ZEELAND 3 Herkennen en 112 bellen ZIJN GROOT VOOR PATIENT EN OMGEVING BEROERTE/ automaat: meer kon hij niet zeg gen." Jan moet leren omgaan met zijn beperkingen. Zijn oude baan, weet hij nu, zal hij nooit meer kunnen oppakken. Jan is veranderd. Car men: ,,Hij is nu liever, meer een ge voelsmens. Hij is ook impulsiever en denkt minder na over de gevol gen van wat hij doet. Gelukkig trekt dat bij. In het begin kocht hij van al les, de gekste dingen. Terwijl we geen geld hadden. Jan was als zzp'er hoofdkostwinner en we zitten nog vijf jaar van ons pensioen af. Ik werk drie dagen in de zorg, maar zal meer uren moeten gaan werken." Aandacht voor partner ,,Wat ik veel belangrijker vind dan het financiële aspect: je kunt niet meer gewoon communiceren.'', vertelt Carmen. „Constant die mis- verstanden...vermoeiend en frus trerend. Voor beide partijen. Ik kan bij Gors een cursus 'omgaan met de partner' volgen van Hersenz. Die helpen mensen met niet-aangebo- ren hersenletsel. Maar ja, dan moe ten er wel genoeg aanmeldingen zijn. Qua ondersteuning vind ik dat er meer oog zou moeten zijn voor wat de partner doormaakt. Ik zat er emotioneel helemaal doorheen in het begin. Boosheid, verdriet. Het overkomt niet alleen je partner, het overkomt ook jou." gen nooit meer terugkomen. Wer ken kunnen ze allemaal niet meer. Jan: ,,Collega's. Weg. Weg. Weg." Angela: ,,Rock-'n-rollen! Zingen in het koor! Sporten!" Adrie stopte met biljarten, Hans met golfen. Bij de harmonie in Hulst is hij nog al- tijd bestuurslid, maar hoe geeft hij zijn kennis van jaren door? Toch nog een lichtpuntje: ,,Mijn huisarts is de voorzitter. Die snapt het." Bijna een jaar later is het nu. De 'chronische fase' is aangebroken. In het Afasiecentrum in Goes oefent hij, onvermoeibaar. Met plaatjes, met een schriftje, met zijn smart- phone, met gebarentaal: Jan laat geen middel onbenut om duidelijk te maken wat hij bedoelt. Het gaat langzaam beter. Carmen: ,,De eer ste maanden waren het ergste. Ja en vrijdag 29 oktober 2021 op het puntje van je tong M Logopediste Marieke Fran ken in gesprek met Jan Gat- sonides. On misbare attri buten om iets te verduidelij ken zijn de smartphone en het schrift. Kijk op de site bij /video Jan Gatsonides kreeg afasie na een beroerte FOTO MARCELLE DAVIDSE Wereldwijd is beroerte doods oorzaak nummer 1. In Neder land krijgen jaarlijks zo'n 46.000 mensen een beroerte. De drie meest voorkomende signalen zijn: scheve mond, verwarde spraak en verlam mingsverschijnselen. In alle gevallen geldt: direct 112 bel len. Wat in de volksmond een 'beroerte' heet, kan een bloe ding in de hersenen zijn (een scheur in een bloedvat) maar ook een propje dat het vat verstopt. In beide gevallen stokt de bloedtoevoer naar een deel van de hersenen en sterven hersencellen af. Bij een TIA lost het propje al snel op en knapt de patiënt meestal na een half uur weer op. Onschuldig is zo'n TIA echter niet: het is vaak een vooraankondiging van een in farct. Bij zo'n herseninfarct blijft het propje zitten en zijn de gevolgen ernstiger en vaak blijvend. Of het nu een TIA, in farct of bloeding is: de ver schijnselen zijn hetzelfde. De behandeling is echter wel heel anders: bij bloedklonters moet direct een bloedverdunner worden gegeven, bij een bloe ding juist niet. De man van Carmen Gatsonides hield afasie over aan een beroerte:: ,,De volgende morgen lag Jan op de grond. Halfzijdig verlamd. 'Ja, ja': meer kon hij niet zeggen." foto boaz timmermans CÓHDM-'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31