0 0 4 Het demissionaire kabinet mag niet langer wachten met nieuwe klimaatmaatregelen, schrijft de Raad van State. Dat wil niet zeggen dat de huidige helemaal geen effect hebben. RAPPORT HOE GAAT HET MET HET NEDERLANDSE KLIMAATBELEID? Kt jmmiF: BfeaaaHBi Ook op het rapport van een leerling die niet overgaat staat weleens een goed cijfer. Tussen alle on voldoendes die het klimaatbeleid van het demissionair kabinet gis teren kreeg, valt op dat het wel lukt de industrie tot verduurza ming aan te zetten. De emissie heffingen die fabrieken sinds 1 januari voor hun vervuilende uitstoot moeten betalen, doen precies wat was gehoopt: bedrij ven zoeken naar schonere energie. Die heffingen worden elk jaar hoger, en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) verwacht dat de industrie in 2030 vrijwel uitkomt op het doel dat in het Klimaatakkoord is gesteld. Ook de subsidies die bedrijven krijgen om te verduurzamen helpen daarbij. Emissieheffingen zijn overigens een Brusselse vondst, het kabinet vreesde lang dat bedrijven erdoor naar het buiten land zouden uitwijken. Komende maandag begint een grote klimaattop in Glasgow. Verschillende landen kondigden al extra maatregelen aan. Zo wil Australië, de grootste steenkool exporteur ter wereld, klimaat- neutraal worden. China, de groot ste vervuiler én de grootste ver- groener, zegt geen kolencentrales in het buitenland meer te finan cieren. Maar alle goede voorne mens zijn lang niet genoeg om de stijging van de temperatuur onder de gewenste 2 graden te houden, berekende de milieuorganisatie van de Verenigde Naties. Verslag Gisteren werd duidelijk hoe Nederland het doet. Niet doordat premier Rutte ook met mooie toezeggingen kwam, maar doordat De Raad van State en het PBL verslag uitbrachten. De Raad van State, het belangrijkste adviesor gaan van het kabinet, houdt het klimaatbeleid scherp in de gaten sinds het klimaatakkoord van 2019. Het PBL berekent elk jaar of beleid ook het gewenste resultaat ople vert. In het klimaatakkoord hebben overheid, bedrijfsleven en maat schappelijke organisaties afspra ken gemaakt om de uitstoot van Klimaatdoel 2030 zelfs in gunstigste scenario niet gehaald broeikasgassen in 2030 met 49 procent te verminderen. In 2050 moet de uitstoot 0 zijn. Broeikasgassen versterken kli maatverandering, waarvan Neder land de gevolgen ook begint te merken. Conclusie van beide in stituten: Het gaat minder slecht dan het ging, maar Nederland is nog niet écht op weg de doelen te halen. Doelen die in lijn zijn met internationale afspraken en in een klimaatwet zijn vastgelegd. Naast de voldoende voor de in dustrie viel ook nog de bijna-vol- doende voor de opwekking van duurzame elektriciteit op. Als we zo doorgaan, berekende het Plan bureau, wordt in 2030 driekwart van onze elektriciteit opgewekt met windmolens en zonnepane len. Daar staat tegenover dat in andere sectoren nauwelijks voort gang wordt geboekt. Het PBL ziet veel te weinig gebeuren bij de verduurzaming van bestaande woningen, en vrijwel niets in de landbouw, hoeveel politieke aan dacht daar ook voor is. r VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 GO ■linaiN 1 *- - - jjg ^ss^s^^^êssBSSs £S H 8 We doen het beter, maar nog niet goed genoeg Hans Nijenhuis Peter Winterman Den Haag Afname van de uitstoot van broeikasgassen in Nederland t.o.v. 1990. De 2020-cijfers zijn voorlopig. 2018 2019 2020 2030 in ongunstigste scenario 2030 in gunstigste scenario Doel 2030 (Klimaatwet) -15,1% -17,8% -25,1% V.;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4