c Schrijven hielp Rinus Spruit door een rouwperiode 9 Rinus Spruit uit 's-Heerenhoek is toe aan zijn vierde roman. Over Gerard Stroband die een verhaal schrijft over de Zeeuwse vroedmeester Jacob Smallegange. Een boek in een boek dus over een man die veel op de schrijver lijkt. Natuurlijk is Rinus zijn uitgever dankbaar. Zon der Uitgeverij Cossee had zijn debuut De riet dekker in 2009 nooit een landelijke verspreiding gekregen en had hij nooit nog twee boeken ge schreven. Drie inmiddels. Vandaag wordt zijn vierde roman gepresen teerd: De verlossing van Jacob Smalle gange. Over die titel moeten we het even hebben. Rinus had zelf in zijn hoofd: 'De verlossingen van Smallegange'. Hij zegt: ,,Ik heb het opgezocht in de bibliotheek. Je vindt duizenden titels met het woord 'verlossing'. Meestal zijn dat zware werken over religie en zonde. Het meervoud, 'verlossingen', kom je in de titels van romans vrijwel niet tegen. Voor mijn boek is het meervoud toepasselijk. Vroedmees- ter Jacob Smallegange doet in de ne gentiende eeuw immers verlossin gen, hij staat vrouwen bij bij de be valling. En er zijn meer verlossingen in het boek. Smallegange observeert de bevalling van een kat in de bed stede. Nog een verlossing: de hoofd persoon wordt verlost van zijn rouw- depressie. Al met al vond ik dus dat ik best een leuke titel voor mijn nieuwe boek had." ,,Ik ben enorm stom geweest. Nadat ik mijn tekst had ingeleverd, kwam de uitgeverij opeens met De verlos sing van Jacob Smallegange. Ik heb daarop gereageerd en kreeg vervol gens het bericht dat ze toch mijn titel zouden handhaven, met het meer voud en zonder de voornaam. Daar was ik blij mee want het is de uitge ver die daarover mag beslissen. Toen heb ik om iets vriendelijks te zeggen, gereageerd met 'jouw titel was ook niet zo slecht'. Dat hebben ze kenne lijk zo opgevat dat nu toch hun titel er weer boven staat. Misschien heb ik me dus niet zo duidelijk uitgedrukt, maar ik vind het wel erg jammer. Dit boek voelt als je kind, ik heb er twee jaar aan gewerkt. Stel, je gaat bij de burgerlijke stand je kind aangeven. Als jij zegt 'we willen hem Pietje noemen', zegt de ambtenaar 'ik had gedacht dat het Brammetje moet worden'. Zo voelt het." Ik ben niet de hoofdpersoon, maar lijk er wel veel op ,,Klopt", zegt hij. ,,Met mijn 1 meter 85 weeg ik nu 59 kilo. En ik val nog steeds af, hoeveel ik ook eet. Ik ben al naar de dokter geweest. Zelf denk ik dat het kan komen door het overlij den van mijn vriendin Ank, novem ber vorig jaar. Dat vreet aan me, let terlijk. We hebben elkaar tien jaar ge kend, een lat-relatie. Elk weekend waren we bij elkaar, en ook de dins dag- en vrijdagavond. Ik zag het aan komen, ze was vreselijk ziek, ze had een kwaadaardige beenmergaandoe- ning. Als het eenmaal gebeurt, is het toch een klap. Ik zit niet zo dik in de contacten. De afgelopen tijd was moeilijk. Mijn vriendin kwijt, en ook mijn boek. Met het schrijven van mijn boek had ik aanvankelijk geluk. Je moet je daarin onderdompelen, helemaal begraven. Je hebt dan een soort concentratie waardoor je alles vergeet. Dat is goed om een rouwpe- riode door te komen." ,,De hoofdpersoon Gerard Stroband lijkt veel op mij. Hij is een alleen staande man die zin wil geven aan zijn leven. Dat doet hij door studie te maken van de tijd van zijn grootmoe der die in 1874 werd geboren. Hij las een artikel in de PZC over Otto Hoogerhuis die in 2003 promoveerde op 'Baren op de Bevelanden'. De zui gelingen- en kindersterfte was enorm in die tijd: vier op de tien stierven voor hun eerste jaar, zes op de tien voor hun tiende. Gerard be sluit daarnaar onderzoek te gaan doen. Tussendoor heeft hij wel wat met vrouwen. Dat heb ik grotendeels verzonnen. Ik heb zelf nooit samen gewoond met een vrouw die psychi sche problemen had. Ik heb mijn met de hand geschreven verhaal ook niet Ik had een happy end geschreven, maar ik heb het niet gebruikt door een typiste uit laten tikken. Ge rard doet dat wel, door Henriette. Hij zit dicht bij haar, ze zegt niet veel, hij kijkt naar haar rug. De lezer moet denken dat hij wel wat in haar ziet. Maar het wordt geen happy end. Dat had ik overigens wel geschreven, maar heb ik niet gebruikt. Had ik dat wel moeten doen?" ,,Dat is Van der Valk in Middelburg. Als je daar binnenkomt heb je links de bar, een besloten ruimte waar je nooit veel mensen treft. Zit je daar met je rug tegen de scheidingswand met vlammen dan zie je een grasveld met daarachter de Lange Jan. Ik lette daar op de wind, de vlaggen die bui ten stonden, de dieren - ooievaars in dit geval - het vallen van de avond. Dat doet Gerard ook. Ik laat Gerard naar 's-Heerenhoek verhuizen. Dat heb ik zelf ook gedaan. Zo speel ik een spel met de lezer. Ik ben niet de hoofdpersoon maar lijk er wel op." ,,Nog niet. Ik zou graag nog eens een dun boekje willen maken, een no velle. Ik denk daarbij aan Nescio. Een klein, diep menselijk boekje waar naar de mensen altijd zullen grij - pen." ,,Dat zou mooi zijn." GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 'Dit boek voelt als je kind, ik heb er twee jaar aan gewerkt' 's Heerenhoek Jan van Damme Wat ging er mis? We zitten nu in zijn tuin in 's-Heeren- hoek, een rijtjeshuis dat hij een paar jaar geleden betrok. Afgelopen zo mer vierde hij zijn 75ste verjaardag. Rinus Spruit: ,,Ik moet mezelf opnieuw uitvinden. Dat gaat wel lukken." foto johan VAN DER HEIJDEN - Rinus Spruit Hij oogt afgevallen. Met dit levensverhaal hebben we al veel over het nieuwe boek verteld. - Rinus Spruit Gerard komt veel op locaties waar Rinus Spruit ook komt. Zo is er sprake van een wegrestaurant. Hebben zich al ideeën aangediend voor een nieuw boek? Wie weet ligt dat boekje hier al voor ons. Presentatie vrijdag 29 oktober om 16 uur in boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Daarna een reeks le zingen: woensdag 10 november om 16.00 uur in boekhandel de Drvkkery in Middelburg; donderdag 11 novem ber om 19.30 uur in boekhandel De Boekenmolen in Meliskerke; vrijdag 12 november om 15.00 uur in boek handel 't Spui in Vlissingen; zaterdag 13 november signeren in boekhandel Lectori in Kapelle van 11.00 tot 12.00 uur en in boekhandel Paard van Troje in Goes van 14.00 tot 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37