Vooraf WARMTE IN DE WINTER De lijst en de cijfers De 100 lekkerste najaarswijnen onder 10 euro WIJN 3 Bij het najaar hoort robuuste wijn. Wijn die is opgewassen tegen stoofpotten, sudderlappen en ovenschotels met aubergine. Of zoals wijnschrijver Harold Hamersma het verwoordt: ,,Nu we de ver warming weer hoger draaien, drinken we even geen rosé met bloedarmoede.'' Hamersma selecteerde voor u 100 wijnen onder een tientje, uit de hele wereld, vooral rode (maar ook wat wit, belooft hij). Het zijn Chilenen die het goed doen bij wild en paddenstoelen, flessen met stevige wijnen uit Ribera en Rioja en syrah-wijnen uit het Rhöne- gebied en Australië die zware kost aankunnen. De geselecteerde flessen zijn vriendelijk geprijsd. ,,Dat mag ook wel, met de hoge gasprijzen van nu'', vindt Hamersma. Maar wat als je 30, 40, 100 of meer euro wilt uitgeven voor een fles? Twee kenners vertellen waarom aan som mige flessen een hoger prijskaartje hangt. Zo kun je gewoonweg geen cham pagne onder de 20 euro kopen: de prijs van druiven in de Champagnestreek is hoger dan in pakweg het Noord-Spaanse Catalonië. Dat komt mede door de goudgerande grondprijzen daar in de Champagne. Over prijzen, goede - en minder goede - wijnjaren en mythes rondom wijnen weten de handelaren alles. Drie van hen vertellen verderop over hun passie. En heeft u uw fles favoriete druivennat in huis, dan kun nen de glazen uit de kast. Welke je pakt, hangt mede af van de buitentemperatuur. Wie dacht dat ze in Spanje knieperig waren met die kleine glaasjes op het terras: daar is een reden voor. Fles gekocht en bevalt-ie? Koop gelijk een paar extra flessen, tipt Hamersma. ,,Kom maar door met die kou, de lezer zit er met deze stevige flesjes warmpjes bij.'' 'Wat als je 30, 40, 100 of meer euro wilt uitgeven voor een fles?' ALBERT HEIJN 1 Cono Sur 2019 Antonin Rodet 2020 Chateau Tapie 2018 8,5 4 Fontanafredda 2019 Penfolds 2020 8+ ALDI 6 Sterwijn El Arbol 2020 7 Chateau La Grave 2018 8,5 COOP 8 Villa Puccini 2020 8 DEKAMARKT 9 Sterwijn Caractère 2019 8,5 10 Codici 2019 8 DIRCKIII 11 Sette (7) Muri 2020 8,5 9- 12 Sterwijn Vila Real 2017 GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 Ellen den Hollander is redacteur Koken eten bij deze krant. Op het moment van schrijven waren oogst jaren en prijzen correct. Wijzigingen zijn echter mogelijk. Sommige online-wijnspeciaalzaken leveren uitsluitend per zes flessen. Alleen de lekkerste wijnen uit de supermarkten en van de nationale slijterij ketens krijgen een plekje op De Grote Hamersma wijnwebsite. Een 7 is de ondergrens, een 10 het hoogst haalbare. De scores zijn voor eigenheid, kleur, geur, smaak en afdronk. Extra punten zijn er voor wijnen die bijzon der goed bleken 'voor dat geld' en/of 'in zijn soort'. Soms scoorde een wijn net iets beter of net iets minder en daar zijn ooit de minnetjes, plusjes en halfjes voor bedacht. COLOFON Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia. Aan deze bijlage werkten o.a. mee Annet de Groot (eindredactie), Harold Hamersma, Ellen den Hollander, Jette Pellemans, Mariska Schotman (vormgeving) en Koos de Wilt (samenstelling en coördinatie). Directie Erik van Gruijthuijsen en Bart Verkade ©DPG Media NL STERWIJN MEER LEZEN? DEGROTEHAMERSMA.NL Proos Proefnotities van Harold Hamersma op alfabetische volgorde. Alle wijn is te vinden in supermarkten en speciaalzaken. 8 5 Merlot, Valle Central, 8,5 Chili (rood) Stoer en eigengereid, niet zo'n zoetsappig meelopertje. Oprechte merlot. Noest en degelijk. Wederom helemaal van deze tijd: Bicicleta met houten frame. Flink wat eikeninvloeden tijdens het trappen: zoethout, vanille- touch, sweet spices. €5,99 8 5 Pi not Noir, 8,5 Bourgogne, Frankrijk (rood) Rood van Rodet, handelshuis sedert 1875. Voldoende tijd gehad om te oefenen op de plaatselijke pinot noir. Vorig oogstjaar nog licht, blozend en bijkans frivool. Nu vlezi ger, voller en rijper rood fruit, een specerijtoets en lekker wat houvast. Kortom, de nieuwe editie heeft wat meer inhoud. Helaas is die van de fles dezelfde gebleven. €9,29 m 8 5 Réserve, Corbières, 8,5 Frankrijk (rood; biologisch) Lekker aards en grondstoffe lijk. Blakend van het gezonde en onstuimige fruit. Kersen, frambozen, zwarte bessen, bramen. Het is behoorlijk dringen geblazen. Bovendien willen ze van alles tegelijk zijn: zoet, rijp, zonnig, mild-zurig, lichtpeperig, frivool én sappig. €9,99 Nebbiolo, Langhe, Italië (rood) Nebbiolo met de bitters voor het oprapen. Voor de umamisten. Voor wie het al snel te zoet is. Voor wie graag in de schaduw zit. Donkere bessen pakken zich samen. Donderpruimen verschijnen. Laurieren herpakken zich. Tannines groeperen. €9,99 Chardonnay 'Koonunga Hill', South Australia, Australië (wit) Koonunga Hill. Behalve chardonnay zijn er ook eiken aangeplant. Fris, levendig wit. Meloen doet 't. Perzik zacht wat mee. Citrus. En licht geroosterde nootjes voor het complete beeld. €9,99 Cabernet Sauvignon Syrah 'Reserva', Central Valley, Chili (rood) De vertrouwde zwarte en rode bessen en bramen. Lekker wat warse stoerheid. Een syrah-stinkerdje. Een lamelletje laurier. Snel een mild zoetje voordat het te ingewikkeld wordt. Ondanks zijn slechts 12 procent dik, en dik in orde bovendien. €4,29 Médoc, Frankrijk (rood) Fors donker fruit, driewerf laurier, tannines van stavast, en voor de liefhebbers lekker veel toasty eikenhout. Bepaald geen mediocre médoc. €8,99 Negroamaro, Puglia, Italië (rood) Villa in de hak van de laars, omgeven door braam struiken. Heeft ook cassis in de achtertuin staan, een schaaltje kersen en een pepermolen. Flink wat scha- duwfruit. Stoer en stevig. €4,99 Unique, Saint- Chinian, Frankrijk (wit) Zeldzame verschijning. Witte Saint-Chinian. Niet meer dan 1 procent van het wijngaard areaal ter plekke voorziet in druiven voor blanc. Daar moet je voorzichtig mee omspringen. Enfin, dat doen ze bij Foncalieu ook. Onver wacht spannende keuze van de wijninkoper van Deka- markt, dat moet gezegd. Onalledaags, natuurwijn achtig aandoende witte, trippelend, ongedurig. Wilde perzik, wat abrikoos, ner veuze zuren, drupje room en fijne kruiderij. €7,99 Primitivo 'Masserie', Puglia, Italië (rood) Codici: code rood. Kersen, frambozen, lekker rijp. Zonnige en gezonde rosso. Fijne zuren ook. Nergens zongegeeuw. €5,99 Primitivo di Manduria, Italië (rood) Volle bak zonneschijn. Prui men, cacao, hangtannines en sappige zuren. Ruwe bolster, fijne wijn. Forse partij eiken op de brede schouders. Notenbar. Zoete specerijen. Denk worsten van de grill of noeste pasta's met overdre ven veel vleessaus. €8,99 Premium, Douro, Portugal (rood) De 2014-oogst volgehangen met medailles. De 2015 leek op de borst van een Russi sche oorlogsveteraan. Brons van Decanter en de Internati onal Wine Challenge. Toen zilver in Brussel. En de 2017 pakte goud bij Mundus Vini in Duitsland. Volle bak rood van het autochtone super trio: twee touriga's plus de tinta roriz. Zon, pruimen, kruidenkracht en veel en lek ker peperig rood fruit. Is er nog plek in de prijzenkast voor een DGH-ster? €7,99 FOTO'S GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51