De 100 lekkerste najaarswijnen onder 10 euro Wat zijn tannines? ft 6 WIJN f 49 El Viejo del Valle 2020 8+ 8 50 Maison Sinnae 2018 51 Creta 2018 8,5 PLUS 52 Appassimento 2020 8 53 Marqués de Caceres 2017 8,5 54 Plus Hollands Vakmanschap 2018 8,5 55 Mas du Petit 2020 8,5 SPAR 56 La Gioia d'Italia 2019 7,5 VOMAR 57 Soleca 2019 8 WELL OF WINE 58 Chateau du Cèdre 2020 8,5 59 Vina Consolación 2019 60 Santa Cruz 2018 WIJNKOPERIJ DEGOUDENTON 61 Bodegas Olivares 2017 8,5 62 Casa Ferreirinha 2018 9- 63 Chateau Toutigeac 2018 8+ 64 Contrade 2020 8+ WIJNKOPERIJ 65 Sterwijn Orimos 2019 VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 GO Pinot Noir, Valle Central, Chili (rood) Ergens hier ver vandaan waar paddenstoelenhuisjes staan, daar groeien oude pinot-noirstokken vrij en blij. De precieze plek blijft nog een beetje onbestemd. De Valle Central is niet klein en ook niet om de hoek. Mysterieus, maar eenvoudig te verkrijgen in je glas. Heeft een donkere touch met diep gang, zwarte kersen, aard- beienwinegums en bramen. Trekdrop en een flat white in de afdronk. En padden stoelen natuurlijk. €5,99 'Éléments Luna Laudun', Cotes du Rhone-Villages, Laudun, Frankrijk (rood) Laudun is een van de begun stigde dorpen van de Cötes du Rhöne-Villages. Mag met naam en toenaam benoemd worden. Stevig en toch vol doende doordrinkbaarheid. Met prikkelige bramen, zoete kersen en zoethout. Serieuze wijn met lichte vanilletoets. Kruidig dankzij laurier, roze marijn en tijm. €7,99 'Roble', Ribera del Duero, Spanje (rood) Grote, indrukwekkende ri bera waar de Spanjaarden zelf ook zo van houden. Veel donker fruit. Fiks Frans en Amerikaans hout. Veel spe cerij. Veel sap. Veel van alles. Wordt vaak gedronken bij gerechten waarbij deze wijn geheel niet past. In Spanje dan. Bij sardines, mosselen, heek, tomaat. €9,99 Rosso, Puglia, Italië (rood) Inktzwart sap. Heftig en houtig met zwarte kersen, toffee en vanille. Trekkende tannines, aanwezige zuren. Vol. Zwoel. Zongerijpt. €5,99 'Crianza', Rioja, Spanje (rood) Het zoet van het hout, het zoet van de kersen. Pruimig, laurier, een paddenstoeltje. voorzichtig in het zonnetje. Klassieke crianza van De Caceres. €8,99 'Daan en Elvire van Dijkman', Ventoux, Frankrijk (rood) De Van Dijkmannen hebben weer een dijk van een wijn gemaakt. Veel donker fruit, kloek en moedig, stevige tannines, flink aan de peper molen gedraaid. €5,99 Azegat 'Gris' Bouches-du-Rhone, Frankrijk (rosé; biologisch) De Mas die ons al jaar in jaar uit een goede tot heel goede rode bio-bouches brengt, levert ook een puike bio- bouchesrosé. Kruidiger, steviger en droger dan zijn lichte looks doet vermoeden. We want Mas. €6,99 Montepulciano d'Abruzzo, Italië (rood) Soepele, sappige en mon tere montepulciano. Plezierig met bramen, pruimen en specerijen. Noemt zichzelf 'Flowery Spicy'. En laat een muzieknoot zien op het etiket. Licht klassiek, het volume staat zacht. Achter grondmuziekje. €4,99 Carménère 'Gran Reserva' Central Valley, Chili (rood) Donker, krachtig type. Volop genieten van bramen, zwarte bessen, een donkere koffie- sensatie, cacao en kloeke tannines. €6,99 'Marcel Malbec', Vin de France, Frankrijk (rood) Instapwijn van een toon aangevend domein dat weet hoe het rood uit Cahors smaakt. Naar aardsheid en spierballengerol. Veel donker fruit, bramen, pruimen, zwarte olijven, een spoortje likeur en zachte zuren. Schoolvoorbeeld van een 'schitterend monster', zoals een malbec wel liefkozend wordt genoemd. Bang voor monsters? Maak eerst ken nis met Marcel. Vriendelijke neef. Mag geen Cahors heten, maar zit daar niet mee. Flierefluit vriendelijk over zacht, rijp, soepel en rood en zwart fruit. €8,95 8 5 Roble', Tierra de 8,5 Castilla, Spanje (rood; biologisch) Zacht, zoet, spicy. Rijpe kersen, frambozen, het zoet van zonnige pruimen, milde laurier en de tannines opge poetst. Als een behaaglijk gloeiend haardvuur. €9,95 8 5 Garnacha Tintorera 8,5 'Cueva del Chaman', Almansa, Spanje (rood; biologisch) Almansa, regio in de voor malige bulkwijn-banlieu La Mancha. Lange tijd veel leed. Steeds beter presterend dankzij wijnmakers die wél hun best doen. Welkom bij Tannines ofwel looizuren zijn chemische verbin dingen in de wijn die ont staan doordat het druivensap in aanraking komt met de schillen, pitten en steeltjes van de druiven - of met het vat waarin de wijn is gerijpt. Tannines zijn op zich smaakloos, maar in wijn (of thee, of koffie, of cho colade...) veroorzaken ze een wrange smaak. Alsof je een druivenpit doorbijt. Hoe dikker de druiven- schil, hoe meer tannines. En hoe langer ze meegis- ten, hoe donkerder het rood van rode wijn. Tannines zorgen dat wijn langer houdbaar is. Hóe lang verschilt per wijn, maar op een zeker mo ment zijn ze uitgewerkt. De wijn kleurt bruinig, de smaak hólt achteruit en uiteindelijk slaan ze neer als 'depot', de droesem onder in de fles. -AdG Santa Cruz! Lekker wit van sauvignon blanc en verdejo. Opmerkelijk rood ook. Van wege de Portugese alicante bouschet die zich hier onder de naam garnacha tintorera heeft gevestigd. Maar vooral omdat het een lekkere, onalledaagse wijn is voor nog geen tientje. Het donkert wat, ondanks het zuidelijke zonnetje. De tannines zijn goed ingesmeerd, want soepel. De bessen lessen, de pruim is rijp. €9,95 'Altos de la Hoya', Jumilla, Spanje (rood) Oude stokken. Niet-geënt. Deden het al die tijd op eigen kracht. Ondanks de inspan ningen gedurende de verglijdende decennia niks ingeleverd. Kreeg hoogstens een serieuze frons tussen de wenkbrauwen. Gespierd heid van monastrell, maar ook gezeglijk rood fruit, warmte, behaaglijkheid en een fluwelen veeg. Houd Jumilla in de gaten. De kwali teit vliegt omhoog. De prijs nog niet. €9,95 'Esteva', Douro, Portugal (rood) Het jaar van de late oogst. De kwaliteit blijkt het wach ten waard. Donker, krachtig, compact, prettig ongepolijst. Zwart fruit, wat ongetemde tannines en kruidigheid. Avondrood, barbecueverlan gen, herfstwijn, winterover- peinzing. €9,95 'Grande Réserve', Bordeaux, Frankrijk (rood) Grande Réserve. Pakt groots uit met hout. Geeft nadruk kelijk blijk van de eik. Cassis, rode bessen, pruimen, gebrande paprika in gezel schap van chocobitters, vanillepuntjes en licht geroosterde nootjes. Speelt 'luxe waar', maar is vriende lijk geprijsd. €9,95 Negroamaro, Salento, Italië (rood) Negroamaro, de 'zwartbit- tere'. Zo smaakt ie overigens niet. Soepel, zacht, mild, rijp, smeuïg, rood fruit, opge wreven tannines en met een gespierde body. €8,95 HENRI BLOEM EN HART'S WIJNHANDEL 'Grande Réserve', Mont Baudile, Frankrijk (rood) Dikke fles die een dikke vin- WUfT'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54