IJsmeester Pauline is klaar voor de strenge winter 3 mm, CAMPAGNE De 450 natuurijsverenigingen in Nederland kampen met een vergrijzend vrijwilligersbestand. Daarom begint schaatsbond KNSB vandaag een campagne om jongere vrijwilligers aan te trekken. De clubs hebben vooral behoefte aan nieuwe ijsmeesters: mensen die weten hoe je van een weiland of skeelerbaan snel en goed een mooie ijsbaan maakt en die kunnen in schatten wanneer er veilig een toer tocht over de lokale plassen kan worden gereden. ,,Er is nog geen sprake van een acuut tekort, wel is dringend vers bloed nodig'', stelt de schaatsbond. ,,We willen inspelen op de vergrij zing en ervoor zorgen dat kennis niet verloren gaat, maar juist bij tijds wordt overgedragen op een nieuwe generatie. Van de schaarser wordende periodes van aanhou dende vorst willen we optimaal ge bruikmaken. Het zou doodzonde zijn als we straks een natuurijsbaan niet kunnen openen omdat er geen ijsmeester is.'' Afgelopen winter kon er op veel plassen en meren worden ge schaatst, ook openden veel schaats- clubs eindelijk weer eens hun eigen natuurijsbaan. Onderzoekers van de Universiteit van Wageningen becijferden vorige week dat door de opwarming van de aarde de moge lijkheden om te kunnen schaatsen op natuurijs in Nederland nog schaarser kunnen worden. 'In Ne derland hebben we een gemiddelde van zes ijsdagen per jaar, de meest pessimistische toekomstscenario's zouden betekenen dat de winters in de toekomst vrijwel ijsvrij zijn', C Schaatsbond organiseert cursussen door heel Nederland meldde de universiteit in een pers bericht. Om te kunnen profiteren van de winters waarin wel genoeg vorst is, wil de KNSB voldoende ijsmeesters achter de hand hebben. De bond biedt in december cursussen aan door heel Nederland. Daarin krij gen de ijsmeesters in spe les over verschillende soorten ijs en de nieuwste manieren om (snel) een veilige natuurijsbaan gereed te maken. 'Je zorgt voor het keuren en klaarmaken van de ijsbaan. Je zet het sein op groen als het veilig is. Je bepaalt hoeveel mensen het ijs op kunnen, zet wakken afen zet routes van toertochten uit', meldt de schaatsbond in de wervingscam pagne. De eerste honderd belang stellenden die zich aanmelden kunnen de cursus gratis volgen. Afgelopen winter schreef ijsmeester Pauline van der Zant de euforische woorden 'We zijn open!' op de site van haar ijsclub. ,,Dat is zo mooi om te kunnen zeggen.'' Iets meer dan tweehonderd leden heeft IJssport Leiderdorp, maar toen afgelo pen winter het ijs dik genoeg was, kwamen de schaatsliefhebbers uit alle hoeken tevoorschijn. „Heerlijk. Mensen die je niet vaak ziet, maar nu met koek en zopie kwamen aanlopen. Er was gelijk een geweldige sfeer, alsof er elk jaar natuurijs ligt'', vertelt Pauline van der Zant (40). Van der Zant is vrijwilliger én ijsmees ter bij de club. Ze is ook een van de gezich ten van de KNSB-campagne om meer en vooral jongere ijsmeesters te vinden. Die moeten er komen omdat er anders een tekort dreigt aan ijskeurders. Het doemscenario: een winter waarin het vriest dat het kraakt, maar er te weinig mensen zijn die nog weten hoe ze zo snel mogelijk het plaatselijke weiland of de skeelerbaan onder water kunnen zetten én bevroren krijgen. Of dat de ijsmeesters niet meer de kennis hebben om verant woord een tochtje uit te zetten op de lokale plassen en vennen. Van der Zant, als kind al gek op schaat sen, meldde zich vier jaar geleden aan voor de cursus ijsmeester van de KNSB. IJssport Leiderdorp heeft een skeelerbaan van 400 meter die in de winter onder wa ter wordt gezet. ,,Ik vind het fascinerend om te zien hoe je snel een baan met goed ijs krijgt, hoe dat werkt.'' Het moment dat de ijsmeesters van de club vorige winter besloten het sein op groen te zetten en 'We zijn open' op de site te schrijven, kan ze nog zo terughalen. ,,Het was zo mooi dat het weer kon.'' In Leiderdorp gebruiken ze een techniek waarbij je water onder het ijs laat weglo pen. „Daardoor zakt de bovenste ijslaag naar beneden en heb je snel een ijsvloer.'' Ook al kun je hier niet in een wak vallen, veiligheid is wel belangrijk. ,,Als je bij ons door het ijs zakt, raak je het asfalt. Dat is niet echt lekker voor je schaatsen.'' Techniek en ijs Op de KNSB-cursus gaat het over de tech niek. En over zwak ijs, zwart ijs, fondant ijs, het met schotten afdammen van sloten en vaarten, het veilig afzetten van wakken en het uitzetten van toertochten. Met nieuw bloed - de meeste ijsmees ters zijn oudere mannen - zoekt de schaatsbond ook nieuwe ideeën. „Ken je Waldorf en Stat- ler van de Muppet Show?" vraagt Van der Zant lachend. „Daar moest ik soms aan den ken bij bijeenkomsten van de schaatsregio. Er werd veel gemop perd. Er klonk vaak: dit doen we zo omdat we dat altijd al zo doen. Ik ben juist voor het proberen van nieuwe dingen en hoop dat er meer mensen komen die dat ook willen." Als die mensen zich nu melden, kunnen ze hopelijk de komende winter al met na tuurijs aan de slag. „En dan hoop ik dat ik zelf ook meer kan schaatsen. Ik ben lerares en kon afgelopen winter niet zomaar doordeweeks vrij nemen. Als er ooit een Elfstedentocht komt, kan dat wel trou wens. Dat heb ik voor de zekerheid wel even met de schooldirecteur besproken." GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 Tekort aan ijsmeesters dreigt Nederlandse natuurijsverenigin- gen hebben dringend behoefte aan honderden nieuwe vrijwilli gers die zich laten opleiden tot ijsmeester. „Anders lopen we het risico dat het straks vriest en er niemand is om een natuur- ijsbaan te openen.'' Cyril Rosman Leiderdorp Afgelopen februari waren er heerlijke dagen voor de schaatsliefhebbers. Ijsmeesters controleerden de dikte van het ijs. FOTO'S EDWIN WIEKENS, FRANS PRAALMAN 'Mensen nodig die nieuwe dingen willen proberen' Cyril Rosman Leiderdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3