Tarieven waterschap stijgen fors Niemand schuldig aan kweken wiet in dorpshuis Polsbandjes in horeca Middelburg zorgen voor minder rompslomp Vff 31 OKTOBER 4 Voor huishoudens gaat de aanslag in2022 met 5 tot 6 procent omhoog Voor huishoudens gaat de aanslag in 2022 met vijf tot zes procent om hoog. Een gezin met een gemid delde koopwoning ziet de rekening stijgen van 433 naar 455 euro, ofwel 22 euro meer. Bij huurders gaat het van 310 naar 326 euro. Eenpersoons huishoudens zijn 11 (huurders) tot 16 (huiseigenaren) euro meer kwijt. Boeren gaan volgend jaar zo'n ze ven procent meer aan het water schap betalen. De stevige tariefsverhogingen zijn onvermijdelijk, zegt Denis Steijaert, dagelijks bestuurder van het waterschap. ,,Dat komt vooral door het klimaat in de breedste zin." Er moet de komende decennia naar verwachting 1,5 miljard euro worden geïnvesteerd om de Zeeuwse zeedijken in 2050 te laten voldoen aan de nieuwste normen. Steijaert verwijst ook naar de jongste klimaatscenario's van het KNMI, die niet uitsluiten dat de zeespiegel nog meer stijgt dan eer der gedacht. ,,We zouden geen Zeeuwen zijn als we ons daar niet tegen zouden wapenen. Het gaat in ons gebied om in totaal 80 miljard euro aan bezittingen - onze huizen, gebouwen en gronden - die we moeten beschermen. Het is niet realistisch dat met we met z'n allen opschuiven richting het oosten van het land." Verder is er de komende jaren veel geld nodig om overlast door hevige regenbuien en droogte aan te pakken en te zorgen voor meer zoetwater voor de landbouw. Er moet ook meer personeel komen. Komend jaar wil het water schap, nu al goed voor bijna 500 ar beidsplaatsen, negentien extra me dewerkers aantrekken. Verder stijgen de kosten van de organisatie, onder meer door loons- verhogingen en de snel oplopende prijzen voor energie en voor grond stoffen zoals beton, hout en staal. Bovendien slaat de afschaffing Verhogingen zijn onvermijdelijk en dat komt vooral door het klimaat van de kabelbelasting een gat van twee miljoen euro in de begro ting. Daarom moeten de tarieven in 2022 extra omhoog. In het jaar erna is de stijging waarschijnlijk minder drastisch, maar in 2024 moet reke ning worden gehouden met een verhoging die zelfs nog steviger is. De zorgen voor het waterschap stapelen zich op. Er moet heel veel gebeuren, maar tegelijkertijd lopen de kosten op alle fronten op, werkt de coronapandemie nog steeds door en is het lastig om aan goede mensen te komen. ,,We hebben een forse opgave", zegt Steijaert. De ko mende jaren zal goed moet worden afgewogen welke projecten voor rang krijgen, wat nog kan worden uitgesteld en in hoeverre de belas tingen nog verder mogen stijgen. ,,We zijn gelukkig langetermijn- denkers. Op die manier proberen we onze zaken en taken goed te re gelen." ,,Heb je geen polsbandje, dan kom je ook nog steeds binnen", haast Renny Minnaert van Koninklijke Horeca Nederland in Middelburg zich te zeggen. ,,Corona is een be laden woord. Ik heb begrepen dat er al mensen zijn die denken dat je alleen nog maar de Middelburgse horeca binnenkomt met een pols bandje, maar dat is niet zo. We doen dit alleen maar om het proces voor zowel bezoekers als onderne mers te vergemakkelijken." Het initiatief voor de polsband- j es komt vanuit de Vereniging On dernemers Middelburg (VOM) en Koninklijke Horeca Nederland in Middelburg in samenwerking met de gemeente. Minnaert: ,,Elke keer als je ergens binnenkomt, moet je die pas laten zien. Ook als je maar kort buiten bent geweest en terug naar binnen wilt. Dat levert een hoop rompslomp op voor onder nemers die een deurbeleid moeten voeren, maar ook voor de bezoe kers zelf. Met het polsbandje ho pen we dit proces makkelijker te maken." Discussie De kassaunits, die je vaak tegen komt op festivals, zijn droog en warm en komen te staan op de Markt en het Koorkerkplein. ,,Ik wilde de ondernemers op de Dam eigenlijk ook tegemoetkomen met een locatie daar, maar dat was praktisch niet haalbaar. Daarom is gekozen voor het Koorkerkplein. We zijn nog op zoek naar contro leurs die tegen betaling de units willen bemannen. Eén van de voorwaarden die ik daarbij heb ge steld is dat er bij beide locaties ook een beveiliger moet komen. Ik wil mij verre houden van alle discus- sies over corona, maar het blijkt helaas wel nodig." De checkpoints zijn voorlopig open op vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 22.00 uur. Afhankelijk van of het concept aanslaat kun nen die tijden nog worden aange past. De units blijven sowieso staan tot 1 januari, maar er wordt al rekening mee gehouden dat het langer gaat duren. De kleur van de bandjes veran dert elke dag. Horecaondernemers worden daarover ingelicht. Dege nen die toch een eigen deurbeleid willen voeren, kunnen dat blijven doen. Andere Zeeuwse gemeenten zijn niet van plan om polsbandjes in te voeren, zegt Zeeuws regio manager Peter Arkenbout van Ko ninklijke Horeca Nederland. ,,Zoiets heeft alleen zin op plekken waar een concentratie van horeca gelegenheden is, waar veel onder ling verkeer is. In Goes is gekozen voor een ander systeem. Daar kun nen ondernemers onder voor waarden de extra kosten die ze maken declareren bij de ge meente." KRABBENDIJKE Voor de kweek van bijna vijfhonderd wietplantjes in het dorpshuis van Krabben- dijke is geen schuldige gevon den. Vanwege gebrek aan bewijs is de rechtszaak tegen de voormalig dorpshuisbeheerder geseponeerd. De man werd daags na het ont mantelen van de wietkwekerij in zijn huis aangehouden, in decem ber 2018. Al die tijd stond hij als ver dachte op het lijstje. Tot afgelopen zomer. Vanwege gebrek aan bewijs besloot het Openbaar Ministerie (OM) de zaak tegen de voormalig beheerder te se poneren. In eerste instantie leek het erop dat alleen hij als beheerder toegang had tot het dorpshuis. Dat bleek an ders te liggen, legt woordvoerder Gabriella Dzierzak uit. ,,Heel veel getuigen zijn gehoord en die heb ben allemaal verklaard dat ze de sleutel hadden of kregen en dus on- gestoord in en uit konden lopen. Het is niet vast te stellen wie dan degene is geweest die de kwekerij heeft opgezet." Purschuim Bijna vijfhonderd plantjes werden in december 2018 gevonden onder het podium van het dorpshuis. On der meer ventilatieroosters waren met purschuim afgedicht om de geur tegen te houden. Het pur was zwart gemaakt om dat niet te laten opvallen. De ruimte onder het po dium, ongeveer 180 centimeter hoog, had maar één toegang; ver stopt achter een dichte, houten trap van vijf treden. Via zijn eenmanszaak Buffet Dorpshuis De Meiboom huurde de beheerder sinds 2007 het dorps huis. Dat contract is vanwege de kwestie opgezegd. Inmiddels zwaait Sabine de Rooij de scepter in De Meiboom. vrijdag 29 oktober 2021 Waterschap Scheldestromen ontkomt er niet aan: de tarieven gaan volgend jaar fors omhoog. Gezinnen gaan gemiddeld zo'n 20 euro meer betalen. Zeeuwen moeten de komende jaren reke ning houden met nog grotere stijgingen. Rolf Bosboom Middelburg - Denis Steijaert, waterschap Uitgaanspubliek in Middelburg kan vanaf 5 november op vertoon van een negatieve testuitslag of coronapas een polsbandje krijgen om horecagelegenheden binnen te komen. foto anp In navolging van enkele grote steden elders in het land krijgt Middelburg vanaf vrijdag 5 no vember twee corona-checklo- caties in de stad. Met een nega tieve testuitslag of een geldige coronapas kun je daar een pols bandje krijgen waarmee je 24 uur lang allerlei horecagelegen heden kunt bezoeken. Wendy de Jong en Cornelleke Blok Middelburg HALLOWEEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32