WIM HOFMAN Storm 13 Vierdaags festival in Middelburg over de Tweede Wereldoorlog Met Wim S. liep ik onlangs over het strand, hier ergens in de buurt. Het woei amper, de lucht was zachtgrijs en er waren nauwelijks golven. Toch vertelde hij over een storm en de Fastnet Race uit 1979, een meerdaagse wedstrijd voor zeiljachten van het eiland Wight in Zuid-Engeland naar Ierland. De race is genoemd naar Fastnet Rock, een rots met een vuurtoren in de zuidelijkste punt van Ierland. Dan moesten ze om de Scilly Eilanden heen en terug naar Plymouth, alles bij elkaar misschien wel duizend kilometer. Eerst ging het wel, zei Wim, die in 1979 navigator was op een jacht van Nederlandse deelnemers. Er stond een zwakke oostenwind. Er voeren zeker driehonderd jachten uit, maar ze kregen allemaal te ma ken met de steeds meer aanwak kerende wind. Op de derde dag werd het een ongekend harde storm. Wim beschreef de huizen hoge golven, het opgelicht en neergekwakt worden, het ziek worden van de bemanning, het scheuren van het grootzeil, het ge luid van de zee en de wind in de nacht. Voorbij Lands End gaven ze het op en keerden om. Ergens dook het oorlogschip De Overijs sel op. Toen het licht werd, begon nen ze pas te beseffen hoe erg het allemaal was. Ze zagen diep lig gende jachten met gebroken mas ten. Van de bemanning geen spoor. Later bereikten ze de haven van Plymouth. Reddingsacties kwamen op gang. Veel schepen waren gehavend of gekapseisd. Ten minste vijftien zeilers waren verdronken. Bolvormig voorwerp Ik vertelde Wim dat ik in diezelfde tijd in Zuid-Engeland in de buurt van Penshurst was met Toke en onze twee kinderen. We bezoch ten een speeltuin en de kinderen werden haast van een glijbaan af geblazen. De schommels gingen vanzelf. Takken vlogen door de lucht en toen we later door een bos liepen, zagen we veel bomen die waren omgevallen. Bij de wor tels van een dikke omgevallen boom zag ik een bolvormig voor werp. Ik dacht dat het een oude kogel was. Het ding was zwaar, het leek wel van ijzer. Later zei iemand dat het een meteoriet was. Thuis liet ik Wim S. de bol zien. Wim legde het ding op de keuken weegschaal: 560 gram. Hij be paalde het soortelijk gewicht door het voorwerp in water te leggen om zo het volume te meten. Hij vertelde me dat het heus wel een meteoriet zou kunnen zijn. Voor mij is het bolletje vooral een souvenir aan een hevige zo merstorm aan de zuidkust van En geland. Stichting Valreep organiseert van donderdag 4 tot en met zondag 7 november het festival Na de strijd. Op diverse plekken in Zeeland zijn dan workshops, lezingen en theater- en filmvoorstellingen met de Tweede Wereldoorlog en de opbouwperiode daarna als centraal thema. Het festival Na de strijd toont 'het gevecht als de vrede al getekend is'. Dat staat op de website van Stich ting Valreep, de organisator van het meerdaags evenement. ,,Vooral voor gewone mensen was de strijd niet voorbij na de bevrijding", ver telt Rens Schot van Stichting Val reep. ,,Jaren nadien werd duidelijk dat de periode van bezetting bij ve len pijnlijke littekens had nagela ten. Ik heb de schoondochter van een fanatiek NSB-burgemeester opgezocht. Zij heeft heel haar leven moeten aanhoren dat ze een NSB- kind is. Omdat iedereen zo bezig was met de wederopbouw, werd aan dit soort mensen geen aandacht besteed. Dit festival zet de strijd na de oorlog in het licht." Donderdag 4 november om 16.00 uur opent gedeputeerde Anita Pij- pelink het festival in de ZB in Mid- delburg. Daarna geeft Dieuwertje Blok een 'vrijheidscollege' aan kin deren en hun volwassen begelei ders. ,,Ze vertelt hoe haar moeder de Tweede Wereldoorlog heeft be leefd en hoe zij nu naar vrijheid kijkt." De vrijdag erna is in de Nieuwe kerk in Middelburg een programma rondom Etty Hillesum. ,,Frits Barend zal spreken over de actualiteitswaarde van haar ge schriften. Daarnaast werken com ponist Christian Blaha, het Middel burgs Kamerkoor en Julika Marijn mee aan een avond die in het teken staat van jodenvervolging." Theater Naast deze bijzondere manifesta ties zijn op alle vier de dagen thea tervoorstellingen te bekijken. Zo is het verhaal van het krampachtige leven van de schoondochter van een NSB-burgemeester te zien in de voorstelling De Erfenis. ,,Ook is het stuk Naar Vuurland te zien, dat het verhaal vertelt van een dienst plichtig militair die - jaren na dato - de lijken van gesneuvelde burgers en militairen moet identificeren. En er is de voorstelling Na de Lan ding, waarin we horen hoe in de re latief rustige Zak van Zuid-Beve land de emoties na de bevrijding doorwerken." Twee andere voorstellingen dra gen eveneens toepasselijke titels: Om nooit te vergeten (verhalen van een viertal ouderen over de bevrij ding) en Voor het eerst heb ik deze nacht rustig geslapen (over een kleindochter van een Zeeuwse oma voor wie Bevrijdingsdag nooit een feest is geweest). De voorstellingen worden gespeeld op bijzondere plekken. ,,We hebben nadrukkelijk gezocht naar accommodaties die al een relatie hebben met het thema", vertelt Schot. ,,Zo wordt De Erfenis een keer opgevoerd in museum Gdynia in Axel. Je loopt daar tussen Theater en muziek geven de persoonlijke relaties en emoties het beste weer oorlogsrekwisieten, waardoor je als toeschouwer meteen in de bele vingswereld van het verhaal zit." Volgens Schot is het belangrijk dat oorlogsverhalen aandacht blij - ven krijgen, zeker de verhalen die jarenlang zijn stilgezwegen. ,,De oorlog is een fase uit ons bestaan waar we voortdurend mee gecon fronteerd worden. Film laat de grootschaligheid van een oorlog goed zien, maar theater en muziek geven de persoonlijke relaties en emoties het beste weer." GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Het gevecht na de strijd Hans Puik Middelburg Wilma Selen, Anneke Goed hart en Leon van den Berge in de voorstelling De Erfenis die gespeeld wordt op het festival 'Na de strijd'. privéfoto rens schot - Rens Schot Kijk voor meer informatie, het complete programma en reserve ringen op de website van Stich ting Valreep: valreep.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41