Bijen en vlinders welkom in Vlissingse Oranjestraat Herdenking bevrijding bijna als vanouds 6 Pilot huisartsen Middelburg Lang niet alle klachten waarmee mensen aankloppen bij een huis arts hebben een medische oorzaak. Veel vaker spelen onderliggende problemen een rol, zoals het over lijden van een partner, het verlies van werk of eenzaamheid. Bij klachten als pijn in de nek, stress, angst of somberheid kan er dus ook een andere oplossing voorhanden zijn. De gemeente heeft daar via Welzijn Middelburg een zoge noemde welzijnscoach voor in het leven geroepen. Die bekijkt samen met een patiënt wat er nodig is om zijn of haar situatie te verbeteren. Bijvoorbeeld door hem of haar te koppelen aan iemand die advies kan geven over financiën of, als ie mand dat echt niet alleen durft, sa men naar de bibliotheek te gaan. Lekker in je vel Met de pilot wil de gemeente in zetten op preventie waarbij lekker in je vel zitten centraal staat, vertelt projectleider Elvira Busé. ,,Het is al een beproefde werkwijze op an dere plekken in het land. Spreek uren van huisartspraktijken zitten vol met mensen die niet geholpen zijn met een pilletje of andere dure vormen van zorg, maar die wel de gelijk hulp kunnen gebruiken. Met de welzijnscoach als tussenper- soon zit de wachtkamer van de huisarts minder vol en patiënten kunnen op een laagdrempelige manier hulp krijgen." Bij de pilot zijn huisartsenprak tijken De Dolfijn (huisarts mw. C. Greeven) en Roozenburglaan- Middelburg (huisarts mw. K. Adams) betrokken. Als iemand aanklopt met klachten en een me dische oorzaak kan worden uitge sloten, dan komt de welzijnscoach in beeld. Die gaat in gesprek met de patiënt en bekijkt samen met hem of haar wat er nodig is voor verbe tering van de situatie. Een blijvend concept De pilot loopt sinds maandag, maar in de voorbereidingsfase zijn al pa tiënten die in aanmerking komen voor het project aan Welzijn Mid delburg gekoppeld. Deze week zijn die dossiers aan de nieuwe wel- Het vergt een andere manier van denken van huisartsen zijnscoach overgedragen. Welzijn op Recept zal een jaar lopen, maar volgens Busé wordt het sowieso een blijvend concept dat in de toe komst mogelijk zelfs nog verder uitgebreid wordt. ,,Het heeft even tijd nodig want het vergt ook een andere manier van denken van huisartsen. Waar je voorheen mis schien iemand doorverwees naar de GGZ is er nu een tussenstap in de vorm van de welzijnscoach. Een win-winsituatie voor zowel de pa tiënt als de zorgverlener." Eén van de bewoners van de Oran jestraat ergerde zich al langer aan 'het onkruid' dat de gemeente als onderhoudsarm groen in open bare ruimtes plant. ,,We vragen de gemeente Vlissingen of we er plantjes neer mogen zetten. Dat is ook goed voor bijen en vlinders, die op steeds minder plaatsen in de stad terechtkunnen", stelde een buurvrouw. Biologische bollen Als buurtbewoners zelf voor de planten zorgen en de siertuintjes bijhouden, juichen bestuurders en ambtenaren op het stadhuis het burgerinitiatief toe. Dus haalden gemeentewerkers de oude bo dembedekkers weg en woelden ze de grond een beetje om. De drie tegenover de perkjes wonende ge zinnen harkten wat geld bij elkaar en kochten zakken bemestings- aarde en potgrond, een flink aantal inheemse vrolijke planten én bio- Vrolijke bloemen, bijen en vlinders: een idylle midden in de stad logische bollen, die een fleurig en kleurig voorjaar beloven. De initiatiefneemster van de aankopen heeft groene vingers en zorgt er ook al jaren voor dat de tuin achter de Willem III-kazerne er een groot deel van het jaar netjes en vrolijk uitziet. Maar ze is ook een beetje publiciteitsschuw en daarom leggen Patrick en Marike Gerbrands donderdag uit waarom de buurt blij is met plantjes. Vlinderidylle Marike en Patrick wonen net om de hoek, in de Emmastraat, maar komen - met Marikes kinderen - ook graag in de rustige Oranje straat. En natuurlijk steken ze dan een handje toe als er wat te tuinie ren is. Patrick zette woensdag al met enkele anderen de perkjes af met paaltjes en een draad. En hij helpt een dag later samen met Ma- rike ook met het planten van de bloemen. ,,Wij wonen dan wel niet in de Oranjestraat, maar we vinden het leuk net om de hoek vrolijke perk jes te zien. Planten en bloemen die vlinders, bijen en andere insecten trekken, zijn ook nog goed voor het klimaat. Een kleine idylle, zo als de Vlinderstichting speciaal aangelegde bloem- en graslanden noemt, midden in de stad." Op maandag i november is het 77 jaar geleden dat geallieerde troepen in Vlissingen en Westkapelle aan land kwamen om Walcheren te be vrijden uit Duitse handen. In beide plaatsen wordt de landing her- dacht. In Vlissingen gebeurt dat za terdag in de Sint Jacobskerk en eer der op de dag speciaal voor zeelie den bij het Koopvaardijmonument op Boulevard Evertsen. In Westka- pelle worden de gesneuvelde mili tairen maandag herdacht bij her denkingsplaats Liberty Bridge ach ter museum Het Polderhuis. Dé plek Gemeenteambtenaar van Vlissin- gen, Coen Nieuwenhuyzen, ver wacht morgen zeker meer dan hon derd mensen bij de herdenking. Be halve een hoop belangstellenden worden ook enkele familieleden van gesneuvelde soldaten ver wacht. ,,Het is jammer dat het niet bij het landingsmonument kan, want het is natuurlijk wel dé plek waar het gebeurd is, maar het staat mensen vrij om het monument als nog te bezoeken voor of na de her- Het is jammer dat de herdenking niet bij het landingsmonument kan denking. We zullen de kransen ook overbrengen naar Uncle Beach." Bij het Polderhuis in Westkapelle verwacht Ivo van Beekhuizen een ceremonie die in de buurt komt van pre corona; met muziek, toespra ken, kransleggingen en een mo ment van stilte. Maar corona gooit ook daar roet in het eten. Zo blijkt het voor Britten momenteel heel moeilijk om te reizen. ,,Dat loopt verschrikkelijk in de papieren en kost honderden euro's. Dat heeft al voor wat afmeldingen gezorgd. Er zijn inmiddels nog maar weinig ve teranen over die hier toen geland zijn, maar er komen altijd veel fa milieleden op de herdenking af. De ceremonie begint maandag om 11.00 uur bij de Liberty Bridge ach ter het museum. Een krans in zee Ook bij het Koopvaardijmonument in Vlissingen vindt morgen vanaf 10.30 uur een herdenking plaats speciaal voor gesneuvelde zeelie den. ,,Veertien organisaties en stichtingen hebben zich aangemeld om op die plek een krans te leggen voor vissers en koopvaardijlieden die zijn omgekomen in de oorlog'', vertelt John Meijboom van stich ting Oorlogsjaren in Vlissingen. ,,Als het weer het toelaat, zal de burgemeester ook nog een woord spreken en wordt in zee een krans gelegd", voegt hij toe. Maandag vindt behalve bij de Li berty Bridge later op de dag ook een herdenking plaats bij de vuurtoren in Westkapelle, maar ook in Dom burg zijn twee ceremonies. Op 2 november gebeurt dat ook in Zou- telande en Dishoek en op maandag 8 november in Serooskerke en Vrouwenpolder. vrijdag 29 oktober 2021 Geen pilletje maar welzijn op recept Niet meteen een pilletje, maar een doorverwijzing naar een welzijnscoach als het even niet zo lekker gaat. De gemeente Middelburg is deze week samen met Welzijn Middelburg en twee huisartspraktijken gestart met de pilot Welzijn op Recept om dit in de praktijk te kunnen brengen. Wendy de Jong Middelburg -Elvira Busé, projectleider Saaie bodembedekkers ston den er in openbare perkjes aan de Vlissingse Oranjestraat. Be woners vervingen de suffe grondkruipers door vrolijke, vlindervriendelijke planten. René Hoonhorst Vlissingen -Marike en Patrick Gerbrands De herdenking van de Slag om de Schelde en de bevrijding van Walcheren zal morgen niet plaatsvinden bij het landingsmo nument op Uncle Beach in Vlis- singen. Dit in verband met de controle op het coronatoe gangsbewijs die ook geldt op buitenlocaties waarbij mensen langere tijd op dezelfde plek staan. Wendy de Jong Vlissingen -Coen Nieuwenhuyzen, ambtenaar gemeente Vlissingen Marike en Patrick Gerbrands wonen om de hoek aan de Emmastraat, maar ze helpen graag bij het in de grond zetten van bijen- en vlindervriendelijke plantjes in openbare perkjes aan de Oranjestraat FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34