan vrien delijk rood fruit en vrolijk buurtend in leder-regionen. 'Tingelingeling. Mevrouw Joosten ook een glaasje?' Vinoblesse €8,15 8 5 'Les Tamarius', Cötes 8,5 Catalanes, Frankrijk (rood; biologisch) Wijn met een verleden heeft de toekomst. Al vele, vele Wordt het kouder, dan kun je je verkilde botten een oppepper geven met een glaasje glüh wein, warme wijn met specerijen en fruit. Het recept komt uit Midden-Europa en is via de Weihnachtsmarkten van de oosterburen en Nederlandse winter- sportgangers inmiddels ook hier een vaste waarde op de winter- drankenkaart. Glühwein werd traditioneel ge dronken in de periode voor kerst. Er bestaat ook een Nederlands equivalent: bisschops wijn, dat bij het sinter- klaasfeest hoort als staf en mijter bij de oude Klaas zelve. Beide kun je met zowel rode als witte wijn bereiden en tegen woordig staat het ook kant-en-klaar in de su permarkt. Maar: ideaal voor dat flesje dat toch niet zo lekker was als het eruitzag. Zo maak je het: Doe de partjes van 1 sinaasappel en een citroen met 1 kaneel stokje, 2 steranijsjes, 4 kruidnagels en 2 eet lepels suiker in een pan met een opgewarmde liter wijn (niet laten ko ken, dan verdampt de alcohol). Deksel op het pannetje en op zeer laag vuur minstens een kwartier laten trekken. Voor bisschopswijn ge bruik je de schillen van een sinaasappel en geen citroen. -AdG jaargangen geproefd, ook die ene die eerder op het Proefschrift Wijncon cours werd uitgeroepen tot beste wijn in zijn prijsklasse. Want vol, rijpe tannines, veel pittig rood en zwart fruit, beetje specerij. Ook dit jaar gaan we op vertrouwde voet door. Bessig, kersig, peperig en met een fijne frisheid, dankzij een sappig groen randje. Vojacek Wijnen 8 5 'Roble', Ribera del 8,5 Duero, Spanje (rood) Roble. Mag op het etiket als je wijn aan wat eikenhout heeft gesnuffeld. Dat geflirt en geswaffel leidt tot een mildere benadering van de smaakpapillen. Toch wordt de markies nergens een watje. Er is een zoetje, een specerijtoets, er meldt zich wat vanille in een roodfruit- ambiance. Maar de zuren leven en de tannines doen aan armpje drukken. Wine Roses €9,95 9 Chenin Blanc, Breedekloof, Zuid-Afrika (wit) Chenin blanc met gewicht. Kun je verwachten van een domein met die naam. Afkomstig van old bush vines. Gefermenteerd op groot hout (2000 liter- foeders). Sur lie gelagerd op Frans eiken. Vulling, vulling, vulling maar zonder zwaar te worden. Rijpe appel, peer en zoete grapefruit. Honing- spatje op perzik in room, een karamelrandje en ragfijne cheninzuren. Bepaald geen grijze muis. WineMatters €9,95 8,5 Zweigelt, Neusiedlersee, Oostenrijk (rood) Markus Iro. Bijkans auto didact. Moest in 2011 na het plotselinge overlijden van papa Iro het wijnbedrijf over nemen. Ruggenspraak hou den was er niet meer bij. Danken zijn wijnen daaraan hun prettige eigenzinnig heid? Het wijnorakel Falstaff bekroont en beloftuit Iro's wijnen. Begrijpelijk. Ik werd na het proeven van zijn in- stapzweigelt nieuwsgierig naar zijn hogere wijnen. Deze 2019 brengt pruimen op sap, rijpe kersen en bessenzuren. Geduldig in de specerijenrij aangeschoven. Licht specu- laas, snufje Sinterklaas, een laurierblaadje uit de hachee, behaaglijk lome tannines. Winterberg Wijnen €9,95 'Prestige', Ventoux Frankrijk (rood) Fijne ventoux van vieilles vig- nes. Springlevend rood. Op fruit gemaakt. Veel frambo zen, kersenlikeur, cassis en zonnig zoet. Zacht en gevuld. Een draai aan de pepermo len en behaaglijke tannines. Wijnkoperij Alex Storms €9,50 Alentejo, Portugal (rood) Geroosterde walnootjes, hazelnootjes, amandeltjes en paranoten in een fijnzinnig sapje van frambozen, kersen, zwarte bessen, vanille en specerij. Apart, eigenzinnig en lekker. Vier autochtone druiven laten zich van hun beste kant zien. Wijnkoperij Europa €9,50 Shiraz 'The Forgotten Vineyards', Stellenbosch, Zuid-Afrika (rood) Tot voor kort vond je in het schap Zuid-Afrika vooral ruig rood. Voor een weggeefprijs verschalkte je een fles Uittertreure of Katerkop met achterop leesplezier over 'tradisionele wyn- bereidingsmetodes, wat mandjie perse insluit' en de waarschuwing dat 'die wyn mag 'n afsaksel toon'. Deze fles is minder poëtisch, de inhoud echter een helden epos. Onverschrokken en toch fijngevoelige geuren van peperig syrah-fruit, specerijen, avontuur, en een smaak vol nooit- gedachte rijkdom, kostelijker dan het complete kerst pakket. Wijnkoperij Okhuysen *Les Ramières, Méditerranée, Frankrijk (rood) Het instapmodelletje rood van dit domein dat ook schitterende rhönes maakt. Les Ramières moet echter als het nederiger 'Méditer- rannée' door het leven. In plaats van 'zo blauw, zo blauw' is deze 'zo rood, zo rood'. Van zoete kersjes, rijpe besjes, frivole fram bozen, aangevuld met wat plaatselijke kruiderij. Zo lekker, zo lekker. Wijnkoperij Koninginne- weg/Batard 'Turlo', Lago di Corbara, Italië (rood) Lago di Corbara. Vrij recente DOC in Umbrië. Prettig geprijsde sangiovese-blend, een knipoog naar de Super- Tuscan waarmee een oudoom van de huidige makers van doen had. Nadruk op cassis, mooie zuren en nergens nadrukke lijk hout. Stevig, krachtig en tot de verbeelding sprekend. ZekVinos €9,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57